KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Za tydzień rusza Polska Liga Żeglarska

W dniach 13-14 lipca w Sopocie sezon rozpocznie Polska Liga Żeglarska. 12 zespołów w Ekstraklasie, a 9 kolejnych w 1. lidze. O składzie klubów w Ekstraklasie zdecydowały wyniki zeszłorocznych rozgrywek i dodatkowych eliminacji rozegranych w maju.

Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Jachty podczas regat match racingowych Materiały prasowe / Gwidon Libera / www.polishmatch.pl / Na zdjęciu: Jachty podczas regat match racingowych
Tegoroczny, piąty już sezon Ekstraklasy rozpocznie się w Sopocie, a potem co 2 tygodnie czołowe kluby odwiedzą Gdynię, Świnoujście i Szczecin. Ale to nie wszystko, bo w tym roku po raz pierwszy w historii wystartuje również 1. liga, czyli niższa seria rozgrywkowa. Start 1. ligi odbędzie się w sierpniu również w Sopocie, a zakończy we wrześniu w Szczecinie. 3 najlepsze zespoły awansują do przyszłorocznych rozgrywek Ekstraklasy, zastępując 3 najsłabsze, które spadną do 1. ligi.

W Ekstraklasie zobaczmy 12 zespołów z 11 klubów:

1. Olsztyński Klub Żeglarski
2. Jeziorak Yacht Club
3. SEJK Pogoń Szczecin
4. Żeglarska Legia Warszawa
5. Yacht Club Sopot
6. JKM Gryf Gdynia
7. Odyssey Sailing Club
8. PZKS Dżygit Białystok
9. Giżycka Grupa Regatowa
10. KS Iskra AMW Gdynia
11. Sztorm Grupa
12. Odyssey Sailing Club 2

Czytaj także - Za nami pierwszy etap regat LOTOS Nord Cup 2019

Obrońcą tytułu jest OKŻ, ale ten sezon załoga z Olsztyna popłynie w zmienionym składzie, ponieważ za sterem zobaczymy Wiktora Plitko, który zastąpi Szymona Jabłkowskiego. W pozostałych klubach nie są spodziewane zasadnicze zmiany w porównaniu do zeszłorocznego sezonu i jako sterników zobaczymy odpowiednio Karola Górskiego - aktualnego wicemistrza Polski, Krzysztofa Łobodźca, Jakuba Pawluka, Pawła Ejsmonta, Jacka Turczynowicza i Tomasza Kuleszę. Jedynie w Yacht Club Sopot na sterze zobaczymy prawdopodobnie Pawła Górskiego, który zastąpi Rafała Sawickiego, planującego w tym sezonie starty w innych barwach. W czterech nowych zespołach, które awansowały z eliminacji, zobaczymy m.in. Marka Stańczyka, Wojciecha Myśliwca, Piotra Małeckiego i Bartłomieja Wójciaka.

ZOBACZ WIDEO Niezniszczalna. Joanna Jóźwik wygrała z kontuzją [cała rozmowa]

- Zapowiada się fantastyczny sezon, mamy 21 klubów w 2 ligach co już samo w sobie jest sukcesem. A mnie najbardziej cieszą powroty do regat starych wyjadaczy, mistrzów z lat ubiegłych. Wraca Stańczyk po 2 letniej przerwie, wraca Myśliwiec po chyba 10 latach przerwy, zobaczymy niewidzianego od lat Wójciaka. W 1. lidze wystartują po długiej przerwie Rafał Becker, Radek Żurek czy Maja Remizowicz - podsumowuje Maciej Cylupa, organizator ligi. - Tym samym spełnia się moje marzenie, że liga będzie właśnie motywatorem dla tych, którzy przez lata ścigali się na małych łódkach, potem na większych jachtach jak Skippi czy 730, a potem zniknęli z wody z różnych powodów. Teraz wracają do regat, bo nie ma prostszej formuły do wzięcia udziału w rywalizacji na wodzie niż Liga Żeglarska - dodaje.

Czytaj także - Srebrny medal drużynowo i troje Polaków w pierwszej dziesiątce ME!

Kalendarz rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej

Ekstraklasa:

13-14 lipca - Sopot
27-28 lipca - Gdynia
10-11 sierpnia - Świnoujście
24-25 sierpnia - Szczecin

1. liga:
3 sierpnia - Gdynia
4 sierpnia - Gdynia
30 sierpnia - Szczecin
1 września - Szczecin

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach dostarczanych przez organizatorów. W Sopocie i Gdyni będzie to flota 6 jachtów Delphia24, w Świnoujściu i Szczecinie będą to jachty TOM28. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie, analogicznie do regat match racingowych, jednak w Ekstraklasie jednocześnie ściga się 6 jachtów, a regaty prowadzone są w klasycznej formie flotowej.

Organizatorami NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting.

Partnerem Głównym regat jest NostriMaris - to zespół działań informacyjno-promocyjnych projektu pod nazwą „Budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających” realizowanego przez Urząd Morski w Szczecinie w ramach POIiŚ 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi i wzrost konkurencyjności polskich portów.

Partnerami regat są: Gdynia Sailing Days, Musto, Sail Szczecin, Pomorze Zachodnie, Miasto Świnoujście, Harken Polska, AVA Marine, Teknos-Oliva, Żagle i W Ślizgu.

Partnerem technologicznym regat jest SAP Polska.

Więcej informacji będzie można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na facebooku.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Informacja prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×