W ostatnich finałach złoto MPPK najczęściej zdobywali torunianie

W piątek w Lesznie rozdane zostaną kolejne medale w sezonie 2012. O zwycięstwo i miejsca na podium walczyć będzie siedem najlepszych polskich par.

Marcin Kozłowski

W ostatnich finałach Mistrzostw Polski Par Klubowych nie było dominacji jednego zespołu. Nikt zatem w najbliższych latach nawet nie zbliży się do osiągnięcia żużlowców Polonii Bydgoszcz. W sezonach 1990-2002 bydgoszczanie wygrali aż 10 finałów w rywalizacji par. A w latach 1993-97 Tomasz Gollob, Jacek Gollob i trzeci zawodnik nie schodzili z najwyższego stopnia podium.

Przed rokiem w Zielonej Górze najlepsi okazali się żużlowcy Betard Sparty Wrocław. Piotr Świderski (zdobył 14 punktów i był najlepszym zawodnikiem turnieju), Tomasz Jędrzejak i Maciej Janowski o trzy "oczka" wyprzedzili faworyzowanych gospodarzy. Barw Stelmet Falubazu Zielona Góra bronili wówczas Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek i Adam Strzelec, który nie pojawił się jednak na torze. Trzecie miejsce w grodzie Bachusa wywalczyła sensacyjnie Lechma Poznań startująca w składzie Norbert Kościuch, Robert Miśkowiak oraz Adrian Szewczykowski. Poznanianie w pokonanym polu zostawili m.in. faworyzowane pary Azotów Taurona Tarnów i Polonii Bydgoszcz.

W sezonie 2010 finał MPPK odbył się w Toruniu i zakończył się zwycięstwem Unibaksu. Gospodarzy do triumfu poprowadził Wiesław Jaguś, który zakończył już karierę. Drugie miejsce zajęli żużlowcy z Rzeszowa dzięki fantastycznej jeździe Rafała Okoniewskiego. "Okoń" zdobył w turnieju aż 15 punktów i w dodatkowym wyścigu o srebrny medal pokonał Grzegorza Walaseka, broniącego wówczas barw Polonii Bydgoszcz.

Finał w 2009 roku - podobnie jak w tym sezonie - odbył się w Lesznie. Złote medale założyli na szyje reprezentanci Falubazu Zielona Góra. Ekipa z grodu Bachusa aż o 4 punkty wyprzedziła rywali z Tarnowa i Leszna. Gwiazdą zawodów był Jarosław Hampel, który zgromadził aż 17 punktów. Sensacją turnieju było z kolei ostatnie miejsce Unibaksu Toruń, który bronił tytułu.

W 2008 roku najlepsze pary gościły w Toruniu i podobnie jak dwa lata później w finale zwyciężyli gospodarze. Zawody były bardzo pasjonujące, bowiem Unibax zdobył 24 punkty, a Unia Leszno i ZKŻ Kronopol Zielona tylko "oczko" mniej. W wyścigu o srebro Krzysztof Kasprzak pokonał Grzegorza Walaska, najlepszego zawodnika finału.

34. finał MPPK odbył się 3 sierpnia 2007 roku w Częstochowie. Złote medale zdobyli tarnowianie dzięki znakomitej jeździe Tomasza Golloba, który zdobył komplet 18 punktów. Losy srebrnego medalu rozstrzygnęły się po raz kolejny w dodatkowym wyścigu. Tomasz Gapiński z Atlasa Wrocław pokonał w nim Krzysztof Kasprzaka z Unii Leszno.

Rok wcześniej w Bydgoszczy zawody zdominowali częstochowianie ze Złomreksu Włókniarza. Sebastian Ułamek i Sławomir Drabik stracili nad Brdą tylko punkt i aż o 6 "oczek" pokonali Polonię Bydgoszcz i aż 11 RKM Rybnik.

18 września 2005 roku we Wrocławiu o mistrzostwie zadecydował dopiero dodatkowy wyścig. Po serii zasadniczej Marma Polskie Folie Reszów i Budlex Polonia Bydgoszcz miały na swoim koncie po 24 pkt. W decydującym starcie Dariusz Śledź (najlepszy zawodnik turnieju) pokonał Roberta Sawinę, rywala znad Brdy. Trzecie miejsce przypadło KM Intarowi Ostrów Wielkopolski.

W sezonie 2004 w finale w Toruniu medale zostały podzielone już po serii zasadniczej. Złoto zostało w grodzie Kopernika, srebro pojechało do Tarnowa, a brąz do Gdańska. Najlepiej w zawodach spisał się Jaguś, który wygrał aż 5 wyścigów i raz przyjechał... ostatni.

Rok wcześniej w Lesznie też kibice nie oglądali dodatkowego wyścigu. Z dorobkiem 26 punktów turniej wygrali gospodarze. Kolejne dwie ekipy dzieliła różnica punktu - ZKŻ Quick-mix Zielona Góra (23), Apator Adriana Toruń (22). Gwiazdą finału był Piotr Protasiewicz, zdobywca 16 punktów.

A wcześniejsze finały par zdominowali poloniści z Bydgoszczy o czym wspomnieliśmy na początku. I chyba nieprędko znajdzie się zespół, który szybko zbliży się do sukcesów pary z ulicy Sportowej.