Przypomnijmy, że wstępne zgromadzenie w tej sprawie odbyło się już w poniedziałek w Sądzie Rejonowym Poznań - Stare Miasto. Zostało jednak odroczone do środy, ponieważ pojawiło się sporo zastrzeżeń ze strony zawodników.
Zastrzeżenia żużlowców dotyczyły przedstawionej przez klub propozycji układowej. Ich pełnomocnicy złożyli szereg wniosków, które wymagały przygotowania nowych dokumentów.
W środę zgromadzenie zostało wznowione. Po dostarczeniu brakujących dokumentów, swoje uwagi zgłosił pełnomocnik Piotra Świderskiego, który twierdził, że przedstawiona przez klub propozycja nadal nie gwarantuje, że układ zostanie zrealizowany. Niemal od razu za jego przyjęciem opowiedział się natomiast przedstawiciel Mateja Zagara, który wprawdzie nadal miał zastrzeżenia, jednak uznał, że istnieje realna szansa na jego wykonanie.
Po uzupełnieniu dokumentów i zgłoszeniu zastrzeżeń, doszło do głosowania nad uchwała dotyczącą propozycji układowej. Wierzyciele opowiedzieli się za jej przyjęciem. Od głosu wstrzymał się pełnomocnik Piotra Świderskiego. Warto również dodać, że na 41 wierzycieli ostatecznie zgłosiło się ich 34.
Przyjęcie uchwały w sprawie propozycji układowej to bardzo dobra wiadomość dla sympatyków czarnego sportu w Gnieźnie. Gdyby wierzyciele nie dali wiary zapewnieniom klubu, ten nie wystartowałby w rozgrywkach ligowych w sezonie 2014. Teraz układ musi zatwierdzić jeszcze sąd w trzyosobowym składzie. Jak na razie doszło bowiem do zawarcia porozumienia pomiędzy wierzycielami i klubem. Formalnie może ono nie zostać zaakceptowane, jednak w praktyce taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Warto przypomnieć, że zadłużenie gnieźnieńskiego klubu nieznacznie przekracza trzy miliony złotych. W przypadku Piotra Świderskiego chodzi o kwotę 700 054,28 złotych (w tej kwocie są również wszystkie koszty związane z postępowaniem sądowym przeciwko klubowi plus odsetki). Sebastianowi Ułamkowi klub zalega 560 000 złotych. Matej Zagar czeka natomiast na 463 200 złotych. Około 300 000 złotych miał otrzymać również Oskar Fajfer, jednak żużlowiec zrzekł się tej kwoty.
Propozycja układowa została skierowana tylko i wyłącznie do wierzycieli pieniężnych, którzy zostali podzieleni na trzy grupy, według wartości wierzytelności. Pamiętać należy przy tym, że spłata dotyczy wyłącznie wierzytelności głównych potwierdzonych dokumentami księgowymi przekazanymi dłużnikowi. Umorzeniu podlegają odsetki naliczone z tytułu opóźnienia w płatności, kary i inne koszty związane z opóźnieniem w płatności, a także wszelkie koszty poniesione lub naliczone, związane z ewentualnym dochodzeniem roszczeń przez wierzycieli.
Układ zakłada, że tylko pierwsza grupa zostanie spłacona w stu procentach. Zaliczają się do niej wierzyciele, wobec których zaległości nie przekraczają 100 tysięcy złotych brutto. Mają oni zostać spłaceni w terminie do 30 czerwca 2014 roku. Wierzyciele, których wierzytelności przekraczają 100 tysięcy złotych, ale nie przekraczają 360 tysięcy złotych brutto, zostaną spłaceni w 60 procentach (redukcja zobowiązań o 40 procent) w terminie 18 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu.
Trzecią grupę stanowią wierzyciele, wobec których zobowiązania przekraczają 360 tysięcy złotych brutto. Zostaną oni spłaceni w kwocie stanowiącej 79 procent wierzytelności (redukcja zobowiązań o 21 procent) w terminie 32 miesięcy od daty uprawomocnienia się postanowienia o zatwierdzeniu układu. W przypadku drugiej i trzeciej grupy płatności będą dokonywane odpowiednio w sześciu i dwunastu ratach. Łączna kwota układu wyniesie zatem około dwa miliony złotych.
Ja sie ciesze że doszli do porozumienia a skoro wydatki na ten sezon są jużustalone i zamknięte w kwocie 1,3 mln to jest spora szansa Czytaj całość