Żużel. Były wicemistrz świata kończy karierę. W Polsce był wierny jednemu klubowi

Martin Malek przez lata uchodził za solidnego czeskiego zawodnika, który był w czołówce krajowego speedwaya. W czwartek kariera sportowa 38-latka dobiega jednak końca. W miejscu symbolicznym, bo tam, gdzie zaczynał.

Konrad Cinkowski
Konrad Cinkowski
Martin Malek / Na zdjęciu: Martin Malek
Martin Malek urodził się 21 sierpnia 1985 roku w Gottwaldovie. Miał trzynaście lat, kiedy pojawił się po raz pierwszy na torze żużlowym, a to za sprawą swojego ojca, byłego zawodnika klubu z Brezolup - Pavla Malka.

Okazało się, że młodzian złapał bakcyla do czarnego sportu i został. Nie na chwilę, a na długie lata, bo na prawie ćwierć wieku. I nieco ponad miesiąc po 38. urodzinach odjedzie ostatnie zawody w karierze.

- To była trudna decyzja - powiedział Malek w rozmowie ze speedwaya-z.cz. - Podejrzewałem, że dr Broz nie wyraziłby zgody na dalsze ściganie, więc musiałem podjąć rozsądną decyzję - dodał Czech.

ZOBACZ WIDEO: Jest zaskoczony. Mówi o bierności Fogo Unii i ZOOleszcz GKM-u
Jak wyliczył czeski serwis, Malek miał m.in. dwadzieścia pięć wstrząsów mózgu, z czego w ubiegłym roku dwa na przestrzeni kilku dni. Data zakończenia kariery, czyli 22 września nie jest przypadkowa. Tego dnia na obiekcie w Brezolupach odbędzie się turniej w ramach mistrzostw Czech. Nie ma więc lepszego miejsca na zwieńczenie przygody z czarnym sportem, niż domowy owal.

Martin Malek na brak sukcesów narzekać nie może. Na klasycznym torze sięgał po nie jednak wyłącznie na krajowych torach, gdzie zostawał m.in. młodzieżowych mistrzem Czech (2005), a także mistrzem Słowacji (2013). Oprócz tego, w jego CV są medale Drużynowych Mistrzostw Czech, w tym dwa złote (2005, 2006) oraz Mistrzostwo Czech Par, w których w 2008 roku zwyciężył.

W czasach młodzieżowych reprezentował barwy narodowe w mistrzostwach świata i Europy. W trakcie seniorskiego ścigania w kadrze bywał, ale w tej, która specjalizuje się w wyścigach na długich torach. Zdobył z kolegami trzy medale Drużynowych Mistrzostw Świata - w 2019 i 2022 srebrne krążki, a w 2016 roku brąz.

Malek, który teraz będzie komisarzem technicznym podczas zawodów w Brezolupach ścigał się także przez kilka lat w polskiej lidze. W sezonach: 2006, 2008, 2010, 2011 i 2013 był reprezentantem KSM-u Krosno. W sumie wystartował w 17 meczach, w których na torze prezentował się w 73 wyścigach. Zdobył w nich 94 punkty i 11 bonusów, co z całej kariery pozwala mu się legitymować średnią 1,438.

Czytaj także:
Liga może stracić swoje największe gwiazdy!
PSŻ zniknie z żużlowej mapy?

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy pamiętasz Martina Malka z czasów jazdy dla KSM-u Krosno?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×