W meczach I i II ligi będą mogli występować zawodnicy na zasadach gościa. Z kolei zastępstwo zawodnika możliwe będzie za żużlowca startującego w ten dzień w finale indywidualnych mistrzostw swojego kraju. Zmianie nie uległa tabela biegowa.
Zmiany w systemie rozgrywek --> Oficjalnie: Po dwie drużyny awansują z I i II ligi!
Prezentujemy Państwu fragment regulaminu dotyczący składów drużyn I i II ligi w sezonie 2011 (pogrubiono zmiany w stosunku do poprzedniego roku).
Art. 761.
1. W meczach drużyny uczestniczą w składach liczących od 6 do 7 zawodników, przy czym:
- w składzie każdej drużyny musi być zgłoszonych co najmniej 3 zawodników krajowych,
- w składach drużyn muszą być zgłoszeni zawodnicy z nr 6 i 14,
- skład każdej drużyny zgłoszonej do zawodów musi spełniać wymogi określone w przepisach o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM), z zastrzeżeniem przepisów art. 764 ust. 5.
2. Drużyna gospodarza uczestniczy w meczu z numerami startowymi od 9 do 15, a drużyna gościa z numerami od 1 do 7.
3. Z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą startować wyłącznie zawodnicy młodzieżowi, przy czym z numerami 6 i 14 muszą to być zawodnicy krajowi.
4. W składzie drużyny może być zgłoszonych nie więcej niż dwóch zawodników uczestniczących w IMŚ Grand Prix w danym sezonie ze stałymi numerami od 1 do 15.
5. W odniesieniu do klubów zagranicznych biorących udział w rozgrywkach DM I Ligi i DM II Ligi, wyrażenie "zawodnik krajowy" występujące w ust. 1 i 3 należy rozumieć jako: zawodnik posiadający obywatelstwo kraju, którego federację reprezentuje klub zagraniczny; przez udokumentowanie obywatelstwa zawodnika należy rozumieć publikację komunikatu GKSŻ z potwierdzeniami zawodników.
6. Do meczu DM I Ligi, z wyłączeniem meczów barażowych, o których mowa w art. 758 ust. 1 pkt 3, pod numerem startowym 6, 7 oraz 14 i 15 może zostać zgłoszony zawodnik, biorący udział w tych zawodach jako "gość", o ile jest to krajowy zawodnik młodzieżowy do lat 19, który:
- nie jest w danym roku członkiem kadry narodowej juniorów,
- w danym sezonie rozgrywkowym reprezentuje barwy klubu II ligi, włączając w to wypożyczenie.
7. Do meczu DM II Ligi, z wyłączeniem meczów barażowych, o których mowa w art. 758 ust. 1 pkt 3, pod numerem startowym 6, 7 oraz 14 i 15 może zostać zgłoszony zawodnik, biorący udział w tych zawodach jako "gość", o ile jest to krajowy zawodnik młodzieżowy do lat 19, który:
- nie jest w danym roku członkiem kadry narodowej juniorów,
- w danym sezonie rozgrywkowym reprezentuje barwy klubu Ekstraligi lub I ligi, włączając w to wypożyczenie.
8. Warunkiem udziału zawodnika w meczu jako "gość" jest dołączenie do zgłoszenia do zawodów zgody klubu zawodnika na udział w zawodach jako "gość". Jeżeli w danym sezonie zawodnik jest wypożyczony, zgody udziela klub, do którego zawodnik jest wypożyczony na reprezentowanie barw tego klubu w rozgrywkach ligowych.
9. Punkty zdobyte przez zawodnika biorącego udział w meczu jako "gość" liczą się do punktacji meczu.
10. Indywidualna KSM zawodnika biorącego udział jako "gość" w meczu danej ligi jest taka, jaka jest przypisana zawodnikowi dla tej ligi. 11. W całym sezonie rozgrywkowym, dany zawodnik może jako "gość" reprezentować barwy tylko jednego klubu I lub II ligi.
12. Zawodnicy z numerami 7 i 15 są w biegach I oraz III - XV zawodnikami rezerwy zwykłej.
1. Nie później niż 45 minut przed zawodami, kierownicy obu drużyn muszą złożyć sędziemu zawodów zgłoszenia drużyn do zawodów (załącznik nr 5, DRUKI OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE ŻUŻLOWYM) i niezbędne dokumenty uprawniające zawodników do startu w zawodach.
2. W zgłoszeniu dopuszcza się dokonanie zmian w uprzednio podanym składzie (art. 104 ust. 2, 3 i 5), z tym, że zmiany te mogą dotyczyć najwyżej dwu nazwisk, lecz niedopuszczalne są zmiany numerów startowych tak w drużynie gości jak i drużynie gospodarzy.
3. Podanie składu drużyny (art. 104 ust. 2, 3 i 5), zarówno gospodarzy jak i gości, liczącego mniej niż 6 zawodników, traktowane będzie jako przewinienie dyscyplinarne klubu.
4. Jeżeli zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, nie spełnia warunków określonych w ust. 2 oraz w art. 761 ust. 1 - 11 i do godziny rozpoczęcia zawodów podanej w zawiadomieniu o zawodach nie zostanie skorygowane tak, aby spełniało ww. warunki, drużyna przegrywa mecz walkowerem, a kierownik drużyny podlega karze dyscyplinarnej.
5. Jeżeli w zgłoszeniu, o którym mowa w ust. 1, wpisany jest zawodnik obcokrajowiec, którego zgoda FMN na udział w danym meczu nie została podana do wiadomości w Komunikacie GKSŻ, klub musi wysłać zgodę pocztą elektroniczną do BSM najpóźniej do końca trzeciego dnia następującego po dniu zawodów, których zgoda dotyczy. Jeżeli do tego czasu zgoda nie zostanie dostarczona, uznane będzie, że zawodnik nie posiada zgody, co skutkować będzie weryfikacją wyniku meczu przez odjęcie zdobytych przez zawodnika punktów oraz karą dyscyplinarną dla klubu.
Zgłoszony w składzie zawodnik spełniający łącznie następujące warunki:
1) ma prawo być zgłoszonym do zawodów,
2) posiada pierwszą, drugą lub trzecią średnią indywidualną (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu, określoną wg zasad zamieszczonych w postanowienia na dany sezon,
3) posiada zwolnienie lekarskie na okres co najmniej 9 dni, w których zawiera się data zawodów, załączone do zgłoszenia drużyny do zawodów w formie oświadczenia o niezdolności zawodnika do startu w zawodach żużlowych (załącznik nr 9, DRUKI OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE ŻUŻLOWYM) albo w dniu meczu bierze udział w zawodach FIM lub UEM lub w finale indywidualnych mistrzostw swojego kraju w ich terminach kalendarzowych bądź przełożonych na termin rezerwowy pokrywający się z datą meczu; nazwę zawodów (FIM lub UEM lub indywidualne mistrzostwa kraju) odnotowuje się wówczas w zgłoszeniu drużyny do zawodów,
4) nie jest zgłoszony pod numerem 6, 7 oraz 14, 15, otrzymuje status zawodnika zastępowanego, który jest liczony do składu drużyny, co spełnia wymogi art. 761 ust. 1.
1. Zawody mogą być rozgrywane tylko wówczas, gdy o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, w każdej z drużyn jest obecnych i uprawnionych do startu co najmniej 6 zawodników lub co najmniej 5, gdy w składzie jest zawodnik zastępowany (art. 763) i drużyna dysponuje sprzętem w postaci motocykli i wyposażenia osobistego zawodnika w ilości niezbędnej do przeprowadzenia całych zawodów.
2. Jeśli o godzinie rozpoczęcia zawodów, podanej w zawiadomieniu o zawodach, drużyna nie spełnia warunków określonych w ust. 1 i kierownictwo tej drużyny nie udowodni, że przyczyną były udokumentowane klęska żywiołowa lub wypadek komunikacyjny, sędzia zawodów orzeka walkower na korzyść drużyny przeciwnej.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, organizator może zaproponować rozegranie meczu towarzyskiego lub turnieju indywidualnego. Warunkiem koniecznym do rozegrania zawodów towarzyskich jest ustalenie przez kierowników drużyn w obecności sędziego regulaminu szczegółowego tych zawodów. Złożenie podpisów przez kierowników drużyn pod regulaminem szczegółowym jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na start zawodników w zawodach towarzyskich.
4. Jeżeli wśród zawodników, o których mowa w ust. 1, nie ma zawodnika z numerem 6 albo 14, a klub nie udowodni, że przyczyną jego nieobecności były udokumentowane klęska żywiołowa lub wypadek komunikacyjny, klub podlega karze dyscyplinarnej.
5. Limit minimalny sumy KSM drużyny nie ma zastosowania w przypadku, gdy do zgłoszenia drużyny do zawodów zostaną załączone oświadczenia o niezdolności zawodnika do startu w zawodach żużlowych (załącznik nr 9, DRUKI OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE ŻUŻLOWYM) potwierdzające zwolnienia lekarskie na okres co najmniej 9 dni obejmujący datę zawodów, które dotyczą co najmniej 2 zawodników spośród 3 z najwyższymi indywidualnymi KSM w drużynie.
