Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Wybrzeże wciąż próbuje się odbudować i szuka zawodników. Trzy drużyny powalczą o utrzymanie

Jedynym klubem eWinner 1. LŻ, który wciąż nie ma pełnego składu na kolejny sezon jest Wybrzeże Gdańsk. Działacze zdali sobie sprawę, że głównym celem zespołu będzie walka o utrzymanie, więc nie spieszą się i cierpliwie czekają na okazję.

 Redakcja
Redakcja
Timo Lahti (z lewej) i Wiktor Trofimow WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Timo Lahti (z lewej) i Wiktor Trofimow
W I lidze, podobnie jak w PGE Ekstralidze, widać wyraźny podział na pięć zespołów walczących o czołowe miejsca i trzy kluby, które skupią się na walce o utrzymanie. W tej pierwszej grupie najmocniej wygląda Falubaz Zielona Góra, który płacił zawodnikom gigantyczne pieniądze i szybko dopiął negocjacje. Obecnie najgorzej wygląda sytuacja Wybrzeża, które wciąż nie ma pełnego składu i szuka dwóch zawodników.

Arged Malesa Ostrów 

Nie ma żadnych nowych informacji w sprawie piątego seniora w składzie spadkowicza z PGE Ekstraligi, a to oznacza, że ostrowianie najpewniej postawią na Victora Palovaarę. O porozumieniu z tym żużlowcem informowaliśmy już kilka tygodni temu. Wtedy Arged Malesa pozostawała jeszcze w kontakcie z innymi żużlowcami, ale raczej nic z tego nie wyszło.

W Ostrowie nie chcieli przepłacać, a poza tym byli zadowoleni z czwórki seniorów, którą udało przekonać się wcześniej do współpracy. Przypomnijmy, że są to: Tobiasz Musielak, Grzegorz Walasek, Matias Nielsen i Oliver Berntzon. W zespole zostają także juniorzy, ale jeden z nich może zostać wypożyczony na wiosnę. Transfer definitywny żadnego z młodzieżowców nie wchodzi jednak w grę.

ZOBACZ Krajobraz w Gorzowie bez Zmarzlika. "Każdy musi znaleźć w sobie dodatkowe 10 procent"

Zostają: Oliver Berntzon, Grzegorz Walasek, Matias Nielsen, Jakub Krawczyk, Sebastian Szostak, Jakub Poczta, Kacper Grzelak
Odchodzą: Chris Holder, Tomasz Gapiński, Filip Hjelmland, Tim Soerensen?
Przychodzą: Tomasz Musielak, Victor Palovaara?

Stelmet Falubaz Zielona Góra

Władze Falubazu zaskoczyły niedawno podpisaniem dwuletniego kontraktu z Janem Kvechem, ale wszystko wskazuje na to, że to ruch z myślą o sezonie 2024. Czech w przyszłym roku ma zbierać doświadczenie w barwach ROW-u Rybnik, potem wrócić do Zielonej Góry i zastąpić w podstawowym składzie Luke'a Beckera, który nie będzie mógł startować jako zawodnik do lat 24.

Z klubem już oficjalnie pożegnali się Max Fricke i Mateusz Tonder. Pierwszy z nich będzie występował w GKM-ie Grudziądz, a drugi w Orle Łódź.

Klub szuka jeszcze juniora, ale raczej nie ma co liczyć, by Unia Leszno pozwoliła na wypożyczenie Maksyma Borowiaka. Zawodnik ma wrócić bowiem do macierzystego klubu i walczyć o miejsce w podstawowym składzie w PGE Ekstralidze. Falubaz będzie miał także problem z utrzymaniem Antoniego Mencela.

Zostają: Krzysztof Buczkowski, Rohan Tungate, Dawid Rempała
Odchodzą: Max Fricke, Piotr Protasiewicz, Mateusz Tonder, Maksym Borowiak, Antoni Mencel, Jan Kvech (wypożyczenie)
Przychodzą: Przemysław Pawlicki, Rasmus Jensen, Luke Becker

Abramczyk Polonia Bydgoszcz

W klubie zostają Kenneth Bjerre, Daniel Jeleniewski i Wiktor Przyjemski, a ważny kontrakt ma Oleg Michaiłow. Łotysz rozgląda się za nowym klubem, a potencjalny zainteresowany musi liczyć się z wydatkiem 100 tysięcy złotych za jego wypożyczenie.

