WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Z kartek kalendarza - 4 lipca: "Bajer" mistrzem Polski. Polacy za burtą. Rose drugi w Amsterdamie

W 1996 roku Tomasz Bajerski wygrał zawody o MIMP. W sezonie 1983 nikt z czwórki Polaków nie wywalczył awansu do finału IMEJ. W 1966 roku Marian Rose zajął drugie miejsce w turnieju o ZK w Amsterdamie.
Przemysław Jany
Przemysław Jany

W 1983 roku półfinał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów odbył się w Nyiregyhaza (Węgry). Zwycięzcą został Antonin Kasper (Czechosłowacja). Zoltan Hajdu zajął drugie miejsce, a Zoltan Adorjan trzecie (obaj Węgry). Żaden z czwórki Polaków nie wywalczył awansu do finału. Najwyżej na dziewiątym miejscu został sklasyfikowany Andrzej Gąbka.

Wyniki zawodów:
1. Antonin Kasper (Czechosłowacja) - 14pkt.
2. Zoltan Hajdu (Węgry) - 12
3. Zoltan Adorjan (Węgry) - 11
4. Oleg Wołochow (ZSRR) - 11
5. Wołodymyr Trofymow (ZSRR) - 10
6. Sandor Tihanyi (Węgry) - 9
7. Giorgio Zaramella (Włochy) - 8+3
8. Petr Kubicek (Czechosłowacja) - 8+2
9. Andrzej Gąbka (Polska) - 8+1
10. Ihor Zwieriew (ZSRR) - 7
11. Maciej Jaworek (Polska) - 7
12. Zenon Kasprzak (Polska) - 7
13. Roman Fedeczko (Polska) - 5
14. Georgi Mitew (Bułgaria) - 1
15. Toni Pilotto (Austria) - 1
16. Matthias Fendl (RFN) - 1


W 1966 roku w Amsterdamie w zawodach o Złoty Kask z kompletem punktów triumfował Szwed Gunnar Malmqvist. Na drugim stopniu podium ze startą jednego oczka stanął Polak Marian Rose. Rodak zwycięzcy Bo Josefsson zajął trzecią pozycję.

Na rzeszowskim torze w 1996 roku Tomasz Bajerski z Torunia z dorobkiem trzynastu punktów wygrał finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Tytuł wicemistrzowski przypadł dla Rafała Dobruckiego z Piły, który w biegu dodatkowym pokonał Damiana Balińskiego z Leszna.

Wyniki finału MIMP:
1. Tomasz Bajerski (Toruń) - 13 (1,3,3,3,3)
2. Rafał Dobrucki (Piła) - 12+3 (0,3,3,3,3)
3. Damian Baliński (Leszno) - 12+2 (3,2,3,2,2)
4. Wiesław Jaguś (Toruń) - 11 (2,1,2,3,3)
5. Piotr Protasiewicz (Wrocław) - 9 (2,3,3,0,1)
6. Rafał Trojanowski (Rzeszów) - 9 (1,2,2,2,2)
7. Robert Mikołajczak (Leszno) - 7 (2,3,1,1,u/-)
8. Grzegorz Walasek (Zielona Góra) - 7 (0,1,1,3,2)
9. Paweł Staszek (Grudziądz) - 7 (1,2,2,2,0)
10. Piotr Winiarz (Rzeszów) - 7 (2,1,2,1,1)
11. Krzysztof Jabłoński (Gniezno) - 6 (3,1,0,u3,2)
12. Sebastian Ułamek (Częstochowa) - 6 (3,2,1,d3)
13. Waldemar Walczak (Piła) - 5 (3,0,w/u,2,w)
14. Mariusz Staszewski (Gorzów Wlkp) - 5 (1,0,1,0,3)
15. Rafał Osumek (Częstochowa) - 1 (0,0,d4,1)
16. Tomasz Cieślewicz (Gniezno) - 0 (0,0,0,0,0)
Rez. Rafał Kowalski (Piła) - 1 (0,1)
Rez. Maciej Kuciapa (Rzeszów) - 1 (1)

Szósty tytuł Indywidualnego Mistrza Czech w 2004 rok w Koprivnicach wywalczył Bohumil Brhel z Pragi. Zawodnik gospodarzy Adrian Rymel był drugi, a Ales Dryml jr. zakończył rywalizację na trzeciej pozycji.

