KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

W ostatnich finałach złoto MPPK najczęściej zdobywali torunianie

W piątek w Lesznie rozdane zostaną kolejne medale w sezonie 2012. O zwycięstwo i miejsca na podium walczyć będzie siedem najlepszych polskich par.
Marcin Kozłowski
Marcin Kozłowski

W ostatnich finałach Mistrzostw Polski Par Klubowych nie było dominacji jednego zespołu. Nikt zatem w najbliższych latach nawet nie zbliży się do osiągnięcia żużlowców Polonii Bydgoszcz. W sezonach 1990-2002 bydgoszczanie wygrali aż 10 finałów w rywalizacji par. A w latach 1993-97 Tomasz Gollob, Jacek Gollob i trzeci zawodnik nie schodzili z najwyższego stopnia podium.

Przed rokiem w Zielonej Górze najlepsi okazali się żużlowcy Betard Sparty Wrocław. Piotr Świderski (zdobył 14 punktów i był najlepszym zawodnikiem turnieju), Tomasz Jędrzejak i Maciej Janowski o trzy "oczka" wyprzedzili faworyzowanych gospodarzy. Barw Stelmet Falubazu Zielona Góra bronili wówczas Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek i Adam Strzelec, który nie pojawił się jednak na torze. Trzecie miejsce w grodzie Bachusa wywalczyła sensacyjnie Lechma Poznań startująca w składzie Norbert Kościuch, Robert Miśkowiak oraz Adrian Szewczykowski. Poznanianie w pokonanym polu zostawili m.in. faworyzowane pary Azotów Taurona Tarnów i Polonii Bydgoszcz.

W sezonie 2010 finał MPPK odbył się w Toruniu i zakończył się zwycięstwem Unibaksu. Gospodarzy do triumfu poprowadził Wiesław Jaguś, który zakończył już karierę. Drugie miejsce zajęli żużlowcy z Rzeszowa dzięki fantastycznej jeździe Rafała Okoniewskiego. "Okoń" zdobył w turnieju aż 15 punktów i w dodatkowym wyścigu o srebrny medal pokonał Grzegorza Walaseka, broniącego wówczas barw Polonii Bydgoszcz.

Finał w 2009 roku - podobnie jak w tym sezonie - odbył się w Lesznie. Złote medale założyli na szyje reprezentanci Falubazu Zielona Góra. Ekipa z grodu Bachusa aż o 4 punkty wyprzedziła rywali z Tarnowa i Leszna. Gwiazdą zawodów był Jarosław Hampel, który zgromadził aż 17 punktów. Sensacją turnieju było z kolei ostatnie miejsce Unibaksu Toruń, który bronił tytułu.

W 2008 roku najlepsze pary gościły w Toruniu i podobnie jak dwa lata później w finale zwyciężyli gospodarze. Zawody były bardzo pasjonujące, bowiem Unibax zdobył 24 punkty, a Unia Leszno i ZKŻ Kronopol Zielona tylko "oczko" mniej. W wyścigu o srebro Krzysztof Kasprzak pokonał Grzegorza Walaska, najlepszego zawodnika finału.

34. finał MPPK odbył się 3 sierpnia 2007 roku w Częstochowie. Złote medale zdobyli tarnowianie dzięki znakomitej jeździe Tomasza Golloba, który zdobył komplet 18 punktów. Losy srebrnego medalu rozstrzygnęły się po raz kolejny w dodatkowym wyścigu. Tomasz Gapiński z Atlasa Wrocław pokonał w nim Krzysztof Kasprzaka z Unii Leszno.

Rok wcześniej w Bydgoszczy zawody zdominowali częstochowianie ze Złomreksu Włókniarza. Sebastian Ułamek i Sławomir Drabik stracili nad Brdą tylko punkt i aż o 6 "oczek" pokonali Polonię Bydgoszcz i aż 11 RKM Rybnik.

18 września 2005 roku we Wrocławiu o mistrzostwie zadecydował dopiero dodatkowy wyścig. Po serii zasadniczej Marma Polskie Folie Reszów i Budlex Polonia Bydgoszcz miały na swoim koncie po 24 pkt. W decydującym starcie Dariusz Śledź (najlepszy zawodnik turnieju) pokonał Roberta Sawinę, rywala znad Brdy. Trzecie miejsce przypadło KM Intarowi Ostrów Wielkopolski.

W sezonie 2004 w finale w Toruniu medale zostały podzielone już po serii zasadniczej. Złoto zostało w grodzie Kopernika, srebro pojechało do Tarnowa, a brąz do Gdańska. Najlepiej w zawodach spisał się Jaguś, który wygrał aż 5 wyścigów i raz przyjechał... ostatni.

Rok wcześniej w Lesznie też kibice nie oglądali dodatkowego wyścigu. Z dorobkiem 26 punktów turniej wygrali gospodarze. Kolejne dwie ekipy dzieliła różnica punktu - ZKŻ Quick-mix Zielona Góra (23), Apator Adriana Toruń (22). Gwiazdą finału był Piotr Protasiewicz, zdobywca 16 punktów.

A wcześniejsze finały par zdominowali poloniści z Bydgoszczy o czym wspomnieliśmy na początku. I chyba nieprędko znajdzie się zespół, który szybko zbliży się do sukcesów pary z ulicy Sportowej.

***

Wszystkich, którzy nie będą mogli pojawić się w Lesznie, klub Unia zaprasza na transmisję internetową na żywo. Transmisje obejrzeć można będzie klikając w link: http://tv.ksul.pl/live lub klikając w intro strony http://ksul.pl na ikonę "TRANSMISJA LIVE MPPK". Koszt oglądania transmisji to 10 zł z VAT (płatność e-przelew) lub 20,91 z VAT (SMS Premium na numer 91758 o treści AP.MPPK lub AP MPPK).

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10)
 • DOMIN Zgłoś komentarz
  KOLEJNE ZŁOTO DO NAJBARDZIEJ UTYTUŁOWANEGO KLUBU ZUZLOWEGO W POLSCE...CZYLI KRÓLOWEJ SPEEDWAYA ;UNII LESZNO
  • ROSE Zgłoś komentarz
   Te zawody to juz nie to, wieksza klubow nie ma kogo wystawic poza juniorami, kiedys to byly pojedynki a teraz to na wpol zawody mlodziezowe.
   • POLONIA Zgłoś komentarz
    Wtedy Polonia dominowała w każdych zawodach, MPPK to już zupełnie inna impreza niż kiedyś, gdzie jezdził najlepszy duet z drużyny, a teraz obsada tych zawodów jest śmieszna. bracia
    Czytaj całość
    Gollobowie to była najlepsza para w historii polskiego żużla.
    • balaton Zgłoś komentarz
     Tomek Gollob to był mistrz i nadal jest, w prowadzeniu parą. Ile to razy pokazywał palcem kolegom na krawężnik gdy ten szalał po orbicie. Ile to razy jego postawa przyczyniała się do
     Czytaj całość
     rozstrzygnięcia meczu w ostatnim biegu kiedy to przyjeżdżali na 5:1. To był żużel. Teraz mało co można podziwiać piękną jazdę parową, a szkoda...
     • asiaaa Zgłoś komentarz
      kto pojedzie z ZG?
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×