Podsumowanie Grand Prix 2011: Kenneth Bjerre

Kenneth Bjerre w swoim trzecim sezonie w cyklu Grand Prix zajął 7. pozycję. Duńczyk był jednym z najrówniej jeżdżących stałych uczestników elitarnego cyklu w 2011 roku.

Łukasz Witczyk
Kenneth Bjerre udowodnił na początku sezonu 2010, że stać go na walkę o medale mistrzostw świata. Duńczyk był wtedy na początku rywalizacji sensacyjnym liderem klasyfikacji generalnej. Żużlowiec przed zakończonym niedawno sezonem zapewniał, że stać go na walkę o czołowe pozycje, jednak rywalizację zakończył, podobnie jak rok temu, na 7. miejscu. Filigranowy reprezentant Danii w tym roku był jednym z najrówniej jeżdżących uczestników cyklu Grand Prix. W klasyfikacji generalnej zajmował miejsca od siódmego do dziewiątego. Tylko w dwóch turniejach nie wywalczył awansu do półfinałów. Zarówno w Kopenhadze, jak i w Toruniu Bjerre sklasyfikowany został na 13. pozycji. Duńczyk nie radził sobie również w dwóch deszczowych rundach tegorocznego cyklu. W Goeteborgu był czternasty, a w Gorzowie zajął 13. miejsce.
Kenneth Bjerre (z prawej) tylko raz w tym sezonie stanął na podium turnieju GP
W pozostałych siedmiu turniejach Kenneth Bjerre kwalifikował się do półfinałów, lecz jedynie dwukrotnie udało mu się awansować do decydującej rozgrywki. We włoskim Terenzano Bjerre zajął 4. pozycję, ale już dwa tygodnie później w Malilli jedyny raz w tym sezonie zdołał stanąć na podium turnieju Grand Prix. Duńczyk w Grand Prix Skandynawii był trzeci. Aż trzykrotnie starszy z braci Bjerre zajmował piątą lokatę. Wydaje się, że Duńczyk w najważniejszych wyścigach nie wytrzymuje presji i nie potrafi awansować do finału turniejów Grand Prix. Bjerre przyznał, że ciężko jest znaleźć się w ostatnim biegu zawodów. - W kilku rundach Grand Prix popełniałem błędy. Ciężko jest przejść przez półfinały, bo tam startuje ośmiu najlepszych danego dnia. Jeśli uda mi się częściej startować w finałach Grand Prix, to mam szansę być trzecim, a nawet drugim zawodnikiem świata - powiedział po sezonie Duńczyk.
Duńczyk aż siedmiokrotnie kwalifikował się do półfinałów
W minionym sezonie reprezentant Danii wystąpił w 62 wyścigach w turniejach Grand Prix. 16 razy Bjerre przyjeżdżał do mety jako pierwszy, 18-krotnie był drugi. Jako trzeci linię mety Duńczyk mijał 16-krotnie, a tylko 12 razy był ostatni (w tym 5 nieukończonych wyścigów). Bjerre słabo sobie radził na torach jednodniowych. Jedynie w Cardiff potrafił awansować do półfinału i zdobył 11 oczek. W Goeteborgu i Kopenhadze Duńczyk wywalczył łącznie 8 punktów.