Dariusz Sprawka o regulaminie

Nadal kluby I i II ligi nie znają regulaminu rozgrywek na przyszłoroczny sezon. W piątek w tej sprawie głos zabrał Dariusz Sprawka. Prezes Lubelskiego Węgla KMŻ wydał oświadczenie.

"Drodzy Koledzy, Prezesi klubów żużlowych I ligi.

Chciałbym w piśmie tym przedstawić stanowisko Lubelskiego Węgla KMŻ w dyskusji dotyczącej spraw finansowych, regulaminowych i innych w DM I ligi.

Popyt większy od podaży czyli źródło problemów

Naszym zdaniem kłopoty finansowe klubów żużlowych wynikają z faktu, że na rynku zawodniczym popyt zdecydowanie przeważa nad podażą. W tej sytuacji trudno mówić o nadmiernych oczekiwaniach finansowych żużlowców. One wynikają

z ww. sytuacji.

Rozwiązań tej niekorzystnej dla klubów sytuacji jest kilka:

- wprowadzenie limitu kontraktów seniorów np. do 8;

- ograniczenie wymaganej liczby polskich zawodników seniorów w kadrze meczowej;

- rozszerzenie instytucji gościa juniora do 21 roku życia;

- wprowadzenie możliwości korzystania z gościa seniora, który będzie zastępował zawodnika awizowanego w składzie (warunek m.in., że musi posiadać KSM równy lub mniejszy od zawodnika zastępowanego)

- rozszerzenie możliwości stosowane ZZ do 5 zawodników (podobnie jak w ekstralidze), z tym, że warto już chyba odejść od tradycyjnego pojmowania ZZ (oświadczenie o niezdolności zawodnika., zwolnienie lekarskie itp.), a uznać, że zawodnik zastępowany nie może startować 9 dni (nie musi być chory).

Fikcja regulaminu finansowego

Opowiadamy się za całkowitym zniesieniem regulaminu finansowego. Jest on w naszych warunkach fikcją z kilku powodów:

- nie ma dowodów na to, że dzięki niemu sytuacja finansowa klubów poprawiła się;

- GKSŻ czy PZMot nie jest w stanie egzekwować jego zapisów, dzięki temu otwarta jest droga do działań pozaprawnych;

- wprowadza uprzywilejowanie klubów, które posiadają wielu małych sponsorów. Większość poważnych sponsorów, a na pewno żadna gmina, nie podpisze umowy bezpośrednio z zawodnikiem. Nakładanie takich obowiązków na sponsora wydaje się być nieprofesjonalne. Rolą sponsora jest udzielanie wsparcia finansowego dla klubu. Rolą klubu jest staranne świadczenie usług wobec sponsora i sumienne rozliczenie się z wydanych funduszy.

Zapis w regulaminie przyznawania licencji dla klubów mówiący o konieczności spłacenia zobowiązań m.in. wobec zawodników do dnia 30 listopada jest dobrym rozwiązaniem ograniczającym finansowe fantazje sterników klubów. Ze względów organizacyjnych można jedynie rozważyć przesunięcie tej granicznej daty na 31 grudnia.

3 ligi po 8 drużyn

Istotnym zagadnieniem mającym znaczny wpływ na koszty w sporcie żużlowym jest również liczba rozgrywanych meczów. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się nam system rozgrywek oparty o 3 ligi złożone po 8 drużyn.

Powołanie spółki zarządzającej rozgrywkami o DM I i II ligi

Chcemy także zająć stanowisko w sprawie powołania spółki zarządzającej rozgrywkami I i II ligi. Uważamy, że realizacja tej inicjatywy nie przyniesie oczekiwanych skutków. Po pierwsze - doświadczenia związane z funkcjonowaniem spółki zarządzającej ekstraligowymi rozgrywkami nie napawają optymizmem. Po drugie - koszty finansowe i zakres prac organizacyjnych takiego przedsięwzięcia będą bardzo duże. Trzecią i najważniejszą sprawą jest fakt, że nie potrafimy ze sobą współpracować.

Zdajemy sobie sprawę, że inicjatywa ta wynika z niezadowolenia ze współpracy z PZMot i reprezentującej jej GKSŻ. Inaczej mówiąc, wyczuwalny jest brak rzecznika interesów klubów żużlowych wobec centrali. My również jesteśmy zaniepokojeni tym stanem rzeczy. Uważamy jednak, że wina leży po obu stronach. GKSŻ wielokrotnie prosił kluby o zajęcie stanowisko wobec wielu problemów sportu żużlowego. Niejednokrotnie nasza aktywność była niezadowalająca. Zachęcamy do intensywnych wspólnych dyskusji.

Z poważaniem - Dariusz Sprawka

Źródło artykułu: