Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Obsada Turnieju Chrobrego niemal kompletna, światowa czołówka wystąpi w Gnieźnie

Coraz mniej czasu pozostało do V Indywidualnego Turnieju Żużlowego "O Koronę Bolesława Chrobrego - Pierwszego Króla Polski". Przypomnijmy, że odbędzie się on w sobotę, 2 czerwca. Poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące tej niezwykłej imprezy. Poinformowano o nich na specjalnej konferencji prasowej, która miała miejsce w gnieźnieńskiej katedrze.
Szymon Kaczmarek
Szymon Kaczmarek

Turniej będzie obchodził w tym roku swój piąty jubileusz. Tymczasem drugi raz z rzędu odbędzie się on w ramach projektu "Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski" - współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i mającego w swoich założeniach promocję Gniezna jako miejsca przeprowadzenia pierwszych pięciu koronacji królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława II Szczodrego, Przemysława II oraz Wacława II, i nierozerwalnie związanego z ideą początków państwa polskiego i władzy królewskiej. Realizowany jest on przez miasto Gniezno w partnerstwie z Instytutem Kultury Europejskiej UAM, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz we współpracy z Towarzystwem Żużlowym Start Gniezno i zakłada szereg zróżnicowanych działań i imprez, m.in. właśnie Turniej „O Koronę Bolesława Chrobrego". Jego wartość podkreśla Prezydent Miasta Gniezna, Jacek Kowalski: - Myślę, że po czterech edycjach Turniej "O Koronę Bolesława Chrobrego" możemy śmiało nazwać dumą naszego miasta, której ranga z roku na rok staje się jeszcze większa. Kiedy organizowana była jego pierwsza odsłona, może niewielu spodziewało się, że turniej stanie się imprezą tak prestiżową, na trwale wpisaną w kalendarz sportu żużlowego. Dziś jednak, po pięciu latach - patrząc na wyjątkową, historyczną oprawę, wypełnione po brzegi trybuny oraz światową śmietankę speedwaya - można z pewnością stwierdzić, iż mamy w Gnieźnie jeden z najlepszych towarzyskich turniejów świata. Czerwcowe zawody swoją specyfiką pięknie wpisują się realizowany przez nasze miasto projekt "Królewskie Gniezno", urozmaicając jego wachlarz imprez i wydarzeń.

Od samego początku królewską imprezę żużlową wspiera Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Jak podkreśla Starosta Gnieźnieński - Dariusz Pilak, to właśnie tereny naszego powiatu wiążą się ściśle z początkiem państwa polskiego, a więc o czasach, do których turniej symbolicznie się odnosi. - Turniej "O Koronę Bolesława Chrobrego" to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie sportowe w naszym regionie. Niezwykle silna obsada - nazwiska z czołówki polskiej i światowej - sprawia, że będzie to wyjątkowe święto żużlowe na skalę międzynarodową. Poza walorem sportowym dochodzi również aspekt historyczny. Tym bardziej przy konieczności podkreślenia Gniezna jako Pierwszej Stolicy Polski i projektu ogólnopolskiego, realizowanego przez powiat gnieźnieński - "Tu powstała Polska". W takim przedsięwzięciu nie może nas zabraknąć. Starostwo Powiatowe od lat wspiera TŻ Start Gniezno. W tym roku wspólnie celujemy w ekstraligę, a Turniej "O Koronę Bolesława Chrobrego" będzie doskonałym przedsmakiem wrażeń na najwyższym żużlowym poziomie. Organizowane przez TŻ Start zawody już od pierwszej swojej edycji mają wyjątkową, historyczną oprawę, nawiązującą do początków państwa polskiego - a te nierozerwalnie powiązane są z przyjęciem przez nasz kraj chrześcijaństwa. Podniosły, uroczysty nastrój podkreśla m.in. śpiewana w miejsce Mazurka Dąbrowskiego, "Bogurodzica". Prezes klubu, Arkadiusz Rusiecki, podkreśla znaczenie tego faktu: - Już po raz kolejny honorowy patronat nad naszym turniejem objął Jego Ekscelencja arcybiskup Józef Kowalczyk. To dla nas zaszczyt, tym bardziej że przecież organizowane przez nas zawody odnoszą się właśnie do czasów, w których obok władzy królewskiej budowało się również historyczne znaczenie Kościoła w naszym kraju. Na tę chwilę mogę zdradzić, że w skład komitetu honorowego wejdą ponadto między innymi: Prezes Polskiego Związku Motorowego - Andrzej Witkowski oraz Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego - Piotr Szymański.

Nie słabsza niż przed rokiem będzie obsada tegorocznego Turnieju "O Koronę…". W stawce znaleźli się czołowi zawodnicy cyklu Grand Prix czy Enea Ekstraligi. Pośród nich są nazwiska trzech poprzednich Królów Gnieźnieńskiego Żużla. Obsada przedstawia się następująco: Emil Sajfutdinow (Rosja, Polonia Bydgoszcz - zwycięzca IV edycji turnieju), Tomasz Gollob (Stal Gorzów Wlkp. - zwycięzca III edycji turnieju), Greg Hancock (USA, Azoty Tauron Tarnów - zwycięzca II edycji turnieju), Jason Crump (Australia, PGE Marma Rzeszów), Antonio Lindbaeck (Szwecja, Lechma Start Gniezno), Bjarne Pedersen (Dania, Lechma Start Gniezno),  Magnus Zetterstroem (Szwecja, Lechma Start Gniezno), Piotr Protasiewicz (Stelmet Falubaz Zielona Góra), Ryan Sullivan (Australia, Unibax Toruń), Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów Wlkp.), Martin Vaculik (Słowacja, Azoty Tauron Tarnów), Krzysztof Buczkowski (Polonia Bydgoszcz), Jonas Davidsson (Szwecja, Stelmet Falubaz Zielona Góra) i Damian Baliński (Unia Leszno). W zmaganiach udział weźmie jeszcze dwóch żużlowców. Nazwisko pierwszego z nich zostanie ujawnione podczas uroczystego losowania numerów, które odbędzie się 26 maja. Drugiego z kolei wskażą sami kibice w specjalnym głosowaniu SMS-owym. Wybierać będzie można spośród następujących zawodników: Adam Skórnicki (Lechma Start Gniezno), Krzysztof Jabłoński (Stelmet Falubaz Zielona Góra), Mirosław Jabłoński (Dospel Włókniarz Częstochowa), Adrian Gomólski (ŻKS Ostrovia Ostrów Wlkp.),Maciej Fajfer  (Lechma Start Gniezno), Wojciech Lisiecki (Lechma Start Gniezno), Kacper Gomólski (Azoty Tauron Tarnów), Marcin Wawrzyniak (Orzeł Łódź), Oskar Fajfer (Lechma Start Gniezno) oraz Adrian Gała (Lechma Start Gniezno). O zasadach głosowania poinformujemy już wkrótce na stronie www.turniejchrobrego.pl.

Głos w sprawie listy startowej postanowił zabrać menedżer Lechmy Startu Gniezno, Dariusz Imbierowicz: - Zawodnicy zakontraktowani na turniej, jak zwykle zresztą, w stawce znaleźli się nieprzypadkowo. Są między nimi utytułowani mistrzowie, tacy jak Gollob, Hancock czy Crump, są widowiskowo jeżdżący Lindbaeck, Vaculik lub Buczkowski. Ta obsada zapewnia kolejną przepełnioną emocjami edycję naszej imprezy. Myślę, że dodatkową atrakcją, szczególnie dla gnieźnieńskich fanów, będzie możliwość wyboru szesnastego zawodnika za pośrednictwem plebiscytu SMS. Będzie można w nim głosować na naszego jedynego obecnie krajowego seniora, Adama Skórnickiego, oraz wszystkich czynnie uprawiających sport żużlowy wychowanków Startu Gniezno - tłumaczy działacz.

Zwycięzca debiutanckiej edycji Turnieju Chrobrego, która odbyła się 29 czerwca 2008 roku, Rafał Dobrucki, przed tegorocznym sezonem zakończył karierę z powodu kontuzji kręgosłupa. Gnieźnieńscy działacze pozostają jednak w kontakcie z obecnym trenerem Stelmetu Falubazu Zielona Góra oraz reprezentacji Polski U-19, i wierzą, że pojawi się on w Gnieźnie jako gość honorowy. - Na pewno wystąpię do Rafała z zaproszeniem, by 2 czerwca wykonał chociaż symboliczną rundę po naszym torze - zapewnia A. Rusiecki. - Nikt w Gnieźnie nie zapomniał wielkiego gestu, jaki wówczas wykonał w naszym kierunku w ciężkiej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się po pożarze klubowego sprzętu na Ukrainie, zrzekając się swojej turniejowej gaży, co wywarło na wszystkich tym większe wrażenie, że tamte zawody wygrał - dodaje.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
start.gniezno.pl
Komentarze (35)
Zobacz więcej komentarzy (10)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×