Oni zrobili furorę na mistrzostwach świata. Dominatorzy z Falun

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Podczas mistrzostw świata w Falun rozdano 21 kompletów medali, a kilku zawodników i zawodniczek nie poprzestało na jednej zdobyczy. Kto zdominował swoje konkurencje?

1
/ 7

Johannes Rydzek (dwa złote medale, jeden srebrny, jeden brązowy)

Choć głównym faworytem z zespołu niemieckiego do zdobywania medali był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Erik Frenzel, 23-latek z Oberstdorfu zdominował konkurencję. Już od poprzedniego sezonu tych dwóch reprezentantów kraju naszych zachodnich sąsiadów dzieliło i rządziło na światowych arenach. Rydzek w Falun spisał się znakomicie, zdobył złoto już w pierwszej konkurencji i uskrzydlony świetnym rezultatem, dołożył kolejny indywidualny medal (brązowy) oraz dwa w konkurencjach drużynowych.

2
/ 7

Jason Lamy-Chappuis  (jeden złoty medal, dwa brązowe)

Jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w całej stawce, wciąż startujący w Pucharze Świata, dobrą formę przygotował na mistrzostwa w Falun. Ostatecznie zdobył złoto w sprintach drużynowych, brąz w sztafecie, a także zajął trzecie miejsce w zawodach na małej skoczni i biegu na 10 kilometrów. Tym samym Francuz ma w swoim dorobku dziesięć medali przywiezionych z czterech imprez mistrzowskich.

3
/ 7

Severin Freund (dwa złote medale, jeden srebrny)

Niemiecki skoczek idealnie trafił z formą na mistrzostwa w Falun. Choć konkurencja była dość duża, 26-latek świetnie spisywał się od pierwszego treningu. Po wywalczeniu srebrnego medalu na skoczni normalnej, nie pozostawił złudzeń rywalom, bowiem na dużym obiekcie czuł się znakomicie. Dodatkowo wraz z Richardem Freitagiem i koleżankami wywalczył złoto w konkursie mieszanym. Niedosyt pozostał w drużynówce, w której Niemcy zajęli piąte miejsce.

4
/ 7

Rune Velta (dwa złote, jeden srebrny, jeden brązowy)

Norweg jest jedynym skoczkiem w stawce, który zdobył medale we wszystkich możliwych konkurencjach. Indywidualnie okazał się najlepszy na normalnym obiekcie, a także zajął trzecie miejsce na dużej skoczni. W konkursie drużynowym ekipa ze Skandynawii zwyciężyła, a w konkursie mieszanym była na drugim stopniu podium. Velta w obu przypadkach był mocno wyróżniającym się zawodnikiem.

5
/ 7

Therese Johaug (trzy złote medale)

Po biegach sprinterskich wydawało się, że mistrzostwa świata w Falun należeć będą do Marit Bjoergen. Ostatecznie liderka Pucharu Świata do swojego dużego dorobku dołożyła trzy medale, ale bohaterką została okrzyknięta właśnie Therese Johaug. 26-latka stawała na podium trzykrotnie, ale wyłącznie na najwyższym stopniu. Najpierw wygrała w skiathlonie, następnie zdobyła złoto w sztafecie, a całą imprezę zwieńczyła zwycięstwem w najbardziej wymagającym biegu na 30 kilometrów.

6
/ 7

Charlotte Kalla (jeden złoty medal, jeden srebrny, dwa brązowe)

Szwedka z powodu problemów zdrowotnych straciła większość sezonu i dopiero w startach poprzedzających bezpośrednio mistrzostwa świata pokazała, że zdążyła się przygotować do występu w Falun. Ku uciesze kibiców - nie zawiodła. Pierwszy medal, pobudzając apetyty, zdobyła już w drugim wyścigu (skiathlonie). Równych sobie nie miała na trasie biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym, a następnie dołożyła swoją cegiełkę w sztafecie. Imprezę zakończyła zdobyciem brązowego medalu w zawodach na 30 kilometrów.

7
/ 7

Petter Northug (4 złote medale)

Martin Sundby przez niemal całe mistrzostwa zmagał się z chorobą, a był jednym z głównych faworytów w praktycznie wszystkich konkurencjach. Ostatecznie wystartował tylko w ostatnim biegu, ale zabrakło mu sił, by skończyć występ na podium. Nie do pobicia okazał sie pod jego nieobecność Petter Northug, Norweg zwyciężał w czterech z sześciu konkurencji. Najlepszy był zarówno w konkurencjach sprinterskich, jak i w sztafecie z kolegami. Na koniec wywalczył złoto w biegu na 50 kilometrów, przypieczętowując udane dla siebie mistrzostwa.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (3)
avatar
yes
4.03.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Bez Polaków tym razem. Taki jest tan faktyczny. Będzie lepiej - mam nadzieję ;)  
avatar
rafator
4.03.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jest kalla powinna być też bjergen zwłaszcza że wyrownala rekord złotych medali z wjalbe!  
avatar
Maciej Nowicki
4.03.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
brakuje Rune Velty