WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Z kartek kalendarza - 27 maja: 30. urodziny Janusza Kołodzieja

We wtorek 30. urodziny obchodzi trzykrotny Indywidualny Mistrz Polski Janusz Kołodziej. 27 maja urodzili się także: Jan Grabowski, Robert Sawina, Grzegorz Rempała i Oliver Allen.
Przemysław Jany
Przemysław Jany

W Austrii na torze w Natschbach Loipersbach w sezonie 1989 rywalizowano o Indywidualny Puchar Europy. Zdobywcą trofeum okazał się Duńczyk Jan Osvald Pedersen, który pokonał Nowozelandczyka Mitcha Shirrę i Fina Kai Niemiego. Reprezentant Polski Zenon Kasprzak zajął odległe czternaste miejsce.

Wyniki:
1. Jan O. Pedersen (Dania) - 15 (3,3,3,3,3)
2. Mitch Shirra (Nowa Zelandia) - 13 (2,2,3,3,3)
3. Kai Niemi (Finlandia) - 10 (2,3,1,3,1)
4. Simon Wigg (Wielka Brytania) - 9 (3,3,3,0,0)
5. Sam Ermolenko (USA) - 9 (1,0,2,3,3)
6. Roman Matousek (Czechosłowacja) - 9 (0,1,3,2,3)
7. Zoltan Adorjan (Węgry) - 9 (3,3,1,0,2)
8. Lars Gunnestad (Norwegia) - 8 (2,1,2,2,1)
9. Klausch Lausch (RFN) - 8 (3,1,2,1,1)
10. Wiktor Trofimow (ZSRR) - 7 (1,2,0,2,2)
11. Per Jonsson (Szwecja) - 5 (2,1,-,2,0)
12. Armando Castagna (Włochy) - 5 (1,2,2,d,u)
13. Nikołaj Manew (Bułgaria) - 4 (0,2,0,1,1)
14. Zenon Kasprzak (Polska) - 2 (0,0,1,0,1)
15. Artur Horvath (Jugosławia) - 1 (0,0,0,1,0)
16. Heinrich Schatzer (Austria) - 1 (1,0,u,-,-)
Rez. Robert Funk (Austria) - 3 (1,2)


Czterdzieści lat temu w Meissen zakończyła się walka o Indywidualne Mistrzostwo Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Szósty raz zwycięzcą tej rywalizacji został Jochen Dinse (Meissen). Clemens Bever (Guestrow) powtórzył wyczyn z przed roku, a Peter Liebing (Meissen) sięgnął po medal brązowy.

Klasyfikacja końcowa IM NRD:
1. Jochen Diense (Meissen) - 69 [69] (12,13,14 [2],-,15 [1],15 [1])
2. Clemens Bever (Guestrow) - 68,5 [77,5] (13,5;9,14 [1],15 [1],12 [2],14 [2])
3. Peter Liebing (Meissen) - 60 [60] (12,12,12,-,12,12)
4. Dieter Jensch (Guestrow) - 59 [69] (10,12,13 [3],13 [2],10,11 [5])
5. Rolf Perner (Stralsund) - 55 [57] (11,2,10,13,12 [3,9)
6. Wilfried Schneider (Meissen) - 51 [51] (9,9,9,-,12,12)
7. Hartmut Ernst (Stralsund) - 44 [49] (5,9,8,11,8,8)
8. Gunther Luhr (Stralsund) - 36 [38] (7,2,3,13 [3],4,9)
9. Jurgen Schemmel (Senftenberg) - 32 [35] (6,3,5,10,7,4)
10. Dieter Tetzlaff (Guestrow) - 31,5 [31,5] (15,5;14,3,-,-,-)
11. Martin Klaus (Meissen) - 28 [28] (4,6,5,-,9,4)
12. Jurgen Schumann (Meissen) - 27 [27] (9,5,4,-,5,4)
13. Herbert Meier (Neptun Rostock) - 25 [28] (4,5,5,5,3,6)
14. Peter Muschke (Stralsund) - 24 [25] (2,6,1,8,4,4)
15. Reinhard Perau (Guestrow) - 14 [14] (0,-,2,8,1,3)
16. Peter Hehlert (Neubrandenburg) - 20 [20] (-,1,9,-,6,4)
17. Jurgen Klawitter (Stralsund) - 7 [7]NK (-,-,-,7,-,-)
18. Werner Mell (Teterow) - 6 [6]NK (-,2,-,4,-,-)
18. Wolfgang Bockwoldt (Neptun Rostock) - 6 [6]NK (-,-4,2,-,-)
18. Burkhardt Schwanbeck (Stralsund) - 6 [6]NK (-,-,-,5,0,1)
21. Walter Hehl (Guestrow) - 3 [3]NK (-,2,-,1,-,-)
21. Ralph Steppan (Senftenberg) - 3 [3]NK (-,-,-,3,0,-)
21. Wolfgang Ehrke (Guestrow) - 3 [3]NK (1,2,-,-,-,-)
24. Norbert Liebert (Meissen) - 1 [1]NK (-,1,-,-,0,-)
24. Schmeckel - 1 [1]NK (-,1,-,-,-,-)
26. Jonas (Neptun Rostock) - 0 [0]NK (-,0,-,-,-,-,-)
26. Bossow (Guestrow) - 0 [0]NK (-,0,-,-,-,-,-)
26. Klaus Dieter Stroming (Stralsund) - 0 [0]NK (-,-,-,0,-,-)
26. Jens Dorfer (Stralsund) - 0 [0]NK (-,-,-,0,-,-)
26. Joachim Mell (Guestrow) - 0 [0]NK (-,-,-,-,0,-)
26. Wilfried Gabisch (Meissen) - 0 [0]NK (-,0,-,-,-,-,-)

