PŚ Kuusamo: Simon Ammann wygrywa konkurs inauguracyjny

Zwycięzcą pierwszego w tym sezonie konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich został Simon Ammann. Szwajcar oddał skoki na odległość 131 i 126,5 metra, co pozwoliło mu wyprzedzić Austriaków: Wolfanga Loitzla (124,5 + 130 m) i Gregora Schlieranzauera (121 + 133,5).

Monika Szandała

Tuż za podium został sklasyfikowany triumfator poprzedniej edycji Pucharu Świata - Thomas Morgenstern (125 + 126 m). Kolejne pozycje zajęli Anders Bardal, Martin Koch oraz Fimihisa Yumoto. Z dobrej strony zaprezentował się Jakub Janda. Czech powrócił do treningów z Vasją Bajcem - współtwórcą jego największych sukcesów. Pierwszy konkurs w Kuusamo Janda zakończył na 11. miejscu.

Najdłuższy skok zawodów należał do Andersa Bardala. Norweg w finale poszybował na odległość 137 metrów, dzięki czemu awansował aż o 15. miejsc.

W drugiej serii oglądaliśmy dwóch polskich zawodników, którzy po pierwszej kolejce skoków zajmowali ex aequo 14. pozycję. Adam Małysz w drugiej serii skoczył 121,5 metra i utrzymał tę lokatę, natomiast Marcin Bachleda nieznacznie przekroczył 100 metrów i spadł w klasyfikacji o 15 oczek.

Na półmetku rywalizacji czwarty był Sami Niemi. Fin w drugiej serii nie wytrzymał presji, skoczył zaledwie 96 metrów i ostatecznie zajął 26. miejsce.

To nie koniec zmagań na skoczni Ruka. Skoczkowie narciarscy rozegrają jeszcze jedną serię konkursu drużynowego.