KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Historia MŚP: Czy za rok zostanie wznowiona?

W sobotę na torze w Toruniu odbędzie się turniej Eurosport Speedway Best Pairs. To próba powrotu do rywalizacji najlepszych par na świecie, której zwolennikami są Polacy.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Firma One Sport działa coraz prężniej w żużlowym środowisku. Po organizacji meczów Polska - Reszta Świata, a także zreformowaniu Indywidualnych Mistrzostw Europy kolejnym turniejem organizowanym przez tę firmę jest Eurosport Speedway Best Pairs. Zawody te nawiązują do nierozgrywanych od 1993 roku Mistrzostw Świata Par. W sobotę w Toruniu wystąpi siedem najlepszych par świata, a turniej zapowiada się niezwykle emocjonująco. W dostarczeniu odpowiedniej dawki emocji ma pomóc zmiana punktacji, która będzie premiować jazdę parą.

Sobotni turniej nie jest niestety oficjalnym światowym czempionatem, aczkolwiek ma być ważnym argumentem w rękach działaczy walczących o powrót Mistrzostw Świata Par do żużlowego kalendarza. Dzięki wsparciu Eurosportu żużel zyska niespotykany dotąd zasięg. Speedway, który niezbyt często gości na antenie tej stacji, pokazywany będzie w ponad 70 krajach świata! Takiej promocji czarny sport nie miał nigdy.

Pierwszy oficjalny turniej Mistrzostwa Świata Par rozegrany został w 1970 roku na torze w szwedzkim Malmoe. To właśnie Szwedzi są pomysłodawcami tych zawodów. Rywalizacja par w kraju Trzech Koron była niezwykle popularna i przyciągała na trybuny rzesze kibiców. Dwa lata wcześniej rozegrano pierwszy nieoficjalny turniej, który był testem przed oficjalną rywalizacją. Próbne zawody odbyły się na torze w Kempten, a rok później uczestników parowych zawodów gościł Sztokholm. Turniej ten zakończył się sukcesem i właśnie to zadecydowało o wprowadzeniu do kalendarza mistrzostw.
Jerzy Szczakiel w 1971 roku wraz z Andrzejem Wyglendą wywalczył Mistrzostwo Świata Par Jerzy Szczakiel w 1971 roku wraz z Andrzejem Wyglendą wywalczył Mistrzostwo Świata Par
Historyczne zawody zakończyły się triumfem pary Nowej Zelandii, którą reprezentowali Ronnie Moore i Ivan Mauger. Oprócz nich na podium stanęli Szwedzi i Anglicy. Awans do finału wywalczyli również Polacy, lecz decyzją władz GKŻ para Marian Spychała - Paweł Mirowski została wycofana z turnieju. Rok później to właśnie Polacy okazali się najlepsi. W finale na torze w Rybniku Jerzy Szczakiel i Andrzej Wyglenda nie dali najmniejszych szans rywalom i zdobyli komplet 30 punktów.

Przez 23 lata rozgrywania mistrzostw zmieniała się formuła wyłaniania najlepszej pary świata. W latach 1970-1985 oraz 1991-1993 w turniejach startowało siedem par, po dwie w każdym biegu. W dwudziestu jeden wyścigach każda para spotykała się z każdą. W 1986 roku światowa federacja zdecydowała się wprowadzić reformę, która miała unowocześnić rywalizację, a ostatecznie szybko z niej zrezygnowano. O miano najlepszej pary świata walczyło dziewięć duetów, a w jednym biegu udział brało sześciu żużlowców. Z kolei od 1991 roku w Mistrzostwach Świata Par powrócono do startów siedmiu par, a każda drużyna mogła mieć rezerwowego.

Ostatni turniej MŚP odbył się 31 lipca 1993 roku na torze w duńskim Vojens. Zawody zakończyły się triumfem Szwedów, a na podium stanęli również Amerykanie i Duńczycy. W historycznych zawodach udział wzięli również Polacy, spośród których najlepszy był Tomasz Gollob. Wywalczył on wówczas 15 punktów, lecz niestety nie miał wsparcia w pozostałych kolegach. Zarówno Piotr Świst, jak i Piotr Baron nie zdobyli żadnego punktu. 
Reprezentacja Polski w ostatnim finale MŚP Reprezentacja Polski w ostatnim finale MŚP
W 23-letniej historii Mistrzostw Świata Par zawody te siedmiokrotnie gościły na polskich torach. Organizatorami turniejów były Rybnik, Wrocław, Leszno, Chorzów i Poznań. Polacy tylko trzy razy wykorzystali atut własnego toru i stanęli na podium. Oprócz jedynego złotego medalu wywalczonego w 1971 roku na rybnickim torze biało-czerwoni zawody w czołowej trójce zakończyli również w latach 1975 (srebrny medal Edwarda Jancarza i Piotra Bruzdy) oraz w 1981 roku (brąz Jancarza i Zenona Plecha). Ogólnie Polacy sześciokrotnie kończyli Mistrzostwa Świata Par na podium. W ostatnim czasie słychać wiele głosów odnośnie powrotu Mistrzostw Świata Par. Zawody te zniknęły z kalendarza z powodu wprowadzenia cyklu Grand Prix. Spowodowało to brak wolnych terminów. Przez kilka następnych sezonów Drużynowe Mistrzostwa Świata odbywały się właśnie w formule zaczerpniętej z MŚP. Czy zatem rywalizacja najlepszych par świata wróci do łask i od przyszłego roku będą rozdawane medale w tej specjalności? Medaliści Mistrzostw Świata Par:

