Rusza zimowa edycja Pucharu Kontynentalnego

7 grudnia odbędzie się inauguracja zimowego Pucharu Kontynentalnego. Pierwsze zawody zostaną rozegrane w fińskiej miejscowości Rovaniemi na obiekcie HS 100. Później skoczkowie wezmą udział w konkursach w Vikersund, a następnie rywalizacja przeniesie się do... Turcji! Będą to pierwsze zawody na skoczni w Erzurum i ostatnia próba na tureckiej skoczni przed Uniwersjadą, która zostanie tam rozegrana w 2011 roku.

W tym artykule dowiesz się o:

Wiele konkursów będzie rozegranych na arenach znanych z rywalizacji Pucharu Świata: Engelberg, Neustadt, Bischofshofen czy Kuopio. Polska będzie organizatorem Pucharu Kontynentalnego trzykrotnie. Skoczkowie zawitają do Zakopanego w dniach 26-27 lutego, natomiast 11 i 12 marca w Wiśle zostanie rozegrany finał cyklu. Warto również wspomnieć, że Zakopane gościć będzie także skoczkinie. Rywalizację Pucharu Kontynentalnego Pań zaplanowano na 12-13 lutego.

Rovaniemi jest stolicą prowincji Laponia - ojczyzny świętego Mikołaja. Miasto położone jest zaledwie kilka kilometrów od północnego koła podbiegunowego, zamieszkuje je około 57 000 obywateli. Latem warto odwiedzić Rovaniemi ze względu na słynne białe noce, natomiast zimą jest to doskonały ośrodek turystyczny dla miłośników sportów zimowych. W 2005 roku odbyły się tam Mistrzostwa Świata Juniorów, w których zwyciężył Joonas Ikonen przed Arthurem Pauli i Jurijem Tepešem. Kamil Stoch był jednym z faworytów, jednak podparł drugi skok i ostatecznie zajął 8. miejsce. Reprezentacja Polski w składzie Paweł Urbański, Wojciech Topór, Piotr Żyła i Kamil Stoch zdobyła tam srebrny medal, wyprzedzając między innymi Finów oraz Austriaków z Gregorem Schlierenzauerem na czele. Rekord skoczni Ounasvaara wynosi obecnie 103,5 metra i należy do Japończyka Taku Takeuchi. W Rovaniemi jest jeszcze 5 innych skoczni: K6, K15, K25, K36, K64.

Pierwsza edycja Pucharu Kontynentalnego została rozegrana w sezonie 1991/1992, zwyciężył Andi Rauschmeier przed Franzem Neuländtnerem i Remo Ledererem. Początkowo cykl nazywany był Pucharem Europy, później Pucharem Interkontynentalnym. Na podium klasyfikacji generalnej stawali między innymi Martin Hoellwarth, Georg Spaeth, Michael Neumayer i Anders Bardal. Polacy lepiej spisywali się latem - w 2004 zwyciężył Robert Mateja, rok później Marcin Bachleda. Puchar Kontynentalny był także częścią przygotowań Adama Małysza, który w 2004 wygrał dwa konkursy w Oberstdorfie.

Ubiegłoroczny cykl Pucharu Kontynentalnego zdominowali reprezentanci Austrii, których było aż 8 w czołowej "10". Wygrał David Unterberger, który w 22 startach zdobył 1147 punktów. Drugi był Michael Hayböck, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Manuel Fettner. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Rafał Śliż, który w 15 startach wywalczył łącznie 445 punktów. W letniej edycji zmagań najlepszy okazał się Kamil Stoch, który o niemal 200 punktów wyprzedził Jakuba Jandę. Trzeci był Austriak Andreas Strolz, natomiast 4. miejsce zajął kolejny reprezentant Polski - Stefan Hula.

Z roku na rok prestiż Pucharu Kontynentalnego wzrasta. Obecnie nie jest to tylko "przechowalnia" dla zawodników w gorszej formie. Aby wystąpić w PŚ skoczek musi mieć na swoim koncie co najmniej jeden punkt PK, a czołowa "5" każdego periodu Pucharu Kontynentalnego otrzymuje prawo startu w Pucharze Świata. Rywalizacja jest zróżnicowana, skoczkowie biorą udział w konkursach na skoczniach K90 i K120. W 2004 roku po raz pierwszy w historii finał zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego został rozegrany na skoczni mamuciej v Vikersund, jednak później ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z tego pomysłu. Zasady rozgrywania zawodów są podobne, jak w Pucharze Świata. Punkty są przyznawane tak samo (1. miejsce - 100 punktów, 30. miejsce - 1 punkt), nie ma natomiast kwalifikacji i w I serii zawodów startują wszyscy zgłoszeni skoczkowie.

W ubiegłym sezonie inauguracja Pucharu Kontynentalnego odbyła się również na obiekcie Ounasvaara. W pierwszym konkursie najlepszy okazał się Lukas Mueller, natomiast w drugim triumfował Andreas Strolz. Wśród Polaków najlepiej zaprezentował się Stefan Hula, który był 5. oraz 20.

Dwa pierwsze konkursy tegorocznej zimowej edycji Pucharu Kontynentalnego zostaną rozegrane w dniach 7 i 8 grudnia, start zawodów zaplanowano na godzinę 19:00. W poniedziałek (6.12.2010) odbędą się dwie serie oficjalnego treningu. Na starcie nie zabraknie biało-czerwonych. Do Finlandii poleciało aż 8 Polaków: Rafał Śliż, Piotr Żyła, Maciej Kot, Łukasz Rutkowski, Jan Ziobro, Jakub Kot, Grzegorz Miętus i Bartłomiej Kłusek.

Program zawodów PK w Rovaniemi

06.12.2010, poniedziałek

12.00 - oficjalny trening (2 serie)

07.12.2010, wtorek

18.00 - seria próbna

19.00 - I seria konkursowa

08.12.2010, środa

18.00 - seria próbna

19.00 - I seria konkursowa

Komentarze (0)