Znamy podstawę prawną decyzji KM Ostrów

Koordynator KM Ostów Paweł Stangret przedstawił podstawę prawną, na mocy której na zawodników nałożono kary o łącznej wartości ponad 800 tysięcy złotych. Zawodnicy otrzymali również kary zawieszenia.

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Paweł Stangret został wyznaczony jako koordynator klubu KM Ostów do momentu wprowadzenia osoby kuratora. Dzięki jego informacjom wiemy, jak brzmiała decyzja zarządu KM Ostrów nakładająca kary na zawodników. Treść orzeczenia zarządu KM Ostrów:

Zarząd KM Ostrów po zapoznaniu się z wynikami prac komisji powołanej w dniu 24.07.2009, uchwałą zarządu z dnia 27.10.2009 działając w myśl norm prawnych: artykuł 303 punkt 4 przepisów dyscyplinarnych Sportu Żużlowego, zbiorze zasad działu 4 paragraf 14 punkt 1 i 2 umowy pomiędzy zawodnikiem i klubem oraz zasad wynikających z indywidualnych kontraktów poszczególnych zawodników KM Ostrów o profesjonalne uprawianie sportu żużlowego paragraf 4, orzeka kary oraz sankcje dyscyplinarne w stosunku do zawodników.

Uzasadnienie:

Bezprecedensowa odmowa startu zawodników w zawodach o Drużynowe Mistrzostwo Polski I ligi żużlowej w dniu 19.07.2009 roku KM Ostrów - Start Gniezno, którego skutkiem było ogłoszenie obustronnego walkowera z pewnością zapisze się niechlubnymi zgłoskami w historii KM Ostrów oraz sportu żużlowego. Zawodnicy swoim zachowaniem narazili klub nie tylko na ogromne straty finansowe, ale zapoczątkowali degradację klubu do II ligi. Brak wyniku sportowego, który uniemożliwił klubowi start w rundzie play off spowodował wycofanie się licznych sponsorów ze świadczeń na rzecz klubu co znacząco popsuło sytuację finansową klubu. Swoim rażącym brakiem woli walki o wynik sportowy zawodnicy narazili klub na utratę dobrego imienia, co w konsekwencji prowadziło do niechlubnych opinii o klubie w środkach masowego przekazu. Jednak różny sposób zachowania poszczególnych zawodników wymaga ocen typowo subiektywnych jak i mimo wszystko obiektywnych, które wziął pod uwagę zarząd KM Ostrów orzekając wymiar sankcji dyscyplinarnych w stosunku do zawodników. Na podstawie materiałów filmowych jednoznacznie stwierdzono, że głównymi prowodyrami całego zamieszania ze strony zawodników KM Ostrów byli Karol Ząbik oraz Adrian Gomólski. Typowe "przybicie piątki" przez Karola Ząbika to bardzo bolesny policzek dla KM Ostrów. Tym występkiem zdeklasował się sam jako zawodnik reprezentujący KM Ostrów oraz w sposób niewspółmierny naraził klub na szkody oraz utratę dobrego imienia. Bulwersujący jest komentarz zawodnika Chrisa Harrisa - "jak chcą to niech zawieszają". Ta wypowiedź w środkach masowego przekazu świadczy o nieprofesjonalizmie tego zawodnika. Bierne postawy niektórych zawodników nie niwelują winy odmowy startu w zawodach. Jednakże wymiar jej wysokości został nałożony adekwatnie do uczestnictwa w tym incydencie. Kary oraz sankcje dyscyplinarne nałożone przez zarząd KM Ostrów na pewno nie zrehabilitują poniesionych strat i utraconego prestiżu. Jednak jesteśmy głęboko przekonani, że w wyniku naszego postępowania powstrzymają innych zawodników od nieroztropnych i nierozsądnych decyzji.

Zarząd KM Ostrów

Od redakcji: Jak ustaliły SportoweFakty.pl paragraf 4 umowy pomiędzy zawodnikiem a klubem przewidywał, że klub ma prawo nałożyć na zawodników kary i sankcje dyscyplinarne. Jedynym możliwym powodem nieobecności zawodnika było przedstawienie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×