W 2003 roku po raz trzeci Serhij Senko z Lwowa wywalczył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Ukrainy. W dwurundowej rywalizacji pokonał on Andrija Karpowa z Czerwonogradu i Łubomyra Wojtyka ze Lwowa. Finałowe zawody rozegrano Czerwonogradzie.

Klasyfikacja końcowa MIM Ukrainy:
1. Serhij Senko (Lwów) - 24pkt.
2. Andrij Karpow (Czerwonograd) - 23
3. Łubomyr Wojtyk (Lwów) - 19
4. Dmytro Musiewski (Lwów) - 14
5. Wołodymyr Omeljan (Równo) - 13
6. Ołeksandr Piatniczko (Czerwonograd) - 10
7. Mykoła Myronow (Czerwonograd) - 8
8. Wiktor Sawycki (Czerwonograd) - 8
9. Wiktor Szkarapa (Równo) - 8
10. Władymir Martyniuk (Równo) - 7
11. Iwan Myronow (Lwów) - 6
12. Dmitrij Gricaj (Lwów) - 3
13. Wołodymyr Kołodij jr. (Równo) - 3
14. Taras Sawycki (Lwów) - 0
15. Ołeh Diaczuk (Równo) - 0
16. Andrij Komonczuk (Równo) - 0
17. Aleksiej Popcow (Sankt Petersburg) - 24NS
18. Aleksandr Jepanczincew (Sankt Petersburg) - 6NS

Rok później reprezentant klubu z Lwowa Serhij Senko kolejny raz triumfował w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Ukrainy. Tym razem medal srebrny zdobył Wołodymyr Omeljan. Drugim wicemistrzem został natomiast Łubomyr Wojtyk.

Klasyfikacja końcowa MIM Ukrainy:
1. Serhij Senko (Lwów) - 28pkt.
2. Wołodymyr Omeljan (Równo) - 26
3. Łubomyr Wojtyk (Lwów) - 24
4. Ołeksandr Piatniczko (Lwów) - 21
5. Andrij Karpow (Czerwonograd) - 15
6. Iwan Myronow (Lwów) - 15
7. Wiktor Sawycki (Czerwonograd) - 14
8. Maksym Saciuk (Równo) - 13
9. Stanisław Mazurkiewicz (Lwów) - 12
10. Witalij Omeljan (Równo) - 12
11. Dmytro Musiewski (Lwów) - 11
12. Mykoła Myronow (Czerwonograd) - 8
13. Andrij Komonczuk (Równo) - 7
14. Wołodymyr Kołodij jr. (Równo) - 5
15. Wiktor Szkarapa (Równo) - 5
16. Jarosław Poluchowycz (Równo) - 5
17. Michajło Oneszko (Równo) - 5
18. Ołeksandr Dikał (Równo) - 2
19. Ołeksandr Skipczak (Czerwonograd) - 1

27 maja urodzili się:

Oliver Allen (ur. 1982) - Anglik, dwukrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2002 - 11m., 2003 - 16m.). Czwarty zawodnik Drużynowego Pucharu Świata (2007). Wielokrotny finalista mistrzostw kraju, w tym wicemistrz juniorów (2003) i drugi wicemistrz (2002). Złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Wielkiej Brytanii (2007). Reprezentant klubów z Gniezna, Krakowa, Grudziądza i Rybnika.

