Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Kluby PGE Ekstraligi już wiedzą, że będą mieć problem z płatnościami?! Pojawił się ciekawy pomysł

Część klubów PGE Ekstraligi doskonale zdaje sobie już sprawę, że może mieć problemy z zachowaniem płynności finansowej w sezonie 2023. To właśnie z tego powodu pojawił się ostatnio pomysł zawarcia umów z firmami faktoringowymi.

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
mecz PGE Ekstraligi WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: mecz PGE Ekstraligi
Przypomnijmy, że przed sezonem 2023 doszło do rekordowego wzrostu wartości kontraktów w żużlowej PGE Ekstralidze. Stawki powyżej miliona złotych za podpis i 10 tysięcy złotych za punkt dla czołowych zawodników stały się normą. W dodatku władze polskiego żużla (za aprobatą większości prezesów) wycofały Regulamin Finansowy, co oznacza, że na klubach ciąży teraz znacznie większa odpowiedzialność w procesie licencyjnym.

Część prezesów wyraźnie zdaje sobie sprawę, że może mieć w tym roku problemy z zachowaniem płynności finansowej. Działacze chcą tego uniknąć, bo wiedzą, że dla utrzymania dobrych relacji z gwiazdami ich zespołów ważne będzie nie tylko wypłacenie wszystkich zobowiązań kontraktowych, ale także realizowanie ich terminowo. Tymczasem w wielu klubach żużlowych środki wpływają na konta w ściśle określonym czasie, co ma w dużej mierze związek z harmonogramem realizacji kontraktu telewizyjnego.

Działacze szukają zatem rozwiązania. Z naszych informacji wynika, że część klubów zwróciła się ostatnio do firm faktoringowych z propozycją zawarcia współpracy. Na czym polega taki mechanizm?

ZOBACZ WIDEO: Emil Sajfutdinow o swoim powrocie: Rozumiem decyzje PZM. Jestem już stęskniony

Faktoring to forma finansowania konkurencyjna wobec kredytu i dość prosta w swojej konstrukcji. Nieopłacone jeszcze faktury można przedstawić firmie, która zrealizuje zobowiązania - np. na rzecz zawodników. Później firma otrzyma środki, kiedy klub otrzyma przelew z PGE Ekstraligi. Oczywiście, taka usługa kosztuje.

Na razie trudno przewidzieć, jakie są szanse, że taki mechanizm zaistnieje w polskim żużlu, bo od jednego z działaczy ekstraligowego klubu, który analizował oferty, usłyszeliśmy, że koszty związane z faktoringiem są zbyt duże. Poza tym nie wiemy, co o takim rozwiązaniu sądzą władze PGE Ekstraligi.

Cała sytuacja pokazuje jednak, że niektóre kluby zdają sobie sprawę z trudności, które mogą czekać je w sezonie 2023. Sytuacji nie zmieni najwyraźniej nawet rekordowe wsparcie, którego udzielają w ostatnim czasie poszczególnym drużynom spółki skarbu państwa.

Zobacz także:
Włókniarz ma potężnego sponsora
Złe prognozy. Co z pierwszą kolejką?

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (21)
 • Mister Nobody Zgłoś komentarz
  Koniec najlepszej ligi świata zbliża sie wielkimi krokami!
  • CKM_ Zgłoś komentarz
   Nie martwcie się, PIS wszystko wam opłaci, szastają kasą państwową i stać ich.
   • Zimny Heniek Zgłoś komentarz
    Polska to dziwna kraj jak mawiał Makumba kiedyś w zamierzchłych czasach( lata 90 ubiegłego wieku)prezesi też szastali kasą na lewo i prawo to prowadziło do windowania stawek dla
    Czytaj całość
    żużlowców co doprowadziło parę klubów na skraju bankructwa jeśli wróciły te czasy to w niektórych ośrodkach żużlowych trzeba będzie zgasić światełko. Brawo nie umiemy uczyć się na własnych błędach.
    • Atito44 Zgłoś komentarz
     wazne aby walczyli na torze, a jak sie nie podoba to do 2 ligi tam sa nizsze ceny i na wszystko wystarcza, ja tez mam nizsza emeryture niz jakbym pracowal do 100
     • Nie wspieram Ukrainy Zgłoś komentarz
      Może jeszcze chwilówki? Trzeba wyrzucić prezesów, którzy zawierają kontrakty których nie są w stanie zrealizować. Tacy ludzie powinni mieć wilczy bilet na 10 lat w środowisku.
      • Ķʊɳɞ Ĺασ Zgłoś komentarz
       Hajsu nie ma, kontrakty rekordowe. Ten sport to powoli parodia. W przyszłym roku wymagania raiderów tylko wzrosną a klubom zadłużenie też wzrośnie. I tak powoli dobiega epoka żużla w
       Czytaj całość
       Polsce.
       • Rache Zgłoś komentarz
        Jakie problemy z pieniedzmi? Doliczy sie 10 groszy do litra paliwa czy miesiecznie 10 zl do pradu lub gazu na rodzine i bedzie GIT.Rolnik dolozy do nawozow i podatnik to udzwignie.
        • KacperU.L Zgłoś komentarz
         Czyli Emil i Dojli to wiedzieli kiedy czmychnąć z Unii.Proste.A,poza tym czy wy myślicie,że Pacanów który straszy rywali szkoleniem tą Sasin Nursery będzie mieć zaległości do Bartka
         Czytaj całość
         szatana i mogą być kwasy w parkingu?Ale jaja.To wygląda na awanturę.
         • _ Zgłoś komentarz
          Problem był w Gorzowie, nie było miedzi... ;)
          • Stirlitz Zgłoś komentarz
           Idealny pomysł na „pralnię”.
           • ADASOS Zgłoś komentarz
            Oby jak najszybciej doszlo do porządnego tąpniecia. Jak ze 2-3 kluby zaczną od 2 ligi to może władze, które zawsze umywają ręce zaczną działać proporcjonalnie do formy jaką
            Czytaj całość
            zarabiają na speedwayu.
            • Hennry Zgłoś komentarz
             Przecież już się pisze od kilku lat, że przekupstwo prezesów źle się skończy, ale oni się nie przejmują i dalej podpisują kosmiczne kontrakty i kiedy robi się problem uciekają ze
             Czytaj całość
             stanowiska, to jest dawno poruszane lecz bez skutku, takiego prezesa decydenta ogołocić z majątku do cna, tylko wcześniej sprawdzić czy jego majątek nie figuruje na słupa czy członków rodziny bliskiej czy dalszej, wtedy się po stokroć zastanowi na co się decyduje.
             • Nightmar Wielki Zgłoś komentarz
              Firmy faktoringowe to rozwiązanie? Przecież dojdzie do tego że do drzwi prezesów klubów zaczną pukać karki w dresach!! Czy to dziwi?
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×