Młodzi i utalentowani przed sezonem (2) - Kerttu Niskanen

W ubiegłym sezonie objawieniem kobiecych biegów narciarskich była urodzona w 1990 roku Finka Krista Lahteenmaki, wcześniej mało znana na międzynarodowej arenie. W jej ojczyźnie nie brak również innych młodych biegaczek, które w swoich rocznikach uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Jedną z nich jest Kerttu Niskanen.

Daniel Ludwiński

Sezon 2010/2011 był najlepszym w karierze młodej Finki. Na mistrzostwach świata juniorów w kategorii do lat 23 Kerttu Niskanen wywalczyła złoty medal w sprincie i brązowy w biegu łączonym. Dobrych rezultatów miała jednak więcej - w Oslo zadebiutowała na mistrzostwach świata seniorów i w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym, który jest jej koronną konkurencją, zajęła bardzo dobre ósme miejsce, pokonując liczne grono znacznie bardziej znanych zawodniczek. W Pucharze Świata również potrafiła zająć niezłą lokatę - w Otepaeae zajęła dziesiątą pozycję, również na 10 kilometrów "klasykiem".

Właśnie styl klasyczny jest zdecydowanie największym atutem Niskanen - w technice dowolnej radzi już sobie gorzej, chociaż w ubiegłym sezonie potrafiła właśnie w niej wywalczyć złoty medal mistrzostw Finlandii na dystansie 30 kilometrów. 23-latka lepiej prezentuje się na dłuższych dystansach niż w sprintach, jednak paradoksalnie wspomniany tytuł mistrzyni świata do lat 23 zdobyła właśnie w najkrótszej konkurencji biegowej.

Nasza prognoza:

Pamiętając błyskawiczne postępy Kristy Lahteenmaki z zeszłego sezonu, można pokusić się o stwierdzenie, że Kerttu Niskanen może pójść w jej ślady. Na razie 23-letnia Finka tylko raz była w czołowej dziesiątce zawodów o Puchar Świata, jednak w nowej edycji pucharowego cyklu zapewne się to zmieni. Niskanen ma realną szansę na bardzo dobre wyniki w technice klasycznej i być może jeszcze w listopadzie błyśnie w zawodach o Puchar Świata w Kuusamo, gdzie jedną z konkurencji będzie bieg na 5 kilometrów właśnie "klasykiem". Ostatnio w Muonio w zawodach FIS Niskanen nieźle zaprezentowała się także w stylu łyżwowym, a właśnie postępy w bieganiu tą techniką mogą mieć dla niej bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o szanse na dołączenie do grona najlepszych. W nowym sezonie Niskanen może być objawieniem tej samej miary co przed rokiem Lahteenmaki, więc warto zapamiętać jej nazwisko.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.