W Kuopio bez zmian - Simon Ammann przed Adamem Małyszem

Piąty raz z rzędu Simon Ammann zwyciężył w zawodach w skokach narciarskich i piąty raz pokonał Adama Małysza. Nasz skoczek znów zaprezentował się z bardziej dobrej strony, jednak na Szwajcara nie ma mocnych. Ammann jest już o krok od zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Daniel Ludwiński
Długo trzeba by wertować wyniki konkursów Pucharu Świata oraz igrzysk olimpijskich, gdyby chciało się odnaleźć w historii skoków narciarskich taką sytuację jaka ma miejsce obecnie, a niewykluczone, że takie poszukiwania nie dałyby efektu. Od igrzysk olimpijskich w Vancouver wszystkie zawody kończą się bowiem jednakowo - zwycięża Simon Ammann, a drugi jest Adam Małysz. W Kuopio scenariusz znany już dobrze z ostatnich tygodni powtórzył się po raz piąty z rzędu. Szwajcar tym razem triumfował z większą przewagą niż ostatnio i trzeba przyznać, że był zdecydowanie najlepszym uczestnikiem wtorkowych zawodów, które zaliczane były zarówno do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jak i do Turnieju Skandynawskiego. Ammannowi zwycięstwo dały skoki na odległość 128,5 oraz 126 metrów. To już pięćdziesiąte podium w jego karierze licząc tylko konkursy pucharowe. Adam Małysz znów skakał dobrze, jednak pokonanie fenomenalnego Szwajcara było tego dnia po prostu niemożliwe. Nasz zawodnik stracił do niego ponad siedemnaście punktów, zatem sporo, jednak nawet taka różnica wystarczyła do drugiego miejsca, co dobitnie pokazuje klasę zwycięzcy. Tuż za plecami Polaka sklasyfikowany został Anders Jacobsen, który przegrał z nim tylko o 0,2 punktu. Pozostali nasi reprezentanci występu w Kuopio nie zaliczą niestety do zbytnio udanych. Punkty pucharowe wywalczyli prócz Małysza jeszcze Kamil Stoch i Łukasz Rutkowski, którzy zajęli odpowiednio dwudzieste pierwsze i trzydzieste miejsce. Kompletnie zawiódł za to Stefan Hula sklasyfikowany na czterdziestej siódmej pozycji. Kolejny konkurs już w piątek w norweskim Lillehammer. Zarówno w klasyfikacji Pucharu Świata jak i Turnieju Skandynawskiego prowadzi Simon Ammann. Wyniki konkursu w Kuopio:

47 Stefan Hula Polska 97,5 61,9

Klasyfikacja Turnieju Nordyckiego (po 2 z 4 zawodów): 1. Simon Ammann 535,4 pkt 2. Adam Małysz 508,4 3. Thomas Morgenstern 491,8 4. Andreas Kofler 463,1 5. Daviid Zauner 461,4 6. Gregor Schlierenzauer 460,5 Klasyfikacja PŚ (po 21 z 23 zawodów) 1. Simon Ammann (Szwajcaria) 1449 2. Gregor Schlierenzauer (Austria) 1266 3. Thomas Morgenstern (Austria) 854 4. Andreas Kofler (Austria) 793 5. Wolfgang Loitzl (Austria) 715 6. Adam Małysz (Polska) 702 7. Anders Jacobsen (Norwegia) 530 8. Janne Ahonen (Finlandia) 494 9. Martin Koch (Austria) 491 10. Robert Kranjec (Słowenia) 485 ... 25. Kamil Stoch 168 38. Łukasz Rutkowski 76 43. Krzysztof Miętus 60 59. Marcin Bachleda 32 63. Grzegorz Miętus 20 67. Stefan Hula 15

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)