Mam nadzieję, że z takim potencjałem uda nam się wywalczyć kilka medali - rozmowa z Mirosławem Parysem

Mirosław Parys został po raz kolejny wybrany prezesem miniżużlowego klubu GUKS Speedway Wawrów. W rozmowie z portalem SportoweFakty.pl Parys podsumował dwa lata pracy w Wawrowie oraz opowiedział o planach na przyszłość.

W tym artykule dowiesz się o:

Maciej Fajfer: Składając serdeczne gratulacje z okazji Pana ponownego wyboru na funkcję prezesa GUKS Speedway Wawrów na kolejną kadencję, proszę o ocenę funkcjonowania klubu w latach 2008-2009. Jakie były cele i założenia kiedy obejmował Pan stery w klubie? Co udało się zrealizować, a z czego nie jest Pan do końca usatysfakcjonowany?

Mirosław Parys: Kiedy w 2008 roku zaczynała się kadencja nowego zarządu, sytuacja organizacyjna i finansowa klubu nie wyglądała najlepiej. Najpierw okazało się, że do spłacenia jest mnóstwo zaległości. Brak funduszy w klubie oraz problemy zdrowotne spowodowały odejście trenera Bogusława Nowaka. Następnie okazało się, że wraz z odejściem zarządu i trenera klub stracił także cały sprzęt do organizacji treningów i zawodów. Jednak przy pomocy Urzędu Miasta Gorzów, Urzędu Gminy Santok, Klubu Stal Gorzów, wielu firm, instytucji i osób prywatnych oraz ogromnemu zaangażowaniu rodziców udało się przezwyciężyć problemy. Zatrudniliśmy nowego trenera w osobie Mieczysława Woźniaka, odbudowaliśmy całą infrastrukturę (w tym maszynę startową, pulpit sterowniczy, sygnalizację świetlną i dźwiękową, itd.), postawiliśmy pomieszczenia socjalne, toalety, zrobiliśmy remont bandy, uzupełniliśmy nawierzchnię toru oraz wykonaliśmy remont parku maszyn. W tym czasie trzech naszych zawodników uzyskało licencje miniżużlowe. Ponadto zorganizowaliśmy w tym okresie kilkanaście imprez miniżużlowych. Gościem specjalnym na zawodach z okazji Dnia Niepodległości w 2008 roku, zorganizowanych przy sztucznym oświetleniu był Tomasz Gollob. Nawiązaliśmy kontakty z zawodnikami z Czech i Danii, zorganizowaliśmy obozy sportowe w Czeskich Slanach i w ośrodku OSiR-u w Nierzymiu k/Gorzowa. Nie do końca mogę być tylko usatysfakcjonowany z wyników sportowych, jednakże zmiany w regulaminie wymusiły wcześniejsze przechodzenie zawodników do szkolenia na dużym torze. W związku z tym, kilku zawodników, którzy mogli osiągnąć jeszcze sukcesy sportowe w miniżużlu, przekazaliśmy do dalszego szkolenia do Klubu Stal Gorzów, a ich miejsce zajęli młodzi zawodnicy zaczynający dopiero przygodę z miniżużlem.

Jakie cele organizacyjne stawia Pan sobie na nową kadencję oraz na sezon 2010?

- Jednym z celów jest zorganizowanie oficjalnej imprezy międzynarodowej, a w związku z tym także dalsza modernizacja i rozbudowa obiektu. Oczywiście niezbędne jest w tym wszystkim pozyskanie jak największej liczby partnerów i sponsorów klubu.

Na jakim etapie znajdują się aktualnie przygotowania obiektu do nowego sezonu? W jakim stanie jest tor we Wawrowie?

- Na dzień dzisiejszy trwają jeszcze prace przy torze, tzn. jest dosypana nawa warstwa nawierzchni, która została wymieszana i wyrównana. W najbliższych dniach zostanie ubita i jeszcze raz wyrównana. W ramach polepszenia infrastruktury obiektu planowane jest postawienie ściany w parku maszyn, utwardzenie pola dla kierownika startu oraz wymalowanie i wymiana zniszczonych elementów bandy i ławek.

Jak przebiegały przygotowania fizyczne i ogólnorozwojowe zawodników w przerwie międzysezonowej?

