Pierwsze skojarzenie z Manchesterem? United!
Manchester to dość duże miasto (ok. 500 tys. mieszkańców), położone w północno-zachodniej Anglii u podnóża Gór Pennińskich, które jest centrum przemysłu włókienniczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, lotniczego, papierniczego i odzieżowego. Fanom sportu Manchester najbardziej kojarzy się jednak z piłkarskim klubem United - 19-krotnym mistrzem Anglii oraz 3-krotnym zdobywcą Pucharu Europy. Kibicami ManU są nawet niektórzy żużlowcy, jeżdżący w szeregach Asów. - Zawsze byłem wielkim fanem United. Mam to po ojcu. Czerwony zawsze był moim ulubionym kolorem i teraz po siedmiu latach przywdziewania żółtego kevlaru Coventry będę mógł jeździć dla klubu, którego barwy to czerwień oraz czerń. W czasie każdej zimy gram w piłkę nożną i nawet zakładam wtedy czerwono-czarne buty. Nie pamiętam, kiedy ostatni raz byłem na Old Trafford, ale szef Asów, David Gordon, jest posiadaczem karnetu i obiecał mnie zabrać na mecz - mówił przed rozpoczęciem sezonu 2011 nowy kapitan Belle Vue Aces - Chris Harris.
Belle Vue Stadium
Jeźdźcy Asów swoje mecze rozgrywają obecnie na Belle Vue Stadium, położonym przy Kirkmanshulme Lane. Ekipa z Manchesteru przeniosła się tam w 1988 roku, ponieważ ich dotychczasowa arena, Hyde Road Stadium, po sezonie 1987 została sprzedana przez ówczesnego promotora zespołu. Fakt ten rozwścieczył większość miejscowych kibiców. - Nie miałem wyjścia, gdyż rząd wprowadził nowe wymogi odnośnie bezpieczeństwa. Wolałbym być jednak zapamiętany jako ktoś, kto uratował żużel w Manchesterze na 5 lat niż jako człowiek, który wbił gwóźdź do jego trumny - wspomina Stuart Bamforth.
Belle Vue Stadium z lotu ptaka
Adres: Belle Vue Stadium, Kirkmanshulme Lane, Gorton, Manchester, M18 7BA
Długość toru: 283 m
Rekord toru: Jason Crump, 56,9 s (2008)
Peter Craven - legenda Asów
Peter Theodore Craven to pierwszy Indywidualny Mistrz Świata w drużynie Belle Vue Aces. Brytyjczyk przywdziewał plastron ekipy z Manchesteru w latach 1952-63, po tytuł najlepszego zawodnika globu sięgając w sezonach 1955 i 1962 na torze w Londynie. - Czy wygrywał, czy przegrywał - zawsze pozostawał dżentelmenem - wspomina Petera brytyjski dziennikarz Dudley Jones. Fantastyczną karierę Cravena przerwał niestety wypadek na owalu w Edynburgu, do którego doszło 20 września 1963 roku. Żużlowiec Asów zmarł cztery dni później w wieku zaledwie 29 lat. - Pamiętam to, jakby zdarzyło się wczoraj. Peter odniósł w Edynburgu poważne obrażenia i z całego serca życzyłem mu powrotu do zdrowia. Niestety cztery dni później sąsiad przekazał mi wiadomość, że Craven nie żyje. Niektórzy ludzie mówią, że doskonale pamiętają informację o śmierci Kennedy'ego. Mnie znacznie bardziej w pamięci utkwiła wiadomość o zgonie Petera Cravena. Było ciepłe i słoneczne popołudnie, a ja przebywałem na tyłach sklepu moich rodziców w Surlingham, sześć mil od Norwich - dodał Jones.
Finał IMŚ 1958 - wyścig z udziałem Petera Cravena
Pięciu Indywidualnych Mistrzów Świata
Belle Vue Aces to drużyna, w której nie tylko Peter Craven osiągnął genialną formę. Za czasów jazdy w barwach Asów złote medale Indywidualnych Mistrzostw Świata zdobywali również: Ove Fundin (1967), Ivan Mauger (1969, 1970 i 1972), Peter Collins (1976) oraz Jason Crump (2004, 2006 i 2009).
- Fundin bez wątpienia jest najlepszym żużlowcem w historii Szwecji. Absolutnie nie deprecjonuję osiągnięć Tony'ego Rickardssona, ale wydaje mi się, że sukcesy Ove są cenniejsze, ponieważ on wszystkie swoje tytuły wywalczył w finałach jednodniowych - ocenia specjalista od historii speedwaya w Manchesterze - Trevor James.
- Mauger to człowiek, który bawił się tym sportem przez trzydzieści lat. W tym czasie na brytyjskich torach zdobył dwieście pięćdziesiąt kompletów punktów, czego do tej pory nie udało się dokonać żadnemu innemu zawodnikowi. Dodatkowo przez jedenaście lat z rzędu miał średnią ligową na poziomie ponad 11 oczek na mecz, co również jest wynikiem, którego do dziś nikt nie pobił. Wielkość Ivana potwierdza także sześć tytułów IMŚ, w tym ostatni wywalczony w 1979 roku - wylicza inny historyk żużla - Kevan P. Platts.
Walka I. Maugera z P. Collinsem - finał IMŚ 1976
- Peter Collins to jeden z najbardziej utalentowanych zawodników swojego pokolenia. Został okrzyknięty "złotym chłopcem", kiedy na początku lat siedemdziesiątych na Wyspach miał miejsce speedwayowy boom. Najstarszy z pięciu braci, podstaw żużla nauczył się na farmie swojego ojca w Partington - wspomina Edward Garvey.
- Jason Crump to moim zdaniem najlepszy jeździec na świecie - krótko i zwięźle podsumowuje trwającą wciąż karierę Australijczyka David Gordon, szef Asów.
Jason Crump - trzy tytuły IMŚ w barwach Asów
Złote lata siedemdziesiąte
Największe sukcesy drużyna Belle Vue Aces odnosiła w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to zespół z Manchesteru sięgnął po aż sześć medali DM Wielkiej Brytanii: trzy złote (1970, 1971 i 1972) oraz trzy srebrne (1974, 1975, 1976). Pierwszy krążek rodzimego czempionatu klub z północno-zachodniej Anglii zdobył natomiast już w roku 1930 (złoto), a ostatni w sezonie 2005 (srebro). Gwiazdy światowego speedwaya, które w minionych kilkunastu latach punktowały dla Asów to m.n. Kenneth Bjerre, Sam Ermolenko, Billy Hamill, Peter Karlsson, Jimmy Nilsen oraz Joe Screen. W roku 2009 kevlar Belle Vue Aces przywdziewał także Krzysztof Kasprzak.
Sezon 2011
Do trwających rozgrywek Elite League team z Kirkmanshulme Lane przystąpił ze sporymi nadziejami. Jeźdźcy tacy jak Chris Harris, Rory Schlein i Patrick Hougaard mieli zapewnić ekipie z Manchesteru walkę o zwycięstwo w większości spotkań. Jak na razie podopieczni Jima Lyncha nie zawodzą oczekiwań, plasując się w tabeli na czwartym miejscu z niewielką stratą do Poole Pirates oraz King's Lynn Stars. Złoty medal DM Wielkiej Brytanii w tym sezonie chyba jednak im nie grozi.
Chris Harris - nowy kapitan Belle Vue Aces
W kolejnym odcinku: Swindon Robins.
Poprzednie odcinki: