Żużel. Kolejne nowe lokalizacje na mapie SEC. Koniec długiego czekania Węgrów

WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Janusz Kołodziej na prowadzeniu
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Janusz Kołodziej na prowadzeniu

W środę opublikowano oficjalny kalendarz tegorocznych finałów Indywidualnych Mistrzostw Europy. Dwie z czterech rund odbędą się na nowych torach, przy czym jeden z nich znajduje się w kraju dotąd nieodkrytym w TAURON SEC.

W tym artykule dowiesz się o:

Od początku istnienia nowej formuły rywalizacji w Indywidualnych Mistrzostw Europy na żużlu, czyli 2013 roku, promotorzy z One Sport nie boją się stawiać na wiele lokalizacji. W latach 2013-2013 odbyło się 45 turniejów finałowych. Miały one miejsce w 21 lokalizacjach w 8 krajach.

Centrum rywalizacji jest Polska, która z wyjątkiem sezonów 2014 i 2016 organizuje rocznie minimum dwie rundy. Przy czym trzeba od razu dodać, że toruńska firma stara się przywozić swój cykl do różnych miast. Dotąd na mapie TAURON SEC znalazło się ich w kraju nad Wisłą aż 11.

Oczkiem w głowie promotorów jest Chorzów, gdzie nie ma czynnego ośrodka żużlowego. Na tamtejszym Stadionie Śląskim układany jest jednak specjalnie na tą okazję tor. Tak było w latach 2018-2019 i tak będzie w 2024, gdzie odbędzie się zakończenie najbliższych zmagań.

Złośliwi mogą powiedzieć, że przecież Polska w najbliższej edycji zmagań o prymat na Starym Kontynencie ponownie ugości połowę turniejów, przez co nie daje takiej możliwości innym federacjom. Niemniej nowością jest w kalendarzu Grudziądz, który do tej pory imprezy o tak znaczącej randze nigdy wcześniej u siebie nie gościł. Dla przykładu w 2022 roku taką szansę otrzymała Łódź, a wcześniej m.in. Lublin, Ostrów czy Rzeszów.
  
[b]ZOBACZ WIDEO: Rewelacyjne informacje od Hansena! Zdradził, kiedy wsiądzie na motocykl

[/b]
  
Podobnie będzie w przypadku Debreczyna, gdzie w czerwcu zainaugurowane zostaną zmagania w TAURON SEC. Tutaj One Sport zdecydowało się odkryć zupełnie nowy rejon i dorzucić do mapy dziewiąty kraj w swojej erze. Po wspomnianej Polsce, a także Chorwacji, Czechach, Danii, Łotwie, Niemczech, Rosji i Szwecji debiut czekać więc będzie Węgry.

Tym jest to ciekawsze, że żużel w tym kraju w XXI wieku zaliczył ogromny regres. Dowodzi temu coraz mniejsza liczba nie tylko aktywnych obiektów, ale przede wszystkim zawodników. Sam Debreczyn jest ośrodkiem znanym, lecz głównie z goszczenia zawodów kwalifikacyjnych do najważniejszych mistrzostw, zarówno tych indywidualnych, jak i drużynowych.

Teraz węgierscy kibice speedwaya po prawie dwóch dekadach doczekają się tego, by zaistnieć na głównej żużlowej scenie i przede wszystkim pokazać się szerszej publiczności. IME gościły w ich kraju raz, ale nie było to w Debreczynie tylko w Miszkolcu w roku 2006. Wtedy w finałowej imprezie najlepszy okazał się Krzysztof Jabłoński, obok którego na podium stanęli Grzegorz Walasek i Christian Hefenbroeck.

Dotychczasowi gospodarze turniejów cyklu TAURON SEC (2013-2023):

RundyLokalizacje (państwo)
8 Guestrow (Niemcy)
5 Toruń (Polska)
4 Rybnik (Polska)
3 Bydgoszcz (Polska), Togliatti (Rosja)
2 Chorzów (Polska), Częstochowa (Polska), Daugavpils (Łotwa), Gdańsk (Polska), Gniezno (Polska), Pardubice (Czechy)
1 Gorican (Chorwacja), Hallstavik (Szwecja), Holsted (Dania), Kumla (Szwecja), Landshut (Niemcy), Lublin (Polska), Łódź (Polska), Ostrów (Polska), Rzeszów (Polska), Vojens (Dania)

CZYTAJ WIĘCEJ:
Quiz. Sprawdź swoją wiedzę o żużlu!
Janowski po latach zmienił klub. Właśnie potwierdził nowy kontrakt!

Komentarze (2)
avatar
banc
10.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
SEC powinien być promocją żużla w Europie. Dlatego tyle polskich rund jest błędem. Finał (ze względu na infrastrukturę) by wystarczył. 
avatar
Don Ezop Fan
9.02.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
One Sport juz zaprosili na wszystkie turnieje finalowe Don Bartolo Czekanskiego z Wilkszyna.