Wyniki finału IM Czech:
1. Bohumil Brhel (Olymp Praga) - 14+3 (3,2,3,3,3)
2. Adrian Rymel (Koprivinice) - 13+2 (3,3,2,2,3)
3. Ales Dryml (Zlata Pribla Pardubice) - 13+1 (2,3,2,3,3)
4. Tomas Suchanek (Zlata Pribla Pardubice) - 13+0 (3,3,3,1,3)
5. Lukas Dryml (Zlata Pribla Pardubice) - 11 (2,1,3,3,2)
6. Miroslav Fencl (Slany) - 10 (3,w,3,2,2)
7. Richard Wolff (Marketa Praga) - 10 (1,2,2,3,2)
8. Josef Franc (Olymp Praga) - 7 (1,2,2,d,2)
9. Radek Smolik (Zlata Pribla Pardubice) - 6 (0,2,1,2,1)
10. Pavel Ondrasik (Olymp Praga) - 6 (2,1,0,2,1)
11. Robert Kral (Brezolupy) - 5 (1,1,1,1,1)
12. Vladimir Visvader (Brezolupy) - 4 (0,3,0,0,1)
13. Zdenek Simota (Pilzno) - 4 (2,0,1,1,0)
14. Jaroslav Petrak (Zlata Pribla Pardubice) - 3 (1,1,0,1,0)
15. Lubos Tomicek (Olymp Praga) - 1 (0,0,1,d,-)
16. Karel Prusa (PDK Mseno) - 0 (0,0,0,t,0)
17. Martin Malek (Brezolupy) - 0 (0)
18. Antoni Galliani (Marketa Praga) - 0 (d)

Piąta runda Indywidualnych Mistrzostw Włoch sezonu 1987 odbyła się Castiglione Olona. Ostatecznie wyniki ostatnich zmagań nie wliczono do klasyfikacji końcowej. W ten sposób czempionem został Valentino Furlanetto. Srebrny medal przypadł dla Armando Castagny, a Paolo Salvatelli stanął na najniższym stopniu podium.

Klasyfikacja końcowa IM Włoch:
1. Valentino Furlanetto (M.C. Lonigo) - 61 (16,14,15,16)
2. Armando Castagna (M.C. La Favorita Sarego) - 58 (14,15,15,14)
3. Paolo Salvatelli (M.C. La Favorita Sarego) - 45 (12,11,13,9)
4. Armando Dal Chiele (M.C. Lonigo) - 42 (13,8,11,10)
5. Ottaviano Righetto (M.C. Lonigo) - 42 (11,12,10,9)
6. Giuseppe Scalzolaro (M.C. Berico) - 33 (9,10,9,5)
7. Giorgio Zaramella (M.C. Del Montagnanese) - 30 (ns,10,8,12)
8. Gianni Famari (M.C. Dueville) - 29 (ns,9,10,10)
9. Giovanni Cragnolini (M.C. Olimpia Terenzano) - 21 (9,5,0,7)
10. Fabrizio Vesprini (M.C. Montegiorgio) - 21 (8,5,4,4)
11. Gaetano Bressan (M.C. Dueville) - 20 (ns,7,8,5)
12. Davide Guarise (M.C. Lonigo) - 18 (4,6,ns,8)
13. Amerigo Milanese (M.C. Lonigo) - 14 (5,4,1,4)
14. Mario Andriolo (M.C. Berico) - 12 (6,3,3,0)
15. Daniele Doro (M.C. Lonigo) - 11 (6,0,4,1)
16. Fabrizio Maggio (M.C. Lonigo) - 10 (ns,2,5,3)
17. Giuseppe Marzotto - 4 (ns,ns,4,ns)
18. Domenico Solda - 3 (3,ns,ns,ns)

Indywidualne Mistrzostwa Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1976 roku składały się z pięciu rund. Zwycięzcą zmagań został Dieter Tetzlaff z Guestrow, który powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat. Drugi zawodnik z Guestrow Clemens Bever stanął na drugim stopniu podium. Natomiast Jochen Dinse sięgnął po medal brązowy.

Klasyfikacja końcowa IM NRD:
1. Dieter Tetzlaff (Gustrow) - 56pkt.
2. Clemens Bever (Gustrow) - 54
3. Jochen Dinse (Meissen) - 53
4. Werner Mell (Gustrow) - 47
5. Jurgen Schumann (Meissen) - 43
6. Hartmut Ernst (Stralsund) - 40
7. Wilfried Schneider (Meissen) - 39
8. Peter Liebing (Meissen) - 37
9. Joachim Mell (Gustrow) - 26
10. Mandfred Kreienbring (Neubrandenburg) - 26
11. Gunther Luhr (Stralsund) - 22
12. Peter Muschke (Stralsund) - 18
13. Norbert Liebert (Meissen) - 15
14. Jurgen Raschke (Meissen) - 11
15. Klaus Zentner (Rostock) - 10
16. Dietmar Jensch (Gustrow) - 9
17. Gunther Firniss (Rostock) - 3NK
18. Udo Waitschies (Stralsund) - 1NK
18. Herbert Meier (Rostock) - 1NK
20. Harald Strecker (Stralsund) - 0NK
NK - zawodnicy niesklasyfikowani.

