KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zwycięstwo Janne Happonena w Kuopio, Adam Małysz siódmy

Chyba dla każdego sportowca czymś wyjątkowym jest zwycięstwo we własnej miejscowości. W poniedziałkowym konkursie w Kuopio smak sukcesu odniesionego przed swoją publicznością poczuł Janne Happonen, dla którego jest to pierwsza wygrana w tym sezonie. Konkurs składał się tylko z jednej serii z uwagi na wiejący wiatr i liczne przerwy znacząco przedłużające rywalizację. Siódme miejsce zajął Adam Małysz.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Początkowo zawody odbyć się miały w weekend w Lahti, jednak zbyt mocny wiatr sprawił, że podjęto o decyzję o przeniesieniu ich do Kuopio. Tu natura była już nieco łaskawsza, jednak i tak nie udało się rozegrać pełnego konkursu. Gdy do zakończenia pierwszej serii pozostało ledwie siedmiu skoczków, warunki pogorszyły się na tyle, że po kolejnej przerwie podjęto decyzję o anulowaniu wszystkich oddanych prób i powtórzeniu kolejki od nowa, tym razem z niższej belki startowej i po przeczekaniu najmocniejszych podmuchów. W ten sposób właściwa rywalizacja rozpoczęła się z ponad półtoragodzinnym opóźnieniem i z tego powodu postanowiono ograniczyć zawody do jednej serii i uznać jej wyniki za końcowe.

Zasłużone zwycięstwo w tym niepełnym konkursie odniósł Janne Happonen, który od początku prezentował się w Kuopio najlepiej - najdalsze skoki oddał również na jednym z treningów oraz podczas anulowanej serii. W jedynym liczonym skoku Fin uzyskał 134,5 metra i pewnie zwyciężył. Oprócz niego na podium stanęli także Gregor Schlierenzauer i Anders Jacobsen. Zawiódł natomiast lider klasyfikacji łącznej Pucharu Świata i zdobywca Kryształowej Kuli Thomas Morgenstern, który zajął dopiero dwunaste miejsce i po raz pierwszy w sezonie nie zmieścił się w czołowej dziesiątce. Austriak minimalnie wyprzedził Radika Żaparowa, Kazacha, którego postawa była chyba największą niespodzianką zawodów.

W Turnieju Skandynawskim, który rozpoczął się wraz z konkursem w Kuopio zawsze bardzo dobrze prezentował się Adam Małysz. W inauguracyjnym zawodach tegorocznego cyklu Polak zaprezentował się nieźle, choć nie tak dobrze jak w kwalifikacjach, gdy zajął pierwsze miejsce. Odległość 128 metrów dała mu dziś siódmą pozycję. Oprócz Małysza punkty Pucharu Świata wywalczył także Kamil Stoch, który był dwudziesty trzeci.

Konkursowe skoki zupełnie nie udały się natomiast naszym dwóm pozostałym reprezentantom: Piotr Żyła uzyskał 90 metrów i był czterdziesty dziewiąty, natomiast Maciej Kot ratował się przed upadkiem i po skoku na odległość 71 metrów zajął pięćdziesiąte miejsce.

To nie koniec rywalizacji najlepszych skoczków świata w Kuopio - już we wtorek kolejny konkurs w tej fińskiej miejscowości.

Wyniki:
1.Janne Happonen (Finlandia) - 142,6 pkt (134,5 metra)
2.Gregor Schlierenzauer (Austria) - 137,6 (132)
3.Anders Jacobsen (Norwegia) - 136,6 (132)
4.Tom Hilde (Norwegia) - 136 (132,5)
5.Simon Ammann (Szwajcaria) - 133,1 (129,5)
6.Anders Bardal (Norwegia) - 132,6 (129,5)
7.Adam Małysz (Polska) - 130,9 (128)
8.Bjoern Einar Romoeren (Norwegia) - 130,8 (128,5)
9.Janne Ahonen (Finlandia) - 130,4 (128)
10.Andreas Kofler (Austria) - 125,8 (126)
--------
23.Kamil Stoch - 114,5 (120)
49. Piotr Żyła - 50,5 (90)
50. Maciej Kot - 13,3 (71)

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×