Do Bydgoszczy wracają David Bellego i Andreas Lyaeger, a nowym zawodnikiem w formacji U24 będzie Szymon Szlauderbach. Polonia zdecydowała się także na transfer juniora. Będzie nim Olivier Buszkiewicz. W tym zestawieniu bydgoszczanie chcą walczyć o awans do PGE Ekstraligi.

Zostają: Daniel Jeleniewski, Kenneth Bjerre, Wiktor Przyjemski, Oleg Michaiłow
Odchodzą: Matej Zagar, Adrian Miedziński, Przemysław Konieczny
Przychodzą: Andreas Lyager, David Bellego, Szymon Szlauderbach, Olivier Buszkiewicz

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Ten okres transferowy jest niezwykle trudny dla gdańszczan, dlatego nie jest żadną sensacją, że przedstawiciele tego klubu jako ostatni w lidze dopinają kadrę na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu swoje odejście z klubu potwierdzili Adrian Gała i Timo Lahti. Obaj mieli dość ogromnych opóźnień w płatnościach i już wcześniej znaleźli sobie nowych pracodawców.

Władze Wybrzeża nie tylko musiały w pośpiechu szukać zastępców, ale też radzić sobie z niezbyt dobrą opinią w środowisku. Wielu zawodników, wiedząc o problemach klubu z regularnymi płatnościami, już na wstępie rezygnowała z negocjacji. Ostatecznie więc do Gdańska trafili zawodnicy, którzy nie byli na liście życzeń innych zespołów.

Trzeba jednak przyznać, że jak na takie problemy, gdańszczanie wybrnęli z całej sytuacji całkiem nieźle. Szybko dogadali się z Michaelem Jepsenem Jensenem, Madsem Hansenem oraz Wiktorem Trofimowem, który jako jedyny z tegorocznego składu zdecydował się pozostać w klubie.

W ostatnim czasie działacze dopinali z kolei transfer Daniela Kaczmarka. Wiele alternatyw za tego zawodnika nie ma, ale na szczęście transfer wydaje się być blisko finalizacji.

Nieco szybciej Wybrzeże może pozyskać kolejnego obcokrajowca, którym może być Nicolai Klindt. Zawodnik jest już po pierwszej turze negocjacji, ale na razie działacze nie podjęli ostatecznej decyzji, bo czekają na inne okazje. Tymi mogłyby być choćby transfery Vaclava Milika lub Mateja Zagara.

Zostają: Wiktor Trofimow, Miłosz Wysocki
Odchodzą: Jakub Jamróg, Rasmus Jensen, Timo Lahti, Adrian Gała, Karol Żupiński, Drew Kemp, Piotr Gryszpiński?
Przychodzą: Michael Jepsen Jensen, Mads Hansen
W kręgu zainteresowań: Nicolai Klindt, Matej Zagar, Timi Salonen, Daniel Kaczmarek, Norbert Kościuch, Paweł Miesiąc

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź

W Łodzi będą duże zmiany. Trenerem zespołu został już oficjalnie Marek Cieślak, który odegrał ważną rolę w budowie składu na sezon 2023. Jednym zawodnikiem z formacji seniorskiej, który zdecydował się na pozostanie w klubie, jest Niels Kristian Iversen. Drugim obcokrajowcem będzie Timo Lahti, a duet polskich seniorów mają stworzyć Tomasz Gapiński i Jakub Jamróg. Łodzianie musieli także znaleźć nowego żużlowca na pozycję U24 i ich wybór padł na Mateusza Tondera. Poza tym w zespole Cieślaka będzie startować także Tom Brennan. Formacja juniorska pozostanie bez zmian.

Zostają: Niels Kristian Iversen, Mateusz Dul, Aleksander Grygolec, Tom Brennan, Jakub Sroka
Odchodzą: Brady Kurtz, Luke Becker, Marcin Nowak, Norbert Kościuch, Nikodem Bartoch
Przychodzą: Timo Lahti, Mateusz Tonder, Jakub Jamróg, Tomasz Gapiński

Trans MF Landshut Devils

Zgodnie z oczekiwaniami Niemcy postawili na stabilizację i nie zamierzali licytować się z pozostałymi klubami o najlepszych zawodników ligi. Jako ostatni swoją jazdę w barwach klubu z Landshut potwierdził Kim Nilsson, który za rok będzie startował w cyklu Grand Prix.

