Magdalena Neuner zwyciężyła w sprincie w Oslo, mała Kryształowa Kula dla Niemki

Magdalena Neuner potwierdziła, że jest w wysokiej formie. Niemka nie dała najmniejszych szans rywalkom i zwyciężyła w biegu sprinterskim rozegranym w Oslo. 24-letnia zawodniczka zdobyła także małą Kryształową Kulę w klasyfikacji sprinterskiej. Na starcie zabrakło reprezentantek Polski, które zakończyły już sezon.

Łukasz Witczyk

Przed startem do ostatniego w tym sezonie biathlonowego biegu sprinterskiego pań Magdalena Neuner miała 25 punktów starty do prowadzącej w klasyfikacji sprintów Kaisy Mäkäräinen. Finka spisała się poniżej oczekiwań i straciła szansę na triumf w klasyfikacji końcowej w tej specjalności. Mäkäräinen, która nadal przewodzi w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata, czwartkową rywalizację zakończyła dopiero na 19. pozycji.

Finka do Magdaleny Neuner straciła minutę i 24 sekundy, co stawia ją w trudnej sytuacji przed biegiem pościgowym. Niemka znacznie zmniejszyła swoją stratę w klasyfikacji Pucharu Świata do prowadzącej zawodniczki ze Skandynawii i nadal ma szansę na końcowy triumf. W walce o zdobycie Kryształowej Kuli liczą się jeszcze Helena Ekholm i Tora Berger. Szwedka sprintu w Oslo nie zaliczy do udanych. Popełniła ona trzy błędy na strzelnicy i ostatecznie zajęła dopiero 38. miejsce. Lepiej spisała się Norweżka, która była druga.

Przed zawodami Kati Wilhelm powiedziała, że bezbłędnie strzelająca Neuner jest nie do pokonania. Mimo, że najbardziej utytułowana biathlonistka w historii spudłowała raz, to i tak pewnie zwyciężyła. Szybki bieg pozwolił jej na uzyskanie ponad 30 sekundowej przewagi nad drugą na mecie Torą Berger. Nad trzecią Darią Domraczewą, Neuner ma 46 sekund przewagi, co stawia ją jako faworytkę biegu pościgowego, który odbędzie się w sobotę.