KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Znamy regulamin na sezon 2013! Enea Ekstraliga: KSM - 40 punktów, 8 drużyn od 2014!

W piątek w Warszawie obradowała Rada Nadzorcza Speedway Ekstraligi. Podjęła ona decyzję odnośnie kształtu regulaminu na sezon 2013 i lata kolejne w rozgrywkach Enea Ekstraligi oraz I i II ligi.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

Przypomnijmy, że pracami nad regulaminem na sezon 2013 i lata kolejne zajmowała się specjalna grupa ekspertów powołana przez Polski Związek Motorowy. Złożyła ona na ręce Rady Nadzorczej propozycje. Nie zostały one jednak w stu procentach zaakceptowane. Ostatecznie Rada Nadzorcza zadecydowała o wprowadzeniu następujących zmian:

Sezon 2013

1. Liczebność drużyn

W Ekstralidze będzie występowało 10 drużyn. Po sezonie z Ekstraligi spadają trzy zespoły. Awans uzyska zwycięzca I ligi. Sezon składa się z 18. kolejek rundy zasadniczej, w której zespoły jadą systemem każdy z każdym. Po rundzie zasadniczej rozgrywane są dwa półfinały, mecz finałowy i spotkanie o brązowy medal. Akceptacji nie uzyskał pomysł, aby zwycięzca rundy zasadniczej wybierał sobie przeciwnika w półfinale.

W I lidze wystartuje 7 zespołów. Sezon będzie się składał z 14. kolejek rundy zasadniczej, w której drużyny pojadą systemem każdy z każdym. Po rundzie zasadniczej rozegrane zostaną dwa półfinały i finał. Awans do Ekstraligi wywalczy zwycięzca I ligi. Do II ligi spadną dwa zespoły.

Pozostałe zespoły wystartują w II lidze. System rozgrywek ustali GKSŻ po zakończeniu procesu licencyjnego. Do I ligi awansuje najlepszy zespół II ligi.

Kwestia awansów i spadków w I i II lidze będzie jeszcze przedmiotem ustaleń GKSŻ.

W sezonie 2013 nie będą rozgrywane spotkania barażowe w poszczególnych ligach.

2. KSM

W Ekstralidze ustalono górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Dolna granica to 33. Zespoły startujące w niezmienionym składzie w stosunku do poprzedniego sezonu również podlegają przepisom o KSM.

W I lidze ustalono górny limit KSM na poziomie 40 punktów. Nie będzie obowiązywał dolny limit KSM.

W II lidze limit KSM ustali GKSŻ po zakończeniu procesu licencyjnego.

W przypadku, gdy któryś z zespołów nie wypełni przepisu o dolnym limicie KSM, karą nie będzie walkower, jak dotychczas, a jedynie kara finansowa w wysokości 50 tysięcy złotych. Dodatkowo drużynie odjęty zostanie jeden punkt meczowy.

3. Minimalna liczba Polaków w składzie

Ekstraliga: 2 seniorów + 2 juniorów
I liga: 1 senior + 2 juniorów
II liga: 1 senior + 2 juniorów

4. Zastępstwo Zawodnika będzie mogło być stosowane tylko za dwóch najlepszych zawodników w drużynie. Respektowane będą jedynie zwolnienia lekarskie wystawione na minimum 15 dni. Średnie biegowe będą obliczane po 9 i 18 rundzie.

5. W rozgrywkach wszystkich lig będzie obowiązywała taka sama tabela biegowa, jak w poprzednim sezonie - bieg juniorski jako drugi, biegi czternaście i piętnaście to biegi nominowane. Akceptacji nie uzyskała propozycja przywrócenia Złotej Rezerwy Taktycznej (Joker).

6. Zawodnik polski bez względu na wiek będzie mógł startować w niższej klasie rozgrywkowej, jeżeli w danej kolejce nie będzie przewidziany do startu w barwach swojej drużyny, startującej w wyższej klasie rozgrywkowej.

7. Wprowadzono żółte i czerwone kartki. Będą one przyznawane za przewinienia na torze. Karze będzie podlegało tak zwane stworzenie niebezpiecznej sytuacji na torze, jak również próby "kradzieży" startu. Druga żółta karta będzie oznaczała kartkę czerwoną i wykluczenie z biegu, w którym została przyznana druga żółta kartka.

8. Przywrócono próbę toru. Na 30 minut przed zawodami w próbie toru będzie mogło uczestniczyć po dwóch zawodników z każdej drużyny. Odbiór toru będzie następował na 90 minut przed zawodami (dotychczas 60 minut). Wprowadzono licencje dla toromistrzów i utworzono stanowisko Komisarza Toru.


Lata 2014 i kolejne

1. Liczebność drużyn
Ekstraliga: 8
I liga: 8
II liga: pozostałe

2. System rozgrywek
Runda zasadnicza systemem każdy z każdym. Dwa półfinały, mecz finałowy oraz spotkanie o brązowy medal. Ostatni zespół Ekstraligi i I ligi zostaje zdegradowany. Awansują zwycięzcy poszczególnych lig. Przedostatni zespół Ekstraligi i I ligi będzie walczył o utrzymanie w barażu z odpowiednio drugim zespołem I i II ligi.

3. KSM

Od sezonu 2014 zniesiony zostanie KSM we wszystkich ligach!