Mimo braku głośnych transferów, klub wciąż ma ogromne szanse na utrzymanie w przyszłorocznej I lidze.

Jedynym zawodnikiem, który zdecydował się odejść, jest Mads Hansen. Duńczyk spisywał się nieźle, ale Niemcom nie podobała się jego roszczeniowa postawa. Z tego też powodu w przyszłym roku jego miejsce w składzie zajmie 22-letni Lukas Baumann, który świetnie spisywał się w Ekstralidze U24.

Zostają: Kai Huckenbeck, Dimiti Berge, Kim Nilsson, Valentin Grobauer, Norick Blodorn, Erik Bachhuber, Mario Niedermeier, Martin Smolinski, Erik Riss
Odchodzą:
Mads Hansen, Tobias Busch, Michael Haertel
Przychodzą:
Lukas Baumann, Sandro Wassermann

ROW Rybnik

Wygląda na to, że prezes Krzysztof Mrozek zdoła zbudować całkiem silny skład. W drużynie zostają Krystian Pieszczek i Patryk Wojdyło. Poza tym zmiany będą spore, bo na zmianę barw klubowych zdecydowali się Grzegorz Zengota, Andreas Lyager i najpewniej Nicolai Klindt. W ich miejsce udało się jednak sprowadzić naprawdę klasowe nazwiska. Jednym z liderów ma być Australijczyk Brady Kurtz. Poza tym rybniczanie namówili na współpracę Patricka Hansena i liczą także na wypożyczenie ze Stelmetu Falubazu Zielona Góra Jana Kvecha.

Mówi się też o tym, że na linii Rybnik-Wrocław może dojść do wymiany juniorów. Do Wrocławia mógłby trafić Paweł Trześniewski, a w drugą stronę Michał Curzytek. To jednak mało prawdopodobne.

Zostają: Krystian Pieszczek, Patryk Wojdyło, Kacper Tkocz, Paweł Trześniewski?
Odchodzą: Andreas Lyager, Grzegorz Zengota, Nicolai Klindt
Przychodzą: Brady Kurtz, Patrick Hansen
W kręgu zainteresowań: Jan Kvech

SpecHouse PSŻ Poznań

Zespół praktycznie zakończył już działalność na rynku transferowym i poszukuje jeszcze wartościowych juniorów. Najbliżej transferu jest Karol Żupiński, który w Poznaniu dostałby ostatnią szansę na udowodnienie, że faktycznie ma jeszcze czego szukać w żużlu.

Działaczom PSŻ Poznań w ostatnich tygodniach nie udało się zrealizować podstawowego celu, jakim było zakontraktowanie lidera, który gwarantowałby przynajmniej 11-13 punktów w każdym meczu. Ogromne nadzieje wiązane są z Aleksandrem Łoktajewem, który pojawił się na pierwszym treningu po długiej przerwie i błysnął formą. Działacze uznali, że skoro zaprezentował się lepiej niż Wadim Tarasienko (również uczestniczył w tym treningu), to nie ma sensu kombinować i lepiej postawić na sprawdzone rozwiązanie.

W marcu poznanianie mają wrócić do rozmów na temat ewentualnego wypożyczenia Francisa Gustsa. Wszystko w tej sprawie zależy jednak od dyspozycji samego zawodnika oraz oczekiwań finansowych Sparty Wrocław.

Zostają: Kevin Fajfer, Jonas Seifert-Salk, Emil Breum, Aleksandr Łoktajew, Kacper Teska
Odchodzą: Rune Holta, Kacper Gomólski, Robert Chmiel, Chris Harris, Francis Gusts(?)
Przychodzą: Adrian Gała, Antonio Lindback, Adrian Cyfer
W kręgu zainteresowań: Karol Żupiński

Mateusz Puka i Jarosław Galewski, dziennikarze WP Sportowefakty


Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Kto w przyszłym roku awansuje do PGE Ekstraligi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×