Wystawa w Częstochowie do końca kwietnia

13 listopada 2010 roku w częstochowskim Ratuszu nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy z okazji 60-lecia istnienia Włókniarza Częstochowa. Początkowo zakładano, że jubileuszowy wernisaż zwiedzać będzie można do końca lutego tego roku. Zainteresowanie nim przerosło jednak najśmielsze oczekiwania organizatorów i dzięki uprzejmości Muzeum Częstochowskiego oraz jego dyrektora Janusza Jadczyka wystawę podziwiać będzie można do końca kwietnia.

Wernisaż ulokowany jest na pierwszym piętrze częstochowskiego Ratusza. W trzech pomieszczeniach obejrzeć można masę pamiątek związanych z częstochowskim klubem. Wśród nich na wyróżnienie zasługują m.in.: proporzec z 1950 roku, sztandar z 1975 roku, szarfy mistrzowskie, medale, puchary, trofea, kompletne ubiory żużlowe, plastrony, czy też fotogramy ukazujące najważniejsze chwile w historii Włókniarza. Ogromne wrażenie na oglądających robią jednak przede wszystkim motocykle, wśród których na pierwszy plan wychodzi maszyna marki Weslake udostępniona przez Sebastiana Ułamka i dwuzaworowa Jawa od Dariusza Gajewskiego.

Wkrótce do kolekcji dołączą kolejne "perełki", w postaci licencji żużlowych prekursora czarnego sportu w Częstochowie, Waldemara Miechowskiego z 1946 i 1948 roku oraz jego legitymacji członka Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów z 1946 roku.

Komisarz wystawy Marek Soczyk na motocyklu marki Weslake

Foto - Rafał Piotrowski

Organizatorami tej niezwykłej wystawy są: Muzeum Częstochowskie oraz stowarzyszenie i spółka CKM Włókniarz. Jej komisarzem jest z kolei Marek Soczyk, dla którego to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie. W 2008 roku trzymał on wszak pieczę nad przygotowaniem wernisażu poświęconego pamięci tragicznie zmarłego zawodnika Włókniarza, Bronisława Idzikowskiego. Ponadto jest on autorem niezliczonej ilości publikacji związanych z historią częstochowskiego klubu, z których przed szereg wybija się przede wszystkich monografia Włókniarza z 2009 roku, wydana pod tytułem "Sześćdziesiąt lat w lidze polskie minęło". Oprócz tego mocno angażuje się on w działalność klubu. W drugiej połowie lat 80-tych ubiegłego stulecia pełnił funkcję sekretarza zarządu Włókniarza. Łączył to z pracą chronometrażysty podczas zawodów żużlowych w Częstochowie. Od ubiegłego roku ponownie zasiada natomiast w zarządzie stowarzyszenia CKM Włókniarz. Krótko mówiąc: Marek Soczyk to osoba o nienagannej opinii, bez której ciężko wyobrazić sobie częstochowskie środowisko żużlowe. Jego zasługi na rzecz tego sportu nie przeszły jednak bez echa. W ubiegłym roku uhonorowany został bowiem Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Motorowego.

Wystawę zwiedzać można w Muzeum Częstochowskim, które mieści się w Ratuszu Miejskim przy Alei Najświętszej Maryi Panny 45 a, w dniach:

- wtorek, czwartek i piątek: od godziny 9.00 do 15.30;

- środa: od godziny 11.00 do 17.30;

- sobota i niedziela: od godziny 11.00 do 17.00;

- poniedziałek: nieczynne.

Źródło artykułu: