Żużel. Poznaliśmy mistrzów stanu Queensland. Zawodnik Kolejarza jednym ze zwycięzców

W sobotę w australijskim Bowen poznaliśmy indywidualnych mistrzów stanu Queensland. W najważniejszej rywalizacji wygrał Ryan Douglas, choć w finale nie miał łatwej przeprawy. W kategorii do lat 21 triumfował natomiast Tate Zischke.

Stanisław Wrona
Od lewej: Declan Kennedy, Ryan Douglas i Kozza Smith Materiały prasowe / Paul Douglas / Od lewej: Declan Kennedy, Ryan Douglas i Kozza Smith
Początkowo obydwa turnieje zaplanowane były na piątek i sobotę. W poprzednich dniach w okolicach jednak padało i po wcześniejszych konsultacjach i przygotowaniach nawierzchni postanowiono zmagania młodzieżowe rozegrać w sobotę, we wcześniejszych godzinach.

W nich najlepszy okazał się Tate Zischke, który w serii zasadniczej stracił tylko jeden punkt. W finale pokonał on Cordella Rogersona, Broca Halla i Jacoba Hooka. Był to kolejny bardzo dobry występ Zischke w ostatnim czasie. Przed tygodniem został on wicemistrzem Australii do lat 21, a 19 listopada młodzieżowym czempionem stanu Nowa Południowa Walia. Ostatecznie, przy ściganiu się również w późniejszym turnieju Tate Zischke i Jacob Hook w sobotę odjechali aż 12 wyścigów.

W najważniejszej rywalizacji, w której wystąpili już przede wszystkim seniorzy (pod nieobecność Jake'a Allena i Kye'a Thomsona startowało 14 zawodników), bezbłędny w serii zasadniczej był Ryan Douglas, startujący w Polsce z Metalika Recycling Kolejarzu Rawicz. Razem z Declanem Kennedym i Kozzą Smithem zameldował się on bezpośrednio w finale A, a jako czwarty po wygraniu biegu ostatniej szansy (finału B) dołączył do nich Zaine Kennedy.

W decydującym wyścigu na prowadzeniu znalazł się Douglas i wydawało się, że bez problemu zwycięży. Za wygraną nie dawał jednak Zaine Kennedy, który zaciekle atakował go do samego końca, tasując się z rywalem na dystansie i ostatecznie powodując upadek Douglasa na ostatnim wirażu. Po tym zdarzeniu winowajca został wykluczony, a zwycięzca mógł być tylko jeden. Na drugim miejscu sklasyfikowano Declana Kennedy’ego, a na trzecim Kozzę Smitha, który w finale zanotował upadek, ale zdołał się podnieść i chwilę później zjechać z toru. W sobotnim turnieju zabrakło natomiast zwycięzcy z Queensland z ubiegłego sezonu, Nicka Morrisa.

Tym samym poznaliśmy drugiego triumfatora mistrzostw stanowych w Australii. Wcześniej, 5 listopada w Mildurze czempionem stanu Wiktoria został Jaimon Lidsey. Jeszcze w grudniu poznamy mistrza Nowej Południowej Walii (mają startować m.in. bracia Holderowie), a w styczniu Australii Południowej oraz Australii Zachodniej.

Indywidualne mistrzostwa stanu Queensland do lat 21 - Bowen, 3 grudnia 2022, godz. 13:30: