Co nowego na stadionie Startu Gniezno?

Od 2005 roku trwa modernizacja stadionu Startu Gniezno, który w tej chwili stanowi jeden z najładniejszych obiektów w I lidze. Aktualnie prowadzone prace dotyczą zabytkowej trybuny krytej i wieżyczki sędziowskiej i są związane z październikowym finałem IMŚJ.

W tym artykule dowiesz się o:

W 2005 roku rozpoczęła się modernizacja widowni, co przez sześć ostatnich lat było sztandarową inwestycją prowadzoną na obiekcie Startu Gniezno. Finalizacja prac spowodowała, że obecnie stadion w całości wyposażony jest w plastikowe siedziska (9880).

Kolejną efektowną inwestycją jest remont zabytkowej trybuny krytej, który został podzielony na etapy. Pierwszy zakończył się rok temu i polegał na modernizacji pokrycia dachowego, konstrukcji nośnej, widowni oraz elewacji przedniej. Całość prac pochłonęła z budżetu miasta ponad 780 tys. zł. Aktualnie trybuna kryta przechodzi drugi, przedostatni etap modernizacji, polegający na remoncie, a w praktyce - na całkowitym odtworzeniu zaplecza biurowo-socjalnego znajdującego się pod widownią. Docelowo w nowo powstałych pomieszczeniach znajdować ma się m.in. siedziba Startu. Podobnie jak pierwszy, tak i ten etap prac finansowany jest z budżetu miasta Gniezna, wartość inwestycji wynieść ma nieco ponad 800 tys. zł.

W ostatnich tygodniach, głównie w związku z półfinałem IMŚJ, który odbył się w Gnieźnie 25 czerwca, oraz czekającym klub finałem tych zawodów, remontu doczekało się wnętrze wieżyczki sędziowskiej. Prace obejmowały wymianę instalacji elektrycznej i przyłączeniowej, montaż oświetlenia, stolarkę, a przede wszystkim pulpit sędziowski. Został on zaprojektowany i wykonany przez gnieźnieńską firmę Primblue (zgodnie z wymogami regulaminowymi FIM). Całkowitą nowością na gnieźnieńskim obiekcie jest również instalacja elektronicznego pomiaru czasu wyścigów.

Zatem zadaniem chronometrażysty będzie od teraz wyłącznie aktywowanie fotokomórek znajdujących się na linii start - meta.

Dodajmy, że dzięki pracom modernizacyjnym obecnie istnieje możliwość uruchamiania maszyny startowej przy pomocy bezprzewodowego pilota, co sprawia, że szkoleniowiec prowadzący trening może sterować maszyną startową z każdego miejsca na obiekcie.

Modernizację - obok wspomnianej firmy Primblue - przeprowadziły lokalne, współpracujące z klubem na co dzień firmy OW-Rem oraz Meblomar. W kosztach remontu, poza Towarzystwem Żużlowym Start, partycypował również administrator stadionu - Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Źródło artykułu: