PŚ w Trondheim: Ponownie najdalej Matti Hautamaeki, Małysz w czołówce

W drugim treningu na skoczni Granaasen dwoją dobrą formę potwierdził Matti Hautamaeki. Fin ponownie okazał się najlepszy. W swojej próbie uzyskał aż 139 metrów - pół metra więcej, niż wynosi aktualny rekord obiektu. Na drugiej pozycji został sklasyfikowany Harri Olli (135,5 m).

Monika Szandała

Niespodziewanie trzecie miejsce zajął Norweg z grupy krajowej - Johan Remen Evensen. Występ w Trondheim jest dla niego debiutem w Pucharze Świata. 23-latek nie ma na swoim koncie większych sukcesów, w 2007 roku stanął na podium Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, dwukrotnie triumfował w konkursach FIS Cup w Japonii.

Lider Pucharu Świata - Simon Ammann oraz zeszłoroczny zdobywca kryształowej Kuli - Thomas Morgenstern, w drugim treningu uzyskali po 134 metry i zajęli ex aequo 4. miejsce.

Ponownie z dobrej strony pokazał się Adam Małysz. Polak uzyskał w drugim treningu 131,5 metra i został sklasyfikowany na 10. miejscu. Taki sam wynik uzyskał faworyt trenerów i bukmacherów - Gregor Schlierenzauer.

W najlepszej "10" znaleźli się także Anders Bardal, Wolfgang Loitzl, Martin Schmitt i Roar Ljoekelsoey.

Ponownie zawiodła pozostała trójka reprezentantów Polski. Kamil Stoch skoczył 6 metrów dalej, niż w pierwszym treningu i zajął 46. miejsce ex aequo z Kazachem Nikolayem Karpenko i Niemcem Severinem Freundem. Marcin Bachleda zakończył drugi trening na 50. miejscu, natomiast Łukasz Rutkowski był 52.

Próbne skoki pokazują, że zawody w Trondheim będą stały na wysokim poziomie. Przebudowana skocznia umożliwia dalekie skoki. W drugiej serii treningowej aż 41 skoczków przekroczyło punkt K skoczni Granaasen.