1. Jeżeli powodem stawienia się drużyny w składzie nie spełniającym warunków określonych w art. 764 ust. 1 i 5 były udokumentowane klęska żywiołowa lub wypadek komunikacyjny, mecz uważany będzie za odwołany i mają zastosowanie odpowiednie przepisy art. 778.
2. Za poprawny wpis wartości indywidualnych KSM oraz sumy KSM drużyny odpowiada klub zgłaszający drużynę. Jeżeli podczas weryfikacji okaże się, że w zgłoszeniu dokonano błędnych wpisów i drużyna faktycznie nie spełniała wymogów określonych w przepisach o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM), mecz zostanie zweryfikowany jako walkower dla przeciwnika tej drużyny. W przypadku, gdy obydwie drużyny nie spełniały wymogów określonych w przepisach o Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM), mecz zostanie zweryfikowany jako wzajemny walkower i zastosowane będą przepisy art. 766 ust. 1 pkt 1, 2 i 3.
Art. 766.
1. W przypadku nie stawienia się obu drużyn na zawody lub stawienia się obu drużyn w składach nie spełniających warunków określonych w art. 764 ust. 1 i 5, zawody będą zweryfikowane jako wzajemny walkower oraz:
1) obie drużyny otrzymują po 0 punktów meczowych i 40 ujemnych punktów biegowych,
2) każdy z klubów zobowiązany jest wpłacić na konto ZG PZM odszkodowanie po 50000 zł, 3) żadna z drużyn nie otrzymuje punktu bonusowego. 2. Jeżeli drużyna odmawia startu albo startu odmawiają zawodnicy w takiej liczbie, że pozostali zawodnicy nie stanowią drużyny w liczbie co najmniej 6 lub co najmniej 5, gdy w składzie jest zawodnik zastępowany (art. 763) włącznie z zawodnikiem nr 6 albo 14, przyjmuje się, że drużyna nie stawiła się na zawody.
3. Jeżeli klub oświadczy na piśmie, które zostanie dostarczone do przeciwnika i BSM, że nie zorganizuje zawodów w dacie kalendarzowej lub że nie przystąpi do meczu, GKSŻ zweryfikuje wynik meczu jako walkower dla drużyny przeciwnika tego klubu
Art. 767.
1. Jeżeli drużyna gości przegrała mecz walkowerem, klub tej drużyny jest zobowiązany do zapłacenia klubowi drużyny gospodarza odszkodowania w kwocie 50000 zł oraz PZM odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez sponsorów rozgrywek.
2. Jeżeli drużyna gospodarza przegrała mecz walkowerem, klub tej drużyny jest zobowiązany do zapłacenia klubowi drużyny gościa odszkodowania w kwocie 25000 zł oraz PZM odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez sponsorów rozgrywek.
3. Podmiot, któremu przysługuje odszkodowanie, wystawi notę obciążającą, informując bezzwłocznie GKSŻ o wykonanym działaniu. Nota powinna zostać wysłana listem poleconym w terminie 7 dni od daty meczu.
4. Odszkodowanie musi być zapłacone w terminie 14 dni od daty otrzymania noty, o której mowa w ust. 3. Za datę zapłaty odszkodowania uważa się datę przelewu środków pieniężnych z konta dłużnika, datę wpłaty środków pieniężnych do kasy dłużnika lub datę stempla pocztowego wpłaty środków pieniężnych na konto bankowe lub adres dłużnika.
5. W przypadku przekroczenia terminu, o którym mowa w ust. 4, klub, który nie zapłacił odszkodowania zostaje w trybie natychmiastowym zawieszony przez GKSZ w rozgrywkach do czasu zapłaty.
6. Jeżeli podczas zawieszenia, o którym mowa w ust. 5, drużyna powinna rozegrać mecz zgodnie z terminarzem rozgrywek, przegrywa ten mecz walkowerem. Przepisy ust. 1 - 5 stosuje się odpowiednio.
7. Przegranie trzech meczów walkowerem powoduje wykluczenie drużyny z rozgrywek i mają zastosowanie przepisy art. 754 ust. 4 - 6.
8. Przepis ust. 7 ma także zastosowanie w przypadku, o którym mowa w art. 766.
9. Klub, któremu przysługuje odszkodowanie, może odstąpić od żądania odszkodowania, przy czym niedotrzymanie terminu wysłania noty, o którym mowa w ust. 3, uważane będzie za odstąpienie od żądania odszkodowania. Mimo odstąpienia od żądania zapłaty, ma zastosowanie przepis ust. 7.
10. Przepisy ust. 1 - 9 nie mają zastosowania w przypadku wycofania się drużyny z rozgrywek z wyjątkiem odszkodowania w kwocie, jaką PZM zostanie obciążona przez sponsorów rozgrywek.