W tym artykule dowiesz się o:
Mistrzostwa Piotra Protasiewicza - taką nazwę przybrał turniej indywidualny, który będzie finalnym aktem kariery tego niezwykle utytułowanego żużlowca. Wprawdzie ostatnimi zawodami z jego udziałem był ligowy pod koniec września poprzedniego roku, to teraz Piotr Protasiewicz pożegna się z torem oficjalnie podczas imprezy, której sam jest pomysłodawcą i zarazem organizatorem.
Doskonale znany były już zawodnik, który w styczniu skończył 48 lat, ścigał się w lewo przez 31 sezonów, podczas których wywalczył kilka worków medali przeróżnych mistrzostw, a także stał się prawdziwą legendą Falubazu Zielona Góra. To w nim, jeszcze za czasów prezesury biznesmena Zbigniewa Morawskiego, zaczynał i rzecz jasna kończył starty na żużlu. W trakcie kariery w ojczyźnie reprezentował także kluby z Wrocławia, Bydgoszczy i Torunia. W każdym stanowił silny punkt i w każdym notował większe lub mniejsze sukcesy.
Indywidualnie został mistrzem świata juniorów w 1996 roku, czyniąc to jako pierwszy Polak w historii. W kraju indywidualne złoto zgarnął w 1999 po pamiętnej zaciętej batalii z Tomaszem Gollobem, a dwa lata później Złoty Kask. Oprócz tego aż osiem razy był drużynowym mistrzem Polski oraz pięć w parach. Z reprezentacją narodową czterokrotnie sięgnął po tytuł na świecie. Nie sposób wyliczyć wszystkie sukcesy Protasiewicza, który przez długie lata był jednym z najlepszych zawodników 1. Ligi zwanej z czasem Ekstraligą.
ZOBACZ WIDEO: Żużel. Magazyn PGE Ekstraligi. Glazik, Sajfutdinow i Fajfer gośćmi Musiała
Niewątpliwie to, czego zabrakło, to sukcesów w Grand Prix. Zielonogórzanin wielokrotnie startował z "dziką kartą", a przez sześć sezonów rywalizował na prawach stałego uczestnika, ale nie zawojował tego cyklu na miarę oczekiwań swoich i kibiców. Protasiewicz wystąpił w 58 turniejach, lecz nigdy nie stanął na podium pojedynczej rundy (trzykrotnie był czwarty w finale); Najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej, jakie zajął to jedenaste w 2003 roku.
Dla Falubazu wystąpił w 320 spotkaniach, zdobywając 2741 punktów. Łącznie w rodzimych zmaganiach wystartował w 556 meczach, przywożąc 5200 "oczek". Niewielu żużlowców może poszczycić się tak znakomitym dorobkiem. Oprócz wszystkich tych dokonań Protasiewicz dał się poznać jako zawodnik jeżdżący widowiskowo, ale przede wszystkim fair dla rywali.
I na pożegnalny turniej obecny dyrektor sportowy pierwszoligowego Enea Falubazu zaprosił rywali, których z pewnością może bez wyjątku mienić dobrymi znajomymi. Przez kolejne sezony ścigał się z nimi na torach całej Europy, ale nierzadko też dzielił tę samą szatnię. Największymi gwiazdami sobotniego ścigania w Zielonej Górze będą bez wątpienia: trzykrotny indywidualny mistrz globu Bartosz Zmarzlik, a także Jarosław Hampel, Maciej Janowski, Emil Sajfutdinow, Patryk Dudek i Niels Kristian Iversen, którzy również stawali na podium w IMŚ.
W obsadzie nie mogło też zabraknąć Grzegorza Walaska, który rozpoczynał karierę niemalże w tym samym czasie co o rok starszy kolega i zarazem też w zielonogórskim klubie. Oprócz tych wszystkich żużlowych gwiazd kibicom przy Wrocławskiej 69 pokaże się także cały skład Myszki Miki na obecny sezon, który kontraktował... sam Piotr Protasiewicz.
Sobotni turniej będzie transmitowany przez Canal+ Sport 5. Początek od godz. 14:30. Prowadzącym studio będzie Mateusz Kędzierski, którego gośćmi będą główny bohater imprezy i Tomasz Gollob. Zawody komentować będą Maciej Noskowicz i Krzysztof Cegielski. WP SportoweFakty zapraszają na relację tekstową LIVE, podczas którego także będzie można wspomnieć kilka ciekawych historii z bogatej kariery "PePe".
Lista startowa: 1. Jarosław Hampel (Polska) 2. Maciej Janowski (Polska) 3. Niels Kristian Iversen (Dania) 4. Patryk Dudek (Polska) 5. Luke Becker (USA) 6. Krzysztof Buczkowski (Polska) 7. Rohan Tungate (Australia) 8. Paweł Przedpełski (Polska) 9. Przemysław Pawlicki (Polska) 10. Jan Kvech (Czechy) 11. Rasmus Jensen (Dania) 12. Max Fricke (Australia) 13. Emil Sajfutdinow (Polska) 14. Bartosz Zmarzlik (Polska) 15. Dominik Kubera (Polska) 16. Grzegorz Walasek (Polska)
17. Michał Curzytek (Polska) 18. Dawid Rempała (Polska)
Początek turnieju: 15:00 Sędzia: Tomasz Fiałkowski Relacja tekstowa LIVE na WP SportoweFakty -->
CZYTAJ WIĘCEJ: Michał Świącik: Jesteśmy mocną drużyną nie dającą sobie w kaszę dmuchać Oto lokalizacje finałów Srebrnego i Brązowego Kasku. Odwołane turnieje ZKJ