Puchar Jesieni: Piotr Żyła zwycięża na Średniej Krokwi, Grzegorz Miętus najlepszy na dużym obiekcie

Piotr Żyła i Grzegorz Miętus wygrali rozegrane w ten weekend konkursy Pucharu Jesieni w Zakopanem. Tym razem nieco słabiej spisał się rewelacyjnie startujący dotychczas w zawodach tego cyklu Jakub Kot.

Maciej Mikołajczyk

Żyła zdecydowanie najlepszy okazał się na Średniej Krokwi (HS 94), gdzie lądował daleko, bo na 91,5m oraz 92,5m. Drugie miejsce, ale już ze sporą stratą do zwycięzcy zajął Miętus, który dotknął nartami zeskoku na 87m i 90,5m, a trzeci z wynikami 86m i 90,5m był Kot.

Tuż za podium uplasował się natomiast Bartłomiej Kłusek. 17-letniemu skoczkowi z klubu LKS Klimczok Bystra zmierzono odpowiednio 86,5m oraz 88,5m. W ścisłej czołówce nie zabrakło również Klemensa Murańki (87,5m/85,5m), Tomasza Byrta (86,5m/84,5m), Aleksandra Zniszczoła (83,5m/86,5m) i Wojciecha Gąsienicy Kotelnickiego, który dwukrotnie uzyskał 85m.

W sobotę na dużym obiekcie (HS 134) żadnych szans swoim rywalom nie dał już Miętus, który poszybował na 138m i 133,5m. Druga lokata niespodziewanie przypadła w udziale Gąsienicy Kotelnickiemu (132,5m/126,5m), a trzecia bezkonkurencyjnemu w piątek Żyle (136m/123,5m). Ponownie na pechowej czwartej pozycji sklasyfikowany został 17-letni Bartłomiej Kłusek (128,5m/128m), piąty był Andrzej Zapotoczny (134,5m/120,5m), a pierwszą szóstkę z wynikami 132,5m i 122m zamknął mało znany Mateusz Kojzar. Tym razem siódmą notę otrzymał Jakub Kot (132m/120m).

Liderem cyklu dzięki ogromnej przewadze z poprzednich konkursów pozostał Jakub Kot z klubu AZS Zakopane, który do tej pory zgromadził 476 punktów. Drugi jest Piotr Żyła (425), a trzeci Wojciech Gąsienica Kotelnicki, który ma na swoim koncie 346 "oczek". Finałowe zawody Pucharu Jesieni zaplanowano na 15-16 października.