W 2004 roku Dienis Gizatullin z Oktiabrskija na własnym torze triumfował w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Rosji. Srebrny medal zdobył klubowy kolega zwycięzcy Maksim Kalimulin. Natomiast Roman Iwanow z Togliatti sięgnął po brązowy krążek.

Wyniki MIM Rosji:
1. Dienis Gizatulin (Oktiabrskij) - 15 (3,3,3,3,3)
2. Maksim Kalimulin (Oktiabrskij) - 14 (3,3,3,2,3)
3. Roman Iwanow (Togliatti) - 13 (2,2,3,3,3)
4. Jewgienij Gomozow (Togliatti) - 12 (2,3,2,3,2)
5. Danił Iwanow (Togliatti) - 10 (3,2,2,3,w)
6. Rusłan Gatiatow (Oktiabrskij) - 7 (0,1,3,1,2)
7. Roman Kantiukow (Saławat) - 7 (0,3,2,1,1)
8. Lenar Nigmatzianow (Bałakowo) - 7 (1,2,0,2,2)
9. Marat Gatiatow (Oktiabrskij) - 7 (2,1,u/w,2,2)
10. Wiktor Gołubowski (Saławat) - 7 (1,2,1,2,1)
11. Emil Sajfutdinow (Togliatti) - 6 (3,1,1,0,1)
12. Radik Tibiejew (Saławat) - 4 (1,1,3)
13. Gieorgij Iszutin (Saławat) - 3 (2,0,1,d,d)
14. Aleksiej Popcow (Bałakowo) - 3 (1,0,1,1,0)
15. Nikołaj Kaminski (Władywostok) - 2 (0,u/w,2,0,u/w)
16. Roman Zacharow (Bałakowo) - 1 (0,1,0,u,-)
17. Igor Kononow (Sterlitamak) - 1 (-,-,0,-,d)
18. Jewgienij Driewiatnikow (Władywostok) - 0 (0,0)

4 lipca urodzili się:

Jorgen Johansen (ur. 1957) - reprezentant Danii, dwukrotny finalista Indywidualnych Mistrzostw Europy w wyścigach na torze trawiastym (1978-15m., 1979-12m.). Finalista mistrzostw kraju w tej samej odmianie speedway’a.

Tadeusz Swaczyna (ur. 1957) - brązowy medalista Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1979). Reprezentant klubu z Zielonej Góry.

Bo Jansson (ur. 1950) - Szwed, Młodzieżowy Indywidualny Mistrz Szwecji (1975). Medalista Drużynowych Mistrzostw Szwecji (1973-1m., 1975-2m., 1977-1m., 1978-3m.). W lidze szwedzkiej reprezentant klubu z Eskilstuny.

Inni zawodnicy, którzy urodzili się 4 lipca:
Dave Allen (Anglia) - ur. 1957
Pucho Bagnis (Stany Zjednoczone) - ur. 1971
Carl Baldwin (Anglia) - ur. 1964
Danny Phillips (Anglia) - ur. 1996
Mark Collins (Australia) - ur. 1960
Damien Devine (RPA) - ur. 1994
Oldrich Klaudinger (Czechosłowacja) - ur. 1929
Emil Cholewa - ur. 1947
Wiesław Grabarz - ur. 1954
Jan Hennek - ur. 1931
Robert Pieczyński - ur. 1965
Damien Devine (RPA) - ur. 1994
Pucho Bagnis (Stany Zjednoczone) - ur. 1971
Irik Karimow (ZSRR) - ur. 1952

4 lipca odeszli od nas:

W 2000 roku, Stanisław Frącewicz, urodzony 16 czerwca 1930 w Słonimiu.

W 1989 roku, Paul Muchene, reprezentant Anglii, zawodnik Oxfordu i Hackney, zmarł wskutek obrażeń odniesionych na torze, cztery dni wcześniej na Wick Stadium w Hackney w meczu z Hammers, urodzony 7 lipca 1966 w Londynie.

Kup bilet na wielki finał Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
  • Wojciech Zabiałowicz 0
    O kapitan Protasiewicz nie reprezentował Falubazu .
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
  • yes 0
    Zauważam z wielką przyjemnością, że wielu finalistów MIMP 1996 uprawia do dzisiaj źużel.
    Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×