Rosyjska torpeda znów najlepsza (relacja)

Emil Saifutdinov wywalczył w sobotę w czeskich Pardubicach po raz drugi w karierze tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów. Srebrny medal po wygranym biegu dodatkowym padł łupem Chrisa Holdera. Trzeci był Jurica Pavlic. W porównaniu z finałem IMŚJ 2007 tylko Chorwat przesunął się z 4. pozycji na 3.

Rafał Malinowski
Rafał Malinowski

Już w pierwszym biegu zawodów doszło do sporej niespodzianki, gdyż Troy Batchelor po bardzo dobrym starcie z czwartego pola wygrał z Emilem Saifutdinovem. Punktów nie stracił natomiast drugi faworyt do złota - Chris Holder, który tylko na pierwszym wirażu rywalizował z Matejem Kusem. W czwartym biegu taśmy dotknął Tai Woffinden. W powtórce tego wyścigu dość nieoczekiwanie wygrał Igor Kononow.

W szóstym biegu swoje szanse medalowe pogrzebał Grzegorz Zengota. Zielonogórzanin zajął ostatnie miejsce i po dwóch startach miał na swoim koncie tylko jedno "oczko". W siódmej odsłonie dnia Emil Saifutdinov wyprzedził na ostatnim okrążeniu Andrieja Karpowa. Rosjanin w sobotę bardzo słabo startował, ale na trasie był piekielnie szybki. Drugą serię startów zakończył pojedynek Chrisa Holdera z Troyem Batchelorem. Obaj jechali cały czas w kontakcie, ale ostatecznie lepszy okazał się srebrny medalista IMŚJ.

W trzeciej serii kolejne zwycięstwa odnieśli Saifutdinov i Holder. Rosjanin popisał się w 11. biegu przepiękną akcją. Przez dwa okrążenia prowadził Ludvig Lindgren przed Juricą Pavlicem. Chorwat próbował atakować na jednym z wirażów Szweda, wykorzystał to Rosjanin, który atakiem przy "kredzie" wyprzedził za jednym zamachem obu rywali.

Po 14. biegu w końcu mogła się cieszyć duża grupa zielonogórskich kibiców, gdyż Grzegorz Zengota odniósł pierwsze zwycięstwo. Wcześniej pierwszej porażki doznał Holder, który musiał uznać wyższość Martina Vaculika. Potknięcie Australijczyka wykorzystał Emil Saifutdinov i obaj zrównali się punktami (po 11). Trzeci po czwartej serii był Pavlic.

W 18. wyścigu wygrał Jurica Pavlic. Chorwat mając na koncie 12 punktów mógł już się cieszyć z medalu. I tak też właśnie zrobił. "Jura" rzucił w stronę swoich kibiców gogle i świętował brązowy medal. Jak się później okazało, czekał go jeszcze jeden bieg. W 19. biegu pod taśmą od krawężnika ustawili się Saifutdinov, Holder, Risager i Bridger. Przed wyścigiem wydawało się, że walka rozegra się pomiędzy pierwszą dwójką. Najszybszy na dojeździe do pierwszego łuku był Emil Saifutdinov, który wypchnął lekko Chrisa Holdera, przez co Australijczyk spadł na trzecie miejsce. Mimo zaciekłych ataków Holder nie wyprzedził na dystansie Lewisa Bridgera i stało się jasne, że Saifutdinov został po raz drugi w karierze IMŚJ. Holdera czekał jeszcze bieg dodatkowy o srebro z Pavlicem.

Jurica Pavlic w wyścigu dodatkowym zajął pole A, Holder - pole B. Chorwat prowadził przez trzy i pół okrążenia i kiedy kibice wpisywali już do programu zawodów zwycięstwo "Jury", na ostatnim łuku atak przypuścił Holder i wyszedł na prowadzenie. - Popełniłem błąd w tym biegu. Była to tylko i wyłącznie moja wina - mówił po zawodach Pavlic.

Zawody w Pardubicach oglądało ok. 10 tys. widzów, a wśród nich sporo Polaków i... Niemców, którzy w finale nie mieli ani jednego przedstawiciela. Najbardziej widoczni na trybunach byli fani z Zielonej Góry, którzy dopingowali Grzegorza Zengotę. Kibice narzekali nieco na organizatorów przy zakupie biletów, gdyż proces znalezienia miejsca, kupna i wydania biletu trwał kilka minut. Na trybunach panowała iście piknikowa atmosfera, a piwo lało się strumieniami.

Wyniki:
1. Emil Saifutdinov (Rosja) (2,3,3,3,3) 14
2. Chris Holder (Australia) (3,3,3,2,1) 12+3
3. Jurica Pavlic (Chorwacja) (2,3,1,3,3) 12+2
4. Troy Batchelor (Australia) (3,2,1,2,3) 11
5. Martin Vaculik (Słowacja) (2,0,3,3,1) 9
6. Matej Kus (Czechy) (0,3,0,2,3) 8
7. Grzegorz Zengota (Polska) (1,0,2,3,2) 8
8. Patrick Hougaard (Dania) (3,2,1,0,2) 8
9. Ludvig Lindgren (Szwecja) (1,0,2,2,2) 7
10. Lewis Bridger (Wielka Brytania) (0,1,3,0,2) 6
11. Igor Kononow (Rosja) (3,1,0,1,1) 6
12. Morten Risager (Dania) (2,1,2,1,0) 6
13. Andriej Karpow (Ukraina) - (1,2,0,0,1) 4
14. William Lawson (Wielka Brytania) (1,1,1,1,0) 4
15. Tai Woffinden (Wielka Brytania) (t,2,0,1,0) 3
16. Filip Sitera (Czechy) (0,0,2,0,d) 2
17. Simon Gustafsson (Szwecja) (0) 0
18. Kamil Brzozowski (Polska) - ns

Bieg po biegu:
1. Batchelor, Saifutdinov, Zengota, Sitera
2. Hougaard, Vaculik, Lindgren, Bridger
3. Holder, Pavlic, Karpow, Kus
4. Kononow, Risager, Lawson, Gustafsson (Woffinden - t)
5. Pavlic, Hougaard, Risager, Sitera
6. Kus, Woffinden, Bridger, Zengota
7. Saifutdinov, Karpow, Kononow, Vaculik
8. Holder, Batchelor, Lawson, Lindgren
9. Bridger, Sitera, Lawson, Karpow
10. Holder, Zengota, Hougaard, Kononow
11. Saifutdinov, Lindgren, Pavlic, Woffinden
12. Vaculik, Risager, Batchelor, Kus
13. Vaculik, Holder, Woffinden, Sitera
14. Zengota, Lindgren, Risager, Karpow
15. Saifutdinov, Kus, Lawson, Hougaard
16. Pavlic, Batchelor, Kononow, Bridger
17. Kus, Lindgren, Kononow, Sitera (d4)
18. Pavlic, Zengota, Vaculik, Lawson
19. Saifutdinov, Bridger, Holder, Risager
20. Batchelor, Hougaard, Karpow, Woffinden

Bieg dodatkowy o 2. miejsce:
21. Holder, Pavlic

Widzów: ok 10 tys.
Sędziował: Wojciech Grodzki (Polska)

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×