Rok Złoto Srebro Brąz
1970 Nowa Zelandia Szwecja Anglia
1971 Polska Nowa Zelandia Szwecja
1972 Anglia Nowa Zelandia Szwecja
1973 Szwecja Dania Polska
1974 Szwecja Australia Nowa Zelandia
1975 Szwecja Polska Dania
1976 Anglia Dania Szwecja
1977 Anglia Szwecja RFN
1978 Anglia Nowa Zelandia Dani
1979 Dania Anglia Polska
1980 Anglia Polska Dania
1981 USA Nowa Zelandia Polska
1982 USA Anglia Dania
1983 Anglia Australia Dania
1984 Anglia Dania Nowa Zelandia
1985 Dania Anglia USA
1986 Dania USA Czechosłowacja
1987 Dania Anglia USA
1988 Dania Anglia USA
1989 Dania Szwecja Anglia
1990 Dania Australia Węgry
1991 Dania Szwecja Norwegia
1992 USA Anglia Szwecja
1993 Szwecja USA Dania

Klasyfikacja medalowa:

M Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1. Dania 8 3 6 17
2. Anglia 7 6 2 15
3. Szwecja 4 4 4 12
4. USA 3 2 3 8
5. Nowa Zelandia 1 4 2 7
6. Polska 1 2 3 6
7. Australia 0 3 0 3
8. RFN 0 0 1 1
8. Węgry 0 0 1 1
8. Norwegia 0 0 1 1
8. Czechosłowacja 0 0 1 1

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (6)
 • SPORTOWA-BYDGOSZCZ Zgłoś komentarz
  Bardzo ciekawie,i dobrze zrobiony artykuł,tutaj Sportowe Fakty chce pochwalić,widać że w klasyfikacji medalowej Polacy maja co poprawiać,oby ten turniej znów zagościł na dobre w
  Czytaj całość
  przyszłości,i oby Polacy w tej Klasyfikacji Medalowej pieli się na sam szczyt:) Pozdrawiam :)
  • sympatyk zuzla Zgłoś komentarz
   powodzenia POLSKA
   • bmw740 Zgłoś komentarz
    a na Eurosporcie jakiś PENIS leci:(
    • szogun Zgłoś komentarz
     A jak to jest z zuzlem na wyspach? Tutaj Anglicy mistrzami swiata a na GP w Cardif flagi brytyjskie nie angielskie? Czy to nie jest pomieszanie z poplątaniem?
     • szogun Zgłoś komentarz
      A co gdy łan sport zbankrutuje? Czy w przyszlym roku FIM zorganizuje mistrzostwa? Czy tez moze nie, co będzie swiadczyc o tym, ze to niekoniecznie FIM-owi zależy na promocji zuzla, ale
      Czytaj całość
      prywatnej firmie na zysku? Obaczy się. Nie mogę tylko tylko rozkminic jak z zuzlem ma być lepiej skoro glowa zuzla nie jest głową?
      • yes Zgłoś komentarz
       Sobotni turniej nie jest oficjalnym światowym czempionatem - i dobrze. Nie powinno być tak, że np. firma zorganizowałaby mecz Polska-Argentyna (na żużlu nie w nogę) i dlatego zrobiłaby z
       Czytaj całość
       dnia na dzień jednodniowe Mistrzostwa Świata - powołując się na to, że takie kiedyś były. Potrzeba konkretnych ustaleń, czasu, zgód i uzgodnień. Ktoś bedzie miał odmienne zdanie od mojego i bardzo dobrze. Podają SF, że zwolennikami są Polacy - powinno być ze 20 i nie zwolenników ale dołączających do pomysłu. Co mówią swoimi głosami Bułgarzy, Estończycy lub pominięci Anglicy i Ukraińcy?
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×