Mógł być księdzem. Został mistrzem świata

PAP / Zbigniew Staszyszyn / Na zdjęciu: Andrzej Pogorzelski wygrał turniej w Olsztynie
PAP / Zbigniew Staszyszyn / Na zdjęciu: Andrzej Pogorzelski wygrał turniej w Olsztynie

Andrzej Pogorzelski swoją żużlową karierę zaczynał w Gnieźnie, ale to w Gorzowie został legendą. Niewiele jednak brakowało, by nie ścigał się na czarnym torze. W młodości był w seminarium duchownym. Został jednak mistrzem swiata.

W tym artykule dowiesz się o:

Jeśli przyjrzymy się miastom, które odegrały rolę w życiu Andrzeja Pogorzelskiego, można stwierdzić, że był on skazany na żużel. Urodził się 12 października 1938 roku w Lesznie, a później jego losy zaprowadziły go do Gniezna. Tam trafił do... seminarium duchownego, ponieważ rodzice widzieli w nim idealnego kandydata na księdza.

Nie chciał zostać księdzem

Problem polegał na tym, że Andrzej Pogorzelski miał inne plany na życie. Pewnego wieczoru wybrał się do miasta i został przyłapany w kawiarni z grupą dziewczyn, co zakończyło się jego wyrzuceniem z seminarium. W ten sposób otworzyła się przed nim droga do uprawiania sportu żużlowego.

Pogorzelski, który urodził się w Lesznie, miejscu dominującym w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski na początku lat 50., obawiał się wracać do rodzinnego miasta po incydentach z seminarium. Dlatego zamieszkał u starszego brata, Teodora, mechanika żużlowców Startu Gniezno.

ZOBACZ WIDEO: Woźniak o swoim udziale w walkowerze. Stanowcza reakcja zawodnika

Brat zachęcił Andrzeja do treningów, jednak pojawiły się nowe trudności. Nie miał ani ukończonych 18 lat, ani prawa jazdy, co wówczas było wymagane do uprawiania żużla. Władze klubu postanowiły, że Pogorzelski będzie startował jako... Władysław Ryczkowski, żużlowiec, który był w kadrze Startu, ale nie mógł wystartować z powodu kontuzji. Dzięki temu małemu oszustwu, Pogorzelski mógł rozwijać swoje umiejętności.

Choć Andrzej Pogorzelski nigdy wcześniej nie jeździł na motocyklu, szybko zyskał talent do żużla. Kłopot pojawił się, gdy pewnego dnia do Gniezna przyjechał jego ojciec. Oczekiwał, że zobaczy Teodora jako mechanika, a tymczasem ujrzał drugiego syna na torze.

W wieku 18 lat Pogorzelski wrócił do Leszna i zdobył żużlowe licencje. Swoją karierę w lidze rozpoczął w 1957 roku w barwach Startu Gniezno, gdzie zyskał pseudonim "Puzon".

Kupiony za kilka sztuk motorów

W pierwszej stolicy Polski spędził pięć lat, po czym przeniósł się do gorzowskiej Stali, gdzie stał się nie tylko legendą klubu, ale również całego polskiego żużla. Transfer Pogorzelskiego kosztował... pięć motocykli.

W Gorzowie Pogorzelski rozwinął skrzydła, zdobywając z drużyną wymarzone Drużynowe Mistrzostwo Polski w 1969 roku oraz pięć srebrnych medali (1964, 1965, 1966, 1968, 1971). - Nigdy nie żałowałem tej decyzji - mówił pod koniec 2015 roku, gdy odsłonięto jego tablicę w Alei Sław Stali Gorzów.

Cieszę się, że czujesz się dobrze w Gorzowie, bo po tym, co dla nas, dla Stali zrobiłeś, to tak, jakbyś naprawdę był gorzowianinem. Nie ma znaczenia, skąd pochodzisz, bo tu dla nas jesteś gorzowianinem. To tutaj przeżyliśmy nasze najlepsze lata - i my, i ty. Dziękujemy ci serdecznie, bo byłeś i jesteś najlepszym trenerem na świecie - komplementował wtedy Pogorzelskiego Bogusław Nowak, kolejna legenda gorzowskiej Stali.

Pogorzelski podczas uroczystości na stadionie w Gorzowie był wyraźnie zawstydzony. Nie spodziewał się, że po latach spotka go taka przyjemność. Inaczej wyglądało to w trakcie jego kariery, kiedy reprezentował Polskę w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Z Biało-Czerwonymi zdobył trzy złote medale (1965, 1966, 1969).

Po zdobyciu pierwszego złota w DMŚ w niemieckim Kempten udzielił wywiadu, w którym stwierdził, że cieszy się z brązowego medalu Brytyjczyków. Problem w tym, że Wyspiarze zdobyli go kosztem ZSRR. Efektem tego było to, że po powrocie do kraju musiał tłumaczyć się przed Służbą Bezpieczeństwa.

Na ostatnim etapie swojej kariery Pogorzelski wrócił do Leszna. Startował w ekipie "Byków" w latach 1973-1976, po czym zdecydował, że czas na koniec kariery.

Łowca talentów

Po zakończeniu kariery zawodniczej Andrzej Pogorzelski nie zrezygnował z żużla. Wrócił do środowiska jako trener, wychowując m.in. Marka Towalskiego, Bogusława Nowaka czy Jerzego Rembasa.

Chciałbym podziękować od nas wszystkich - tych, których miał pod swoją opieką. Był naszym idolem, naszym wychowawcą, naszym liderem i zawsze mogliśmy na niego liczyć. Andrzej Pogorzelski to nazwisko, które w całej Polsce ma duże znaczenie. Jesteśmy dumni, że wyszliśmy spod jego skrzydeł - powiedział Nowak o swoim dawnym trenerze.

Pogorzelski po latach w nSport+ opowiedział o tym, jak dobierał zawodników do swojej złotej drużyny w Gorzowie. - Każdego łapałem za rękę i sprawdzałem, czy się trzęsie, czy się denerwuje - powiedział.

Z uśmiechem wspominał też początki w szkółce Jerzego Rembasa, którego na pierwszy trening przywiózł ojciec milicjant i kazał mu "zostać i jeździć". - Został, bo się bałem - wyznał Pogorzelski, który dobrze pamiętał swoje doświadczenia z Służbą Bezpieczeństwa.

Jako trener pracował również w Lesznie, Toruniu i Gnieźnie, a z jego rąk wyszli tacy zawodnicy jak Roman Jankowski czy Mariusz Okoniewski. W ostatnich latach życia Pogorzelski mieszkał w Lesznie. Zmarł 16 października 2020 roku wieku 82 lat.

Łukasz Witczyk, dziennikarz WP SportoweFakty

Komentarze (1)
avatar
dżoon
13.10.2024
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
Niesamowity gość poznałem go w 1979 roku w Lesznie bywał po Łabędziem .Bylo po karierze podobnie jak z Jancarzem ale dzięki Bogu nie tak tragicznie. Piotr Pawlicki senior czy Zenon Kasprzak mog Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (876 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.