Żużel. Motor rozpoczyna walkę o obronę tytułu, GKM o wymarzoną fazę play-off. To będzie ten sezon?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W niedzielę o 16:30 ZOOleszcz GKM Grudziądz podejmie Orlen Oil Motor Lublin w ramach 1. kolejki PGE Ekstraligi. Obie drużyny są na dwóch innych biegunach. Jedni walczą o obronę tytułu, drudzy pragną wymarzonej fazy play-off.

Ostatnie lata w PGE Ekstralidze przynoszą nam wiele niespodzianek. Ligę zdominował Orlen Oil Motor Lublin, który zdobył dwa złote medale z rzędu. Jednak pewne rzeczy się wciąż nie zmieniają. Odkąd ZOOleszcz GKM Grudziądz znalazł się w najlepszej żużlowej lidze świata, ani razu nie awansował do fazy play-off.

Było tak, gdy runda finałowa miała cztery drużyny. Nie zmieniło się nic, gdy play-off'y zostały poszerzone do sześciodrużynowych. W ubiegłym sezonie GKM zajął siódme miejsce i zakończył rywalizację jeszcze w wakacje.

Z kolei ekipa z Lublina mianowana jest hegemonem najbliższych lat w PGE Ekstralidze. W klubie Jakuba Kępy jeździ czterokrotny indywidualny mistrz świata Bartosz Zmarzlik, dwukrotny indywidualny mistrz świata juniorów Mateusz Cierniak i uczestnicy cyklu Grand Prix Dominik Kubera, Jack Holder i Fredrik Lindgren.

Obie drużyny przed sezonem znacznie się wzmocniły. Do Grudziądza przyszli Jason Doyle i Jaimon Lidsey, którzy wymienili Nickiego Pedersena i Frederika Jakobsena. Natomiast w Lublinie nową twarzą jest tylko Wiktor Przyjemski.

ZOBACZ WIDEO: Tai Woffinden przez ponad 10 lat nie odzyskał pełnej sprawności

Przed rokiem bardzo zaskakująco wygrał ZOOleszcz GKM. O ile samo zwycięstwo nie byłoby aż tak wielką niespodzianką, tak jego rozmiar już na pewno. Gospodarze zmietli mistrza Polski w stosunku 56:34. Trudno spodziewać się takiego wyniku tym razem, choć w poprzednim sezonie także nikt tego nie zakładał.

W przedsezonowych treningach i zawodach obie ekipy prezentowały się dość dobrze. GKM odjechał kilka sparingów, w którym dwa wygrał i jeden przegrał. Z kolei Motor wygrał z zespołem z Ostrowa, a oprócz tego triumfował w MPPK, a indywidualnie żużlowcy mistrzów Polski dominowali w indywidualnych zmaganiach.

Awizowane składy:

Orlen Oil Motor Lublin: 1. Dominik Kubera 2. Jack Holder 3. Fredrik Lindgren 4. Mateusz Cierniak 5. Bartosz Zmarzlik 6. Wiktor Przyjemski 7. Bartosz Bańbor

ZOOleszcz GKM Grudziądz: 9. Max Fricke 10. Kacper Pludra 11. Jaimon Lidsey 12. Wadim Tarsienko 13. Jason Doyle 14. Kacper Łobodziński 15. Kevin Małkiewicz

Początek spotkania: 16:30 Sędzia: Michał Sasień Komisarz toru: Krzysztof Gałańdziuk Komisarz techniczny: Marcin Bordewicz

Źródło artykułu: WP SportoweFakty