Jan Grabowski (ur. 1950) - dwukrotny brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Polski (1973, 1979). Trener żużlowy. Reprezentant klubu z Zielonej Góry.

Dale Finch 
(ur. 1990) - Nowozelandczyk, medalista Indywidualnych Mistrzostw Nowej Zelandii (2007-2m., 2012-3m., 2013-2m.) i Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Nowej Zelandii (2010-1m., 2011-1m.). W lidze nowozelandzkiej reprezentant klubu Canterbury Comets.

Janusz Kołodziej  (ur. 1984) - stały uczestnik cyklu Grand Prix (2011-14m.). Zdobywca Drużynowego Pucharu Świata (2010, 2011). Złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów (2005), Mistrzostw Europy Par (2005). Zdobywca Klubowego Pucharu Europy (2006). Wicemistrz Europy do lat 19 (2003). Drużynowy Mistrz Polski (2004-2005, 2010). Wicemistrz Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (2005). Indywidualny Mistrz Polski (2005, 2010, 2013) i drugi wicemistrz (2009). Najlepszy junior w Polsce (2004). Zwycięzca Mistrzostw Polski Par Klubowych (2007, 2013), Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (2004), Brązowego Kasku (2003), Srebrnego Kasku (2005), Złotego Kasku (2005, 2009-2010). Złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Szwecji (2010). Reprezentant klubów z Tarnowa i Leszna.

Walka do końca - Janusz Kołodziej - DM Szwecji (źródło: YT).

Grzegorz Rempała (ur. 1974) - dwukrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (1993 - 9m., 1994 - 8m.). Dwukrotny Drużynowy Mistrz Polski (2004-2005). Zwycięzca Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1991, 1993) i Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (1994). Młodzieżowy indywidualny mistrz kraju (1994) i wicemistrz (1993). Wielokrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Polski, w tym szósty żużlowiec w Polsce w sezonie 1996. Czwarty zawodnik Brązowego Kasku (1991), Srebrnego Kasku (1995) i Złotego Kasku (1994). Reprezentant klubów z Tarnowa, Machowej i Rzeszowa.

Robert Sawina (ur. 1971) - piętnasty zawodnik Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w 1992 roku. Finalista Klubowego Pucharu Europy (2002-3m.). Drużynowy Mistrz Polski (1990) i wicemistrz (2001, 2003, 2005). Złoty medalista Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1990, 1992). Indywidualny wicemistrz kraju (2001). Srebrny medalista Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1992) i brązowy (1991). Zwycięzca Mistrzostw Polski Par Klubowych (2001), Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych (1990-1992). Trzeci zawodnik Srebrnego Kasku (1991-1992) i dwukrotnie drugi Złotego Kasku (1999, 2001). Złoty medalista Drużynowych Mistrzostw Szwecji (2003). Reprezentant klubów z Torunia, Gdańska, Gniezna, Wrocławia, Grudziądza, Bydgoszczy i Ostrowa Wielkopolskiego.

Inni zawodnicy, którzy urodzili się 27 maja:
Ken Brown (Anglia) - ur. 1925
Rob Finlow (Anglia) - ur. 1984
Jim Graham (Szkocja) - ur. 1961
Lars Gulbransgard (Szwecja) - ur. 1963
David Haun (Stany) - ur. 1975
Janusz Kępa - ur. 1941
Bobby Krips (Stany) - ur. 1962
Andriej Nakonieczny (ZSRR) - ur. 1968
Mariusz Pikul - ur. 1979
Franciszek Szostak - ur. 1953
Paweł Wachelka - ur. 1971

27 maja odeszli od nas:

W 1999 roku, Jerzy Skonka, urodzony, 19 sierpnia 1929 w Czechowicach.

W 1929 roku, Eddy Reynolds (Anglia), 26-letni zawodnik White City, zginął na miejscowym torze w szkockim Glasgow.

W 2007 roku, Michal Matula (Czechy), 20-letni zawodnik zespołu Olymp Praga, zginął w czasie II-ligowego meczu w Krośnie, urodzony 8 maja 1987 roku.

Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. wlasna

Komentarze (6):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
  • RECON_1 0
    Brakuje 4 tytulu DMP z 2012 roku w biografii Koldiego.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • Marlon 0
    W notce biograficznej Kołodzieja:

    Drużynowy Mistrz Polski (2004-2005, 2010).


    Brakuje jeszcze tytułu z 2012 roku.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • wanow 0
    Czego można życzyć tak wielkiemu i sypatycznemu żawodnikowi jak zdrowia szczęscia i radości .
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (3)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Pokaż więcej komentarzy (6)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×