MŚ w biathlonie: Pechowa Magdalena Gwizdoń

W biegu sprinterskim kobiet na 7,5 km, który zainaugurował 42. biathlonowe mistrzostwa świata, zwyciężyła Niemka Andrea Henkel. Ogromnego pecha miała najlepsza polska biathlonista Magdalena Gwizdoń, która zajęła siódmą pozycję. Słabo wypadły pozostałe Niemki uznawane za faworytki oraz będąca w ciąży ulubienica gospodarzy, Szwedka Anna Carin Olofsson.

Paula Duda
Paula Duda

Srebrny medal w pierwszych mistrzowskich zawodach w Ostersund niespodziewanie wywalczyła Rosjanka Albina Akhatova, której do zwycięstwa zabrakło 12,7 s., natomiast brąz sensacyjnie zdobyła Ukrainka Oksana Khvostenko ze stratą 23,2 s.

Ogromne problemy zawodniczki miały na finiszu. Wiele biathlonistek myliło się z powodu złego oznakowania toru. W tej grupie, niestety, znalazła się także Magdalena Gwizdoń. Polka strzelała fantastycznie, a i w biegu radziła sobie nienajgorzej, jednak szansę na czwarte, a może i nawet trzecie miejsce zaprzepaściła sobie poprzez feralną pomyłkę toru. Gwizdoń straciła przez to kilka cennych sekund i ostatecznie uplasowała się na siódmej pozycji. Mimo to, jest to najlepsza lokata Polki w tym sezonie!

Niemki, które były uznawane za główne faworytki do medali, zaprezentowały się bardzo przeciętnie. Liderka Pucharu Świata Kati Wilhelm była dopiero 21. z trzema pudłami. Swojego dnia nie przeżywała również Magdalena Neuner, choc po pierwszym strzelaniu prowadziła. Później jednak spudłowała aż czterokrotnie i zajęła dopiero 17. miejsce. Inna zawodniczka, mająca walczyć o czołowe lokaty, Anna Carin Olofsson była 22. z dwoma pudłami. Objawienie sezonu, czyli Svetłana Sleptsova spisała się nieźle - była 6, a mogła być jeszcze wyżej.

Pozostałe Polki zaprezentowały się bardzo słabo. Najwyżej, oprócz Magdaleny Gwizdoń, była Krystyna Pałka, która zajęła 54. miejsce. Debiutująca Weronika Nowakowska była 58., a Agnieszka Grzybek 66.