Żużel. Doszło do zmiany przewodniczącego GKSŻ. Szymański z nową rolą

Piotr Szymański po siedemnastu latach przestał być przewodniczącym Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Zarazem znany jest jego następca na tym stanowisku, a także znana jest nowa funkcja, jaką zaczął on piastować w krajowym żużlu.

TJ
Piotr Szymański WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Piotr Szymański
Od 2006 roku Piotr Szymański niezmiennie przewodniczył GKSŻ. Od tamtej pory nie tylko w krajowym speedwayu doszło do zmian w strukturach organizacyjnych. Powstała choćby liga zawodowa - Speedway Ekstraliga (2007) czy też nowa, znacznie bardziej prestiżowa formuła w Indywidualnych Mistrzostwach Europy pod nazwą SEC (2013).

Przewodniczącym Komisji Wyścigów Torowych FIM Europe jest z kolei od roku 2014, co doprowadziło m.in. do powstania drużynowych turniejów reprezentacyjnych na Starym Kontynencie zarówno wśród seniorów, jak i juniorów.

Ponadto Szymański pod swoją opieką miał od początku dorosłą reprezentację Polski, która często odnosiła triumfy w Drużynowym Pucharze Świata (2007-09, 2011, 2013, 2016-17, 2023).

Po siedemnastu latach przestał on pełnić rolę szefa GKSŻ, jednak zarazem jest już oficjalnie mianowany na dyrektora 1. Ligi Żużlowej, która od 2024 roku przechodzi pod skrzydła spółki zarządzającej PGE Ekstraligą. W skrócie: zaplecze elity także stanie się ligą zawodową, co sprawia, że wszystkie kluby w niej uczestniczące są zmuszone przekształcić się w spółkę akcyjną lub sportową spółkę akcyjną. Dodajmy, że niektóre z obecnych pierwszoligowców nie muszą tego czynić, bo takim podmiotem stały się już wcześniej.

Jak czytamy na oficjalnym serwisie Żużlowej Reprezentacji Polski, nowym przewodniczącym GKSŻ został ogłoszony członek jej głównego zarządu - Ireneusz Igielski. Wieloletni dyrektor zarządzający i członek zarządu Unii Leszno ma bardzo duże doświadczenie w pracy w sporcie żużlowym i to nie tylko, jeśli chodzi o zarządzanie strukturami klubowymi. Był choćby współorganizatorem turniejów Grand Prix i DPŚ w Lesznie, od lat z jego doświadczenia korzystają także organizatorzy rund GP Polski w Warszawie. Na początku działalności w żużlu pracował także w klubach z Wrocławia i Rawicza.

Przekazano również, że wiceprzewodniczącymi GKSŻ ogłoszono Dariusza Cieślaka i Leszka Demskiego. W głównym zarządzie komisji zabrakło miejsca dla Zbigniewa Fiałkowskiego.

ZOBACZ WIDEO: Czy Janusz Kołodziej marnuje się w Fogo Unii Leszno?

CZYTAJ WIĘCEJ:
Jeden klub przystąpi do nowego sezonu z ujemnymi punktami w tabeli?
Rewolucja w PGE Ekstralidze i 1. Lidze?! Jest pomysł na zupełnie nowy system!

Oglądaj TAURON SEC tylko w TVP Sport

Jak oceniasz pracę Piotra Szymańskiego jako przewodniczącego GKSŻ?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×