4. Minimalna liczba Polaków w składzie
Ekstraliga: 2 seniorów + 2 juniorów
I liga: 1 senior + 2 juniorów
II liga: 1 senior + 2 juniorów

5. Zastępstwo Zawodnika będzie możliwe tylko za najlepszego zawodnika.

6. Od sezonu 2015 we wszystkich ligach 2 polskich seniorów i 2 polskich juniorów.

7.
Brak Regulaminu Finansowego już od sezonu 2013.

Jednolity tekst Regulaminu Drużynowych Mistrzostw Polski - kliknij TUTAJ!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1465)
 • 19APATOR62 Zgłoś komentarz
  Ja nie rozumiem jednej rzeczy, skoro w sezonie 2014 w I lidze ma być 8 drużyn, obecnie będzie 7, to dlaczego spadają 2 ostatnie drużyny z I ligi,a w ich miejsce awansuje 1 drużyna z II
  Czytaj całość
  ligi. W takiej sytuacji w sezonie 2014 w I lidze będzie 6 drużyn. Więc o co chodzi ? Druga sprawa to że w sezonie 2013 w I lidze skoro ma być 7 drużyn to w rundzie zasadniczej nie będzie 14 spotkań tylko 12.
  • Jamto Zgłoś komentarz
   Róbcie tak dalej, a będzie mniej widzów. Po co powiększano ekstraligę, by teraz po 2-uch latach obniżać. Znieść KSM, ale jak klub będzie miał długi to z automatu kara minus 6 pkt.
   Czytaj całość
   Kiedyś Bydgoszcz zbudowała dream tim, to inne kluby uznały za nudne i zaczęto kombinować z regulaminem. Jakoś wtedy mecze były ciekawsze i było więcej niespodzianek. Jedyne co w tym czasie słusznego zrobili to punkt bonusowy. Proponowałbym: Ekstraliga 10 drużyn i każdy z każdym dwa razy - 36 kolejek, reszta drużyn w I lidze,Spadają dwie ostatnie, W meczu w drużynie 8 zawodników (w tym minimum jeden Polak junior) + 1 rezerwowy Polak junior i maksymalnie dwóch zagranicznych zawodników, W meczu 20 biegów (w tym 3 biegi juniorskie) + 1 nominowany, Brak KSM i zastępstwa zawodnika, Przepis o punkcie bonusowym zostaje.
   • Areckimil Zgłoś komentarz
    skandal znowu taki cienki poziom będzie powinni zrobić 6 drużyn na 2013 a na 2014 4 zrobić i wtedy będzie poziom. Wprowadzili kartki i co dostanie czerwoną to kara 1 bieg !!!! Śmiech na
    Czytaj całość
    sali.
    • Stalowiec1947KSSG Zgłoś komentarz
     KSM na poziomie 40: Chyba was popier**** leśne dziadki. 8 drużyn w 2014: Czekałem na 10 po to żeby było na 2 lata? Zje*** jesteście, nie ma dla was ratunku. Wy w taki sposób chcecie
     Czytaj całość
     walczyć z kryzysem? Obniżając poziom sportowy? Śmieszni jesteście, od 2014 roku Ekstraliga żużlowa będzie wyglądała jak w Szwecji, piknik na tysiąc osób pełną parą! Zniszczycie ten sport.
     • Rocket Zgłoś komentarz
      no to grudziadz i wroclaw do spadku... jako trzeci outsider rzeszow albo bydgoszcz :) mistrzostwo za to w tarnowie albo zielonej :D
      • LostSoulsForever Zgłoś komentarz
       markis: nie rób sobie jaj
       • yes Zgłoś komentarz
        mariks: tyle było wątków na temat Hampela, że przestałem obserwować temat. A tu zapowiada się normalna normalność. Pożyjemy, poczekamy, zobaczymy.
        • Ufo10 Zgłoś komentarz
         DLA Grudziądza ekstraliga (może będzie jak zwolnią Fiałkowskiego) taki H*J
         • Włodek-G-no Zgłoś komentarz
          Dla mnie nie powinno być ksm a obniżanie poziomu e-ligi dla mnie bzdura nie po to awasowaliśmy żeby szli nam na rekę chciałem zobaczyć jak dadzą sobie radę a tu w 1 lidze bedą składy
          Czytaj całość
          na e-lige bzdura ale ktoś na tym znów siano zbił co tu dużo pisać to jest po prostu polska
          • przemo CKM Zgłoś komentarz
           Włókniarz 1)Grigorij Łaguta 2)Rune Holta 3)Emil Sayfutdinow 4)Rafał Szombierski 5)Daniel Nermark 6)Rafał Malczewski 7)Artur Czaja
           • mariks Zgłoś komentarz
            hampel dzisiaj podpisal w lesznie na 2lata,wkrotce szczegoly
            • yes Zgłoś komentarz
             Nie analizowałem wpisów od wczoraj. Ogólnie wpis mmmmm12345 ma sens (zapisałem w swoich notatkach i zobaczę jak będzie). Co na to zainteresowani lokalni "komentatorzy"? Jeszcze trwa
             Czytaj całość
             dobieranie składów. nighta nie widzę - albo wpisał pod innyn nikiem albo przerzucił się na narty ze śnieżnym nikiem ;)
             • Gdanszczanin78 Zgłoś komentarz
              K. Pieszczek Pol Widze ze Tarnowianom marzy sie Pieszczek,ale to tylko marzeniem pozostanie...
              Zobacz więcej komentarzy (505)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×