Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Zwycięstwo Justyny Kowalczyk w Toblach! Polka znów liderką Tour de Ski!

Justyna Kowalczyk w bardzo przekonującym stylu pokonała wszystkie rywalki i zwyciężyła w biegu na 5 kilometrów w Toblach. Dzięki wygranej na trasie szóstego etapu Tour de Ski nasza zawodniczka znów objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej całego cyklu.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Już przed zawodami wiele wskazywało na to, że czwartkowy bieg w Toblach może przynieść kolejny dobry wynik Justyny Kowalczyk. Styl klasyczny, lubiany dystans pięciu kilometrów, a także trasa pełna podbiegów - to wszystko miało zapewnić Polce sukces. Nasza zawodniczka od razu po starcie narzuciła wysokie tempo i już na pierwszym punkcie pomiaru czasu, który był umiejscowiony po 2,2 km, miała najlepszy czas. Kowalczyk prowadzenia nie oddała nawet na moment, stale powiększając przewagę nad rywalkami. Jedynie Aino Kaisa Saarinen była w stanie odrobić na ostatnich dwóch kilometrach do Polki niespełna ... sekundę. Wszystkie pozostałe uczestniczki czwartkowego biegu z każdy kilometrem do naszej narciarki tylko traciły i w zdecydowanej większości były od niej wolniejsze o naprawdę wiele sekund jak na tak krótki dystans, mający miejsce w Pucharze Świata tylko przy okazji Tour de Ski. Wbiegając na metę zadowolona ze swojego występu Kowalczyk mogła od razu unieść ręce w geście radości, gdyż miała świadomość tego, jak dobry był jej czas.

Czwartkowy bieg na pięć kilometrów stylem klasycznym w Toblach potwierdził nie tylko dobrą dyspozycję Justyny Kowalczyk, ale i różnicę, jaka dzieli najlepszą czwórkę od całej reszty uczestniczek Tour de Ski. Bezpośrednio za plecami Kowalczyk sklasyfikowane zostały bowiem wspomniana Saarinen oraz Petra Majdić. We Włoszech z wielkiej czwórki tym razem nieco słabiej wypadła tylko Arianna Follis, zwyciężczyni piątego etapu również kończącego się w Toblach, jednak reprezentantka gospodarzy to specjalistka od stylu łyżwowego i w „klasyku” z reguły osiąga gorsze rezultaty, więc można było się spodziewać, że tym razem będzie jej trudno walczyć o podium. W klasyfikacji generalnej Touru Justyna Kowalczyk ma 14,2 sekundy przewagi nad Majdić, 23,2 nad Follis i 35,1 nad Saarinen.

Tegoroczna edycja Tour de Ski wkracza w decydującą fazę i choć Kowalczyk jest liderką, nic nie jest jeszcze przesądzone. Narciarki pozostają we Włoszech, gdyż choć czwartkowy etap był już ostatnim w Toblach, dwa następne, które zakończą cały cykl, odbędą się w Val di Fiemme. Po przeznaczonym na odpoczynek drugim dniu przerwy, który zaplanowano na piątek, w weekend rozstrzygnięcie Touru. Na początek bieg na dziesięć kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego, w którym Kowalczyk znów będzie faworytką. Całe zawody zakończą się natomiast w niedzielę, gdy jak co roku zawodniczki zmierzą się ze stokiem slalomowym i będą musiały pokonać najtrudniejsze wzniesienie w dziejach biegów narciarskich. Dystans dziewięciu kilometrów stylem dowolnym będzie prawdziwym testem i właśnie tam rozstrzygnie się kto wygra w tym roku Tour de Ski.

Wyniki szóstego etapu Tour de Ski pań:

M</b> Zawodniczka</b> Kraj</b> Czas</b>
1 Justyna Kowalczyk Polska 12:37,6
2 Aino Kaisa Saarinen Finlandia +11,6
3 Petra Majdić Słowenia +14,8
4 Kristin Stoermer Steira Norwegia +25,6
5 Vibeke Skofterud Norwegia +27,1
6 Arianna Follis Włochy +27,3
7 Alena Sidko Rosja +28,9
8 Julia Czekaliewa Rosja +29,6
9 Marthe Kristoffersen Norwegia +35,4
10 Katrin Zeller Niemcy +36,9


Klasyfikacja generalna Tour de Ski pań:

M</b> Zawodniczka</b> Kraj</b> Czas</b>
1 Justyna Kowalczyk Polska 1:27:32,8
2 Petra Majdić Słowenia +14,1
3 Arianna Follis Włochy +23,2
4 Aino Kaisa Saarinen Finlandia +35,1
5 Alena Sidko Rosja +2,26,8
6 Kristin Stoermer Steira Norwegia +2:29,2
7 Marianna Longa Włochy +2:38,6
8 Riita-Liisa Roponen Finlandia +2:41,8
9 Olga Zawiałowa Rosja +2:46,3
10 Vibeke Skofterud Norwegia +3:06,4


Klasyfikacja generalna Pucharu Świata kobiet:

M</b> Zawodniczka</b> Kraj</b> Punkty</B>
1 Justyna Kowalczyk</B> Polska 641
2 Petra Majdić</B> Słowenia 630
3 Aino Kaisa Saarinen</B> Finlandia 554
4 Marit Bjoergen</B> Norwegia 447
5 Arianna Follis</B> Włochy 369
6 Natalia Korosteliewa</B> Rosja 365
7 Kristin Stoermer Steira</B> Norwegia 342
8 Marianna Longa</B> Włochy 295
9 Riita-Liisa Roponen</B> Finlandia 272
10 Vibeke Skofterud</B> Norwegia 261
78 Sylwia Jaśkowiec</B> Polska 8

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (19):
Zobacz więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×