GKSŻ zatwierdziła zmiany regulaminowe!

Główna Komisja Sportu Żużlowego zatwierdziła zmiany regulaminowe na sezon 2012. GKSŻ zaakceptowała wszystkie propozycje, o których mówiono podczas spotkania z klubami I i II ligi w Warszawie.

Zobacz także:

Arkadiusz Rusiecki: Regulamin finansowy nie sprawdził się

Zbigniew Fiałkowski: Ujednolicenie rozgrywek jest dobrym pomysłem

W minionym tygodniu odbyło się trzecie - ostatnie spotkanie środowiskowe prezesów I i II ligi z członkami Głównej Komisji Sportu Żużlowego. Wszystkie propozycje, które padły na spotkaniu, zostały zaakceptowane i będą obowiązywały od przyszłego sezonu. Zaakceptowane zmiany regulaminowe:

- Zmiana regulaminu finansowego. Kluby I ligi na podpisy pod kontraktami i punktówkę będą mogły wydać maksymalnie 1,5 miliona złotych, kluby II ligi milion. Przy czym przekroczenie tego limitu wydatków nie będzie skutkowało odebraniem licencji na kolejny sezon. Jednak klub, który przekroczy limit, będzie musiał wpłacić na konto GKSŻ "opłatę szkoleniową" od każdej złotówki wydanej ponad limit, z przeznaczeniem na szkolenie młodzieży. W sezonie 2012 próg podatku został określony na poziomie 5 procent. W sezonie 2013 będzie to 10, a w 2014 - 20 procent. Każdy klub będzie musiał się poddać po zakończeniu sezonu audytowi. Koszt audytu wyniesie 2000 zł i będzie przeprowadzany przez biegłych rewidentów.

- Ujednolicenie systemu rozgrywek. O awansie do Speedway Ekstraligi i I ligi będzie decydowała faza play-off na takich samych zasadach, jak w tym roku w Speedway Ekstralidze. Pierwszy zespół po rundzie zasadniczej spotka się z szóstym, drugi z piątym a trzeci z czwartym. Przy czym zespół, który po rundzie zasadniczej zajmował wyższą pozycję, będzie miał handicap w postaci 4 punktów biegowych, które zostaną doliczone po rozegraniu dwumeczu. Handicap będzie obowiązywał tylko w pierwszej rundzie fazy play-off. Nie będzie miał zastosowania w półfinałach i finale. Baraże o wejście do Speedway Ekstraligi i I ligi żużlowej zostaną rozegrane według regulaminów obowiązujących w wyższej lidze. W I lidze każdy zespół będzie musiał posiadać w składzie dwóch polskich juniorów i przynajmniej jednego seniora. W przypadku II ligi sytuacja będzie odwrotna – w składzie musi się znaleźć miejsce dla jednego polskiego juniora i dwóch seniorów. Każdy polski junior będzie miał obowiązkowe trzy starty. W przypadku taśmy możliwe będzie tylko zastępstwo seniora przez juniora. Junior nie będzie mógł zastąpić juniora, który dotknął taśmy. Ustalono również progi KSM dla I ligi (dolny 30 – górny 42) i II ligi (dolny 25 – górny 42). Określono, że na zasadzie gościa będą mogli startować juniorzy, poza finalistami imprez organizowanych przez FIM i UEM. Tabele biegowe zostaną ujednolicone. Pierwszy bieg będzie juniorski, a starty zawodników młodzieżowych zamienione tak, aby nie było zbyt długiej przerwy w kolejnych wyścigach z udziałem juniorów.

- Przywrócenie próby toru. Próba będzie miała miejsce 30 minut przed zawodami i będą mogli wziąć w niej udział jeden junior i jeden senior każdej drużyny.

- Wypożyczenie zawodników będzie możliwe do momentu, aż dany zawodnik nie zdobędzie w barwach jednej drużyny 8 punktów w rozgrywkach ligowych. Do dorobku zawodnika będą zaliczane również punkty bonusowe.

- Zastępstwo zawodnika będzie możliwe do 5. zawodnika pod kątem średniej w drużynie.

- Podniesienie ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika. Za każdy rok obowiązywania kontraktu klub macierzysty będzie mógł otrzymać maksymalnie 120 tysięcy złotych.

- Zmiana zasad procesu licencyjnego. W przypadku podpisania ugody na spłatę zobowiązań kluby będą miały czas na ich spłatę do 28 lutego 2012 roku. Ten termin będzie jednak stopniowo przesuwany. W roku 2013 czas na spłatę zobowiązań będzie tylko do 31 stycznia, a w sezonie 2014 wszelkie zobowiązania będą musiały być spłacone do końca roku kalendarzowego.

Źródło artykułu: