Drugi przystanek PŚ w skokach narciarskich: Trondheim

W weekend 6-7 zostaną rozegrane kolejne dwa indywidualne konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zawodnicy z Kuusamo przeniosą się do norweskiego Trondheim, gdzie będą rywalizować na obiekcie Granaasen (HS 140).

Monika Szandała

Rekord skoczni wynosi 138,5 metra, został ustanowiony przez Adama Małysza w marcu 2001 roku. Po tegorocznej modernizacji punkt K został przesunięty na 125 m, natomiast HS z 131 na 140 m.

W Trondheim, położonym nad najszerszym fiordem Norwegii - Trondheimsfjord, mieszka 160 000 osób. To trzecie co do wielkości miasto w kraju; posiada uniwersytet, wspaniałą katedrę i zabytkowe centrum. Dzięki położeniu nad zatoką jest ważnym portem handlowym i rybackim. Jest także jednym z ośrodków sportów zimowych, głównie skoków, biegów i kombinacji norweskiej.

Po raz pierwszy zawody Pucharu Świata na skoczni Granaasen zostały rozegrane w sezonie 1990/91. Zwyciężył w nich były trener polskiej kadry - Heinz Kuttin. W poprzednim sezonie pierwszy konkurs wygrał Thomas Morgenstern przed Gregorem Schlierenzauerem i Tomem Hilde. Dzień później na podium uplasowała się trójka Austriaków - Morgenstern, Andreas Kofler i Wolfgang Loitzl. Adam Małysz był 7. i 8. W 2006 i 2005 roku, z powodu złych warunków atmosferycznych, rywalizacja została przeniesiona z Trondheim do Lillehammer.

Norwegowie, jako gospodarze, mają prawo do wystawienia większej ilości zawodników. Mika Kojonkoski do podstawowej kadry nominował Andersa Bardala, Toma Hilde, Bjoerna Einara Romoerena, Kennetha Gangnesa, Roara Ljoekelsoeya i Andersa Jacobsena. W grupie krajowej znaleźli się Sigurd Pettersen, Kim Rene Elverum Sorsell, Jon Aaraas, Johan Remen Evensen,Vegard Haukoo Sklett i Ole Marius Ingvaldsen.

Pettersen jest znanym, doświadczonym zawodnikiem. W 2004 roku wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, 11 razy stawał na podium zawodów PŚ, w tym 6 razy na najwyższym jego stopniu. Po raz pierwszy zwyciężył w 2002 roku w Trondheim. Kibice powinni znać także nazwisko Aaraasa, który ponad dziesięciokrotnie reprezentował Norwegię w zawodach PŚ. Najlepiej zaprezentował się w Zakopanem, gdzie został sklasyfikowany pod koniec drugiej "10".

Mniej doświadczeni są pozostali zawodnicy z grupy krajowej. Najmłodszy z nich - Sorsell, w Pucharze Świata zadebiutował w ubiegłym sezonie właśnie na skoczni Granaasen. 20-latek wziął udział w tegorocznych konkursach Letniej Grand Prix w Klingenthal, Zakopanem i Courchevel. Wcześniej startował głównie w Pucharze Kontynentalnym, gdzie 5 razy był klasyfikowany w czołowej "3".

Pozostali zawodnicy będą debiutować w Pucharze Świata. Vegarda Sklett rywalizował z czołowymi zawodnikami podczas Letniej Grand Prix w Hakubie, gdzie nie dostał się do serii finałowej. 23-letni Evensen w 2007 roku stanął na podium Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, dwukrotnie triumfował w konkursach FIS Cup w Japonii. Najmniej doświadczony jest Ingvaldsen, który do tej pory startował tylko w Pucharze Kontynentalnym i Pucharze FIS. W każdym z tych cykli jednokrotnie udało mu się zająć miejsce na podium.

Czechy w Kuusamo reprezentowali tylko Jakub Janda oraz Roman Koudelka. W Norwegii dołączą do nich Jan Matura oraz Ondrej Vaculik. Prawdopodobnie w takim samym składzie podopieczni Richarda Schallerta wystąpią w Pragelato.

Do Norwegii pojedzie 6 Finów: Jussi Hautamäki, Matti Hautamäki, Kalle Keituri, Ville Larinto, Harri Olli oraz Tami Kiuru, który zastąpi Samiego Niemi.

W pierwszej serii sobotnich zawodów w Kuusamo upadek przy lądowaniu zaliczył Matic Kramarsic. Uraz okazał się na tyle poważny, że wykluczył 18-latka z udziału w kolejnych konkursach. W Trondheim zabraknie także Primoza Peterki. Zastąpią ich Jure Bogataj i Mitja Meznar, który powróci do międzynarodowej rywalizacji po kontuzji, której nabawił się podczas Letniej Grand Prix. Na rozbiegu Granaasen pojawią się także Robert Kranjec, Primoz Pikl, Jernej Damjan oraz Jure Sinkovec.

Polska ma prawo wystawić w Trondheim 5 zawodników, jednak trener Łukasz Kruczek zdecydował, że nie wykorzysta całego limitu. Do Skandynawii polecą: Adam Małysz, Kamil Stoch, Marcin Bachleda i Łukasz Rutkowski.

Po jednym konkursie indywidualnym w klasyfikacji generalnej prowadzi Simon Ammann przed Wolfgangiem Loitzlem i Gregorem Schlierenzauerem. W czołowej "10", która ma zapewniony start w pierwszych zawodach w Trondheim, są także Thomas Morgenstern, Anders Bardal, Martin Koch, Andreas Kuettel, Fumihisa Yumoto, Ville Larinto i Shohei Tochimoto. Adam Małysz ma na koncie 18 punktów i zajmuje 14. miejsce.

Faworytami bukmacherów są Thomas Morgenstern oraz Simon Ammann. Niewiele mniejsze szanse na zwycięstwo daje się Gregorowi Schlierenzauerowi. Spadają notowania Adama Małysza. Stawiając na zwycięstwo Polaka 10 PLN, w przypadku jego triumfu, można wzbogacić się aż o 340 PLN.

W Trondheim panuje obecnie prawdziwa zima, w okolicy skoczni leży ponad pół metra śniegu. Temperatura w nocy spada nawet do 10 stopni poniżej zera, a zatem konkurs nie jest zagrożony. Weekendowe prognozy pogody są pomyślne, wiatr nie powinien przeszkodzić w oddaniu skoków.

Rywalizacja na skoczni Granaasen rozpocznie się w piątek 5 grudnia. Na godzinę 16:30 zaplanowano dwie serie treningowe, po których zawodnicy wezmą udział w kwalifikacjach. W sobotę o godzinie 15:00 zostanie rozegrana seria próbna, konkurs rozpocznie się o 16:00. W niedzielę kwalifikacje odbędą się o 12:30, natomiast start I serii zaplanowano na 13:45.