Wielkie wydawanie pieniędzy czas zacząć!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Kryzys finansowy, długi klubów czy regulaminy finansowe - to ostatnio główne tematy w naszym żużlu. Tymczasem już w środę (1 grudnia) zaczyna się dwumiesięczny okres transferowy. W mediach już od kilku tygodni przewijają się "milionowe kontrakty".

W tym artykule dowiesz się o:

Po tym jak prezes Caelum Stali Gorzów Władysław Komarnicki pozyskał kilka sezonów temu Tomasza Golloba okrzyknięto go królem polowania. Kto będzie mógł pochwalić się tym "tytułem" w nadchodzącym okresie transferowym?

Głośno powinno być wkrótce o PGE Marmie Rzeszów. Prezes Marta Półtorak już kiedyś rzuciła, "kto bogatemu zabroni". Na dniach sternik rzeszowskiego klubu powinna ogłosić podpisanie kontraktu z Jasonem Crumpem. Ile Australijczyk będzie zarabiał w Rzeszowie, nie wiadomo. W mediach krążą jednak kwoty przekraczające nawet 2,5 mln zł! Pozyskanie "Crumpiego" powinno pozwolić PGE Marmie na spokojne utrzymanie w lidze, chyba że pani prezes ma jeszcze jakiegoś asa w rękawie.

Władysław Komarnicki zarzucił niedawno sieci na Hansa Andersena i Przemysława Pawlickiego. Tego drugiego Unia Leszno nie puści do rywala ze Speedway Ekstraligi. Powrót Andersena do Gorzowa wydaje się niemal pewny. By Duńczyk nie czuł się samotny (z Nickim Pedersenem nie zawsze znajduje wspólny język), do Caelum Stali ma przyjść Niels Kristian Iversen.

"PUK" ostatnie sezony spędził w Zielonej Górze. Prezes Robert Dowhan zamierza "przewietrzyć" skład Falubazu. Odejście Fredrika Lindgrena, Grzegorza Zengoty i Iversena jest już niemal pewne. Ich miejsca mają zająć Andreas Jonsson i Jonas Davidsson. Jeśli do tego dołączyłby trener Marek Cieślak, to Dowhan mógłby zgarnąć "tytuł" króla polowania.

Bardzo spokojnie jest w Lesznie i Toruniu. Unia po pożegnaniu braci Pawlickich skupia się na znalezieniu szóstego seniora. Na czele "Byków" staną Jarosław Hampel, Janusz Kołodziej i Damian Baliński. Skład uzupełnią Jurica Pavlic i Troy Batchelor. Bolączką mogą być jedynie młodzieżowcy. W Toruniu Hans Andersen zostanie wymieniony na Rune Holtę. Trzech zawodników będzie walczyło o wakat w składzie, po tym jak karierę skończył Wiesław Jaguś. Menadżera Jacka Gajewskiego zastąpić ma były dyrektor sportowy Unii Leszno - Sławomir Kryjom.

Wkrótce pełny skład ogłosi Tauron Azoty Tarnów. Drużynę ma wzmocnić Fredrik Lindgren. Gdy dodamy do tego Krzysztofa Kasprzaka, Sebastiana Ułamka, Bjarne Pedersena i Martina Vaculika Jaskółki będą dysponować bardzo ciekawym zestawieniem. Problem może być jednak z juniorami, gdyż Vaculik jak na razie musi startować jako senior. Wiele mówi się także o tym, że Tauron Azoty wzmocni Leon Madsen.

Kluby z Wrocławia i Częstochowy budują składy na "przejechanie" sezonu w wariancie oszczędnościowym. Powiększenie Ekstraligi, które ma ostatecznie nastąpić, jest sprzymierzeńcem obu klubów. Jeśli w Betardzie WTS zostaną Maciej Janowski i Piotr Świderski, zespół ze stolicy Dolnego Śląska może być groźny u siebie dla wszystkich, tym bardziej, że zostaje tam Kenneth Bjerre, a spore postępy czyni nadzieja szwedzkiego żużla - Dennis Andersson. Nie można jednak zapomnieć o odejściu trenera Cieślaka. W opinii wielu to właśnie dzięki niemu wrocławska drużyna, mając nawet przeciętny skład, walczyła jak równy z równym z potentatami ligi.

Cisza panuje jak na razie w Częstochowie. Padają co prawda co jakiś czas nazwiska kandydatów do jazdy we Włókniarzu, ale nie powalają na kolana. Prezes Marian Maślanka tak wypowiada się o składzie Włókniarza: - Będą w nim zawodnicy, którzy będą chcieli coś udowodnić, którzy zasługują na zaufanie.

W I lidze królem polowania już jest Polonia Bydgoszcz, która zatrzymała Emila Sajfutdinowa, Grzegorza Walaska, Roberta Kościechę i Denisa Gizatullina. Na składy innych drużyn musimy poczekać zapewne jeszcze kilka dni.

Okres transferowy rusza 1 grudnia. Nie powinniśmy być zdziwieni, gdy już w okolicach "Mikołajek" będą znane składy większości ekip. Pozostaje nam tylko zachęcić do odwiedzin naszego portalu, gdzie na pewno będziemy informować o kolejnych "podpisach".

Źródło artykułu: