Zwycięstwo i drugie miejsce Polaków w regatach Kieler Woche!

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Sascha Klahn / www.media.kieler-woche.de / Na zdjęciu: Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski na jachcie klasy 420
Materiały prasowe / Sascha Klahn / www.media.kieler-woche.de / Na zdjęciu: Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski na jachcie klasy 420
zdjęcie autora artykułu

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski zwyciężyli w klasie 420, Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (49er) zajęli drugie miejsce, Magdalena Kwaśna (Laser Radial) była czwarta, a Dawid Kania (Laser Standard) piąty podczas regat Kieler Woche w Kilonii.

Za nami kolejna, już 125. edycja niesamowitego festiwalu żeglarskiego - regat Kieler Woche w Kilonii, które zaliczane są do żeglarskiego Pucharu Europy. W ciągu dziewięciu dni rywalizacji, od 22 do 30 czerwca, udział wzięło blisko 3000 zawodników z 50 krajów, w tym około 90 polskich żeglarzy. Część naszych reprezentantów zakończyło swoje sportowe zmagania we wtorek, a inni ścigali się od środy do niedzieli. W wyścigach medalowych zobaczyliśmy aż pięcioro reprezentantów Polski.

Świetnie w klasie 420 od początku regat radzili sobie Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn), którzy już po pierwszym dniu rywalizacji zajmowali bardzo wysoką, drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Młodzi żeglarze wygrali łącznie cztery z ośmiu wyścigów i tylko raz zajęli miejsce gorsze niż czwarte w stawce 62 jachtów, dzięki czemu zwyciężyli w całych regatach! Na podium stanęli także Niemcy Theresa Steinlein i Jonas Royola oraz Francuzi Tom Rodet i Yael Maucuit. Dobrze zaprezentowały się również Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), które ukończyły swój występ na siódmej pozycji. Z kolei jedenaste i dwunaste miejsce zajęli ostatecznie Ludwik Grzelak i Marcel Montrymowicz (OKŻ Olsztyn) oraz Magdalena Jagiełło i Nina Machowicz (MKS Dwójka Warszawa).

Czytaj także - Czas na czternastą edycję regat LOTOS Nord Cup Gdańsk

Z dnia na dzień w rywalizacji klasy 49er rozpędzali się Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), którzy po pierwszym dniu zmagań plasowali się na dziewiętnastej pozycji. Jednak później systematycznie pięli się górę klasyfikacji i do niedzielnego wyścigu medalowego ruszali jako liderzy. W decydującym starcie nasi zawodnicy wpłynęli na metę jako piąta załoga, co dało im drugą lokatę w całej imprezie. Jest to wynik lepszy niż podczas zeszłorocznego występu w Kilonii, gdzie zajęli trzecie miejsce. Najlepsi okazali się Nowozelandczycy Logan Dunning Beck i Oscar Gunn, a pierwszą trójkę uzupełnili aktualni wicemistrzowie Europy, James Peters i Fynn Sterritt z Wielkiej Brytanii. Natomiast trzynastą lokatę zajęli Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań), którzy również mieli słabszy początek, zaczynając od trzydziestego pierwszego miejsca w ogólnej klasyfikacji. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia) zajęli trzydziestą pierwszą pozycję.

Do wyścigu medalowego w klasie 49erFX nie awansowały Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), zajmując ostatecznie jedenaste miejsce. Z kolei trzydzieste drugie były siostry Madeleine i Nadia Zielińskie (AZS UWM Olsztyn). Na podium stanęły Niemki Victoria Jurczok i Anika Lorenz, Holenderki Willemijn Offerman i Elise de Ruijter oraz Dunki Anne-Julie Schutt i Iben Nielsby.

ZOBACZ WIDEO Życie z bólem. Joanna Jóźwik: Pomyślałam, że jak przestanie, to będę niezniszczalna

Równo przez całe zawody żeglowała w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która zaczęła imprezę od czwartej pozycji i na tej też zakończyła swój występ u wybrzeży Niemiec, zajmując siódme miejsce w wyścigu medalowym. Zwyciężyła Szwedka Josefin Olson, przed Japonką Manami Doi i Finką Tuulą Tenkanen. Dwudziesta siódma była Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), a trzydziesta trzecia Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik).

Z kolei piąty w klasie Laser Standard był Dawid Kania (ŻLKS Poznań), który w wyścigu medalowym minął linię mety siódmy, a piętnaste miejsce zajął ostatecznie Kacper Stanisławski (YKP Gdynia). Ze zwycięstwa cieszył się Jack Cookson z Wielkiej Brytanii, a dwie kolejne pozycje zajęli Szwed Wilhelm Kark oraz kolejny Brytyjczyk, Daniel Whiteley.

Czytaj także - Za niespełna miesiąc Volvo Gdynia Sailing Days 2019

Dobrze w niemieckich regatach zaprezentował się także żeglujący w klasie Finn Krzysztof Stromski (YC Rewa). Polak zakwalifikował się do wyścigu medalowego, w którym zajął dziesiąte miejsce, co dało mu taką samą lokatę na koniec imprezy. Szesnasty był Oskar Adamiak (ChKŻ Chojnice), a dwudziesty drugi Borys Michniewicz (UKŻ Wiking Toruń). Całość wygrał Niemiec Phillip Kasueske, drugi był Czech Ondrej Tepley, a pierwszą trójkę uzupełnił Australijczyk Jake Lilley.

W rywalizacji katamaranów Nacra 17 dwunastą lokatę zajęli Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot). Na podium znaleźli się Austriacy Thomas Zajac i Barbara Matz, Włosi Vittorio Bissaro i Maelle Frascari oraz brązowi medaliści tegorocznych mistrzostw Europy, Duńczycy Lin Ea Cenholt i Christian Peter Luebeck.

W pierwszej części Kieler Woche Ryszard Szumowski zajął siódme miejsce w klasie 2.4mR, na ósmym miejscu w klasie Laser 4.7 swój występ ukończyła Maria Prus-Głowacka (AZS Poznań), a ósmy w mistrzostwach Europy klasy OK Dinghy był Tomasz Gaj (Stowarzyszenie Zawodników Klasy OK Dinghy).

Źródło artykułu: