Simon Ammann potwierdza swoją dominację! Szwajcar z nowym rekordem skoczni

Simon Ammann umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej! Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Pragelato zakończył się jego zdecydowanym zwycięstwem, przypieczętowanym dodatkowo nowym rekordem skoczni. Na olimpijskim obiekcie Szwajcar uzyskał 139 i 144 metry.

Monika Szandała

Drugie miejsce zajął Gregor Schlierenzauer, który prowadził po pierwszej serii zawodów. Na najniższym stopniu podium stanął Ville Larinto. Fin uzyskał w swoich próbach 131,5 oraz 135 metrów. Niespodziewanie 18-latek staje się nowym liderem drużyny.

Jego rodak - Harri Olli, który na półmetku zajmował 3. miejsce, zakończył rywalizację w Pragelato na 5. pozycji.

Tuż za podium został sklasyfikowany zwycięzca serii próbnej - Martin Schmitt (132 + 133,5 m). Trener Werner Schuster sprawił, że doświadczeni zawodnicy powracają do formy sprzed lat. Kolejny z Niemców - Michael Uhrmann, zajął 6. miejsce.

Presję wytrzymał Norweg Johan Remen Evensen, któremu Mika Kojonkoski dał szansę występu we Włoszech po dobrych startach w Trondheim. Evensen uzyskał na skoczni Stadio del Trampolino (HS 140) 131,5 i 131 metrów i ostatecznie był 7.

W czołowej "10" znaleźli się także Wolfgang Loitzl, Roman Koudelka oraz Anders Jacobsen.

Matti Hautamaeki oraz Thomas Morgenstern spisali się w Pragelato nieco słabiej. Fin zakończył rywalizację w pierwszym konkursie na 11. pozycji, natomiast zdobywca Kryształowej Kuli dla najlepszego skoczka zeszłego sezonu - Austriak Morgenstern, uplasował się na 12. miejscu.

Simon Ammann umocnił się na pozycji lidera Pucharu Świata w skokach narciarskich. Szwajcar ma na swoim koncie 345 punktów, triumfował w 3 z 4 indywidualnych konkursów. Drugie miejsce zajmuje Gregor Schlierenzauer (300 punktów), trzeci jest Ville Larinto (205 punktów). Pozostali zawodnicy nie przekroczyli bariery 200 punktów.

Adam Małysz spadł w klasyfikacji na 26. pozycję. Polacy nie biorą udziału w rywalizacji we Włoszech. Zawodnicy pod okiem Łukasza Kruczka trenują w austriackim Ramsau, poprawiają błędy oraz szlifują formę na Turniej Czterech Skoczni i konkursy PŚ w Engelbergu.

Już w niedzielę druga część rywalizacji w Pragelato. Na 11:15 zaplanowano kwalifikacje, o 12:30 powinna rozpocząć się I seria konkursu, po której odbędzie się finał oraz rozdanie nagród. Prognozy pogody nie są pomyślne, meteorolodzy zapowiadają silne opady śniegu, które mają rozpocząć się już w sobotę wieczorem.