Żużel. Kuriozalny finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Stali ze złotym medalem

W australijskim Tamworth odbyły się młodzieżowe mistrzostwa tego kraju. W rywalizacji głównej doszło do kuriozalnego finału, który wygrał ostatecznie zawodnik Stali Gorzów Michael West, zdobywając złoty medal czempionatu.

Stanisław Wrona
Od lewej Tate Zischke, Michael West, Harrison Ryan Materiały prasowe / Judy Mackay / Na zdjęciu: Od lewej Tate Zischke, Michael West, Harrison Ryan
W serii zasadniczej turnieju głównego równych nie miał sobie zawodnik Fogo Unii Leszno, Keynan Rew, który zdobył komplet punktów. Kolejne miejsca zajęli odpowiednio Harrison Ryan (14) oraz Tate Zischke (również Unia Leszno - 13) i oni także zameldowali się bezpośrednio w finale A.

W biegu ostatniej szansy (finał B) triumfował z kolei Michael West, zakontraktowany przez Stal Gorzów  na rozgrywki U-24 Ekstraligi, wyprzedzając Jamesa Pearsona, Jacoba Hooka oraz Bradleya Page'a.

Decydująca odsłona dnia zakończyła się w bardzo niespotykany sposób i była powtarzana aż trzy razy. Za pierwszym podejściem upadek na czwartym okrążeniu zanotował Rew i został wykluczony, przez co stracił szansę na jakikolwiek z medali. W pierwszej powtórce upadł z kolei Ryan, który po wykluczeniu z automatu zajął trzecie miejsce.

W kolejnej odsłonie z nawierzchnią zapoznał się West po walce z Zischke. Sędzia uznał winnym przerwania biegu tego drugiego i jego również wykluczył z finału. Tym samym West w czwartej próbie sam pokonał cztery okrążenia, zgarniając ostatecznie złoty medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Australii.

W klasie 250cc, w której rywalizowali zawodnicy do lat 16 po serii zasadniczej bezbłędny był Jordy Loftus (12), który razem z Mitchellem McDiarmidem (11) oraz Beau Baileyem (9) awansował bezpośrednio do finału A. Chwilę później stawkę uzupełnił triumfator finału B, Alexander Adamson. W decydującym starciu najlepszy był Bailey, który wywalczył złoty medal, pokonując Jordy’ego Loftusa (srebro), Mitchella McDiarmida (brąz) oraz Adamsona.

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Australii - Tamworth, 18 listopada 2023:
1. Michael West - 9+3+3 (2,0,2,3,2) - 1. miejsce w finale B + 1. miejsce w finale A