- Przygotowania ogólnorozwojowe zaczęły się na początku grudnia i odbywały się dwa razy w tygodniu na basenie i na sali gimnastycznej pod okiem doświadczonego instruktora.

Ilu zawodników liczy aktualnie kadra klubu i ilu z nich posiada certyfikat MŻ?

- W tej chwili kadra klubu, to 12 zawodników, z których dwóch posiada licencję MŻ.

Ilu zawodników z Wawrowa potwierdziło już chęć przystąpienia do egzaminu licencyjnego, który odbędzie się na we Wawrowie w dniu 30 kwietnia? Proszę o podanie ich nazwisk.

- Do egzaminu na certyfikat MŻ, który odbędzie się 30 kwietnia, przygotowywanych jest trzech zawodników. Są to: Kamil Nowacki, Stanisław Januszkiewicz i Patryk Zalewski.

Czy w związku z obniżeniem wieku adeptów umożliwiającego oficjalne uprawianie sportu miniżużlowego planuje Pan zdecydowane rozszerzenie naboru i pozyskanie nowych adeptów do szkółki? Jaka jest górna granica liczebności adeptów, przy której możliwe jest jeszcze sprawne funkcjonowanie kierowanego przez Pana klubu?

- Myślę , że optymalna liczba adeptów, to 10-15 osób z podziałem na grupy wiekowe. W tej chwili trenuje u nas 12 adeptów i jest to obecnie najliczniejszy klub miniżużlowy w Polsce. W związku z tym nie planujemy specjalnych naborów, aczkolwiek jeśli będą chętni chłopcy oraz dziewczynki do uprawiania miniżużla w wieku od 5 do 10 lat, to oczywiście będą bardzo mile widziani w naszym klubie.

Kto w nadchodzącym sezonie będzie pełnił funkcję szkoleniowca zawodników z Wawrowa?

- Oczywiście funkcję szkoleniowca będzie nadal pełnił wieloletni zawodnik Stali Gorzów oraz doświadczony trener Mieczysław Woźniak.

Jakie są cele sportowe w nadchodzącym sezonie? O co mają walczyć zawodnicy z Wawrowa w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski, w Indywidualnych Mistrzostwach Polski oraz w Pucharze Polski Par Klubowych?

- Uważam, że po odejściu najstarszych i najbardziej doświadczonych zawodników poziom sportowy, jak i sprzętowy naszych pozostałych zawodników jest zbliżony. Po zdaniu egzaminu na certyfikat MŻ będziemy mieli pięciu zawodników z licencją w IMP, drużynę w DMP oraz 2 pary + rezerwowy w PPPK. Mam nadzieję, że z takim potencjałem uda nam się wywalczyć kilka medali.

Jak układa się współpraca klubu ze Stalą Gorzów i w jakim zakresie ma ona odbywać się w sezonie 2010?

- Można powiedzieć, że współpraca ze Stalą Gorzów układa się wzorowo. W zamian za zawodników, których przekazujemy do dalszego szkolenia na dużym torze, Klub Stal Gorzów zapewnia nam pomoc materialną i organizacyjną. Część naszego zarządu tworzą ludzie związani ze Stalą Gorzów. Bardzo dobrze układa się również współpraca pomiędzy trenerami w obu klubach. Prezes Klubu Stal Gorzów Władysław Komarnicki zadeklarował również konkretną pomoc finansową dla GUKS Speedway Wawrów w sezonie 2010.

Czy ze strony partnerów - Miasta Gorzów Wielkopolski oraz Gminy Santok klub otrzymuje pomoc i wsparcie?

- Oczywiście, Klub otrzymuje bardzo duże wsparcie i pomoc od Urzędu Miasta Gorzów oraz Urzędu Gminy Santok. Zaangażowanie oraz przychylność tych instytucji w bardzo dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie naszego klubu.

Dziękując Panu za rozmowę i udzielenie obszernych informacji, w imieniu sympatyków GUKS Speedway Wawrów życzę realizacji wszystkich celów i planów, a także jak najwięcej sukcesów sportowych i organizacyjnych.

- Dziękuję.

Źródło artykułu: