Po raz pierwszy w Rydze - Grand Prix Łotwy (zapowiedź)

W sobotę na Bikernieku Sport Complex w Rydze rozegrane zostanie Grand Prix Łotwy. Będzie to pierwszy w historii turniej elitarnego cyklu na tym obiekcie.

W tym artykule dowiesz się o:

Najlepsi żużlowcy globu na Łotwie będą gościć po raz szósty. Poprzednie pięć edycji rozegranych zostało w Daugavpils, a najmilsze wspomnienia ze stadionu Lokomotivu ma Greg Hancock, który trzykrotnie stał na najwyższym stopniu podium. W tym roku łotewscy działacze postanowili zorganizować turniej w Rydze. Ma to być jedna z głównych atrakcji, które przyciągną turystów do Europejskiej Stolicy Kultury. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że obiekt w Rydze nie będzie gotowy na Grand Prix. Wszak w momencie ogłoszenia decyzji o turnieju w tym mieście, na obiekcie Bikernieku Sport Complex nie było nawet toru żużlowego.
[ad=rectangle]
Łotysze stanęli jednak na wysokości zadania i zmodernizowali zapomniany stadion, który będzie gotowy do rywalizacji najlepszych żużlowców na świecie. Szyki organizatorom krzyżuje pogoda. Po opadach deszczu w nocy z czwartku na piątek odwołany został trening, a na tor dowieziono sporą ilość nowej nawierzchni. Próbne kółka żużlowcy mają kręcić w sobotę, a dla piętnastu z nich będą to pierwsze jazdy na obiekcie w Rydze. Do tej pory możliwość jazdy na tym torze mieli jedynie łotewscy zawodnicy Lokomotivu Daugavpils. Po jednym z lipcowych treningów władze krajowej federacji zdecydowały, że dziką kartę otrzyma Andrzej Lebiediew.

Bikernieku Sport Complex w kwietniu tego roku
Bikernieku Sport Complex w kwietniu tego roku

Biorąc pod uwagę dyspozycję zawodników w tym sezonie, to trudno wskazać faworyta do triumfu w Grand Prix Łotwy. Po siedmiu turniejach liderem klasyfikacji generalnej elitarnego cyklu jest Tai Woffinden, który na swoim koncie zgromadził 90 punktów. Broniący mistrzowskiego tytułu Brytyjczyk jest w tym sezonie w wysokiej formie, a w tym sezonie zwyciężył już w dwóch turniejach. "Woffy" ma trzy punkty przewagi nad Gregiem Hancockiem, który nie ukrywa, że ma chrapkę na trzeci tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

W gronie faworytów do zwycięstwa znajduje się również Krzysztof Kasprzak. "KK" do zawodów przystąpi podbudowany zdobyciem tytułu Indywidualnego Mistrza Polski. - Gdyby nie kontuzja, którą odniósł Krzysztof Kasprzak w trakcie tego sezonu, to mógł być jego rok. Był w fenomenalnej formie w lidze i Grand Prix. Mam nadzieję, że w Rydze udowodni, że po urazie nie ma żadnego śladu. Widać, że wraca do bardzo wysokiej formy -[color=#222222] powiedział o ostatnich wynikach Kasprzaka Ireneusz Maciej Zmora. W dodatku zawodnik Stali Gorzów jest obecnie najskuteczniejszym zawodnikiem ENEA Ekstraligi.

Czy Krzysztof Kasprzak podtrzyma wysoką formę?
Czy Krzysztof Kasprzak podtrzyma wysoką formę?

[/color]Na dobry wynik w stolicy Łotwy liczą Niels Kristian Iversen i Darcy Ward. Australijczyk w klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje trzecie miejsce, a "PUK" jest czwarty. Obu zawodników dzieli tylko punkt, a nie ukrywają oni, że chcą jeszcze włączyć się do walki o mistrzostwo świata. W czołówce powinien znaleźć się również Nicki Pedersen. Duńczyk w ostatnim czasie ma kryzys formy, lecz wielokrotnie pokazywał on, że w trudnych momentach potrafi wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności i pokonać problemy.

Polskich kibiców może martwić dyspozycja Jarosława Hampela. "Mały" przed sezonem zapowiadał walkę o mistrzowski tytuł, a po siedmiu turniejach jest sklasyfikowany na siódmym miejscu. Wicemistrz świata również w ostatnim czasie zmaga się z problemami. Polak nie ukrywa, że nie może znaleźć odpowiednich ustawień sprzętu, przez co spisuje się poniżej oczekiwań.

Lista startowa:
1. Niels Kristian Iversen (Dania)
2. Greg Hancock (USA)
3. Martin Smolinski (Niemcy)
4. Matej Zagar (Słowenia)
5. Troy Batchelor (Australia)
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
7. Nicki Pedersen (Dania)
8. Kenneth Bjerre (Dania)
9. Fredrik Lindgren (Szwecja)
10. Krzysztof Kasprzak (Polska)
11. Chris Holder (Australia)
12. Chris Harris (Wielka Brytania)
13. Jarosław Hampel (Polska)
14. Andreas Jonsson (Szwecja)
15. Darcy Ward (Australia)
16. Andrzej Lebiediew (Łotwa)

17. Kjastas Puodżuks (Łotwa)
18. Wiaczesław Gieruckis (Łotwa)

Początek zawodów: godz. 18:00.

Sędzia: Krister Gardell.
Prezydent Jury FIM: Ilkka Teromaa.

Informacje o torze:
Długość: 355 metrów
Szerokość na prostych: 10,5 metra
Szerokość na łukach: 15 metrów
 
Bieg po biegu:

BiegPole APole BPole CPole D
1 Iversen Hancock Smolinski Zagar
2 Batchelor Pedersen Woffinden Bjerre
3 Kasprzak Holder Lindgren Harris
4 Ward Jonsson Lebiediew Hampel
5 Hampel Iversen Batchelor Lindgren
6 Jonsson Kasprzak Hancock Woffinden
7 Holder Ward Pedersen Smolinski
8 Zagar Bjerre Harris Lebiediew
9 Woffinden Lebiediew Iversen Holder
10 Harris Batchelor Ward Hancock
11 Bjerre Lindgren Smolinski Jonsson
12 Hampel Zagar Kasprzak Pedersen
13 Pedersen Harris Jonsson Iversen
14 Hancock Hampel Bjerre Holder
15 Lebiediew Smolinski Kasprzak Batchelor
16 Lindgren Woffinden Zagar Ward
17 Iversen Bjerre Ward Kasprzak
18 Lindgren Hancock Pedersen Lebiediew
19 Smolinski Harris Hampel Woffinden
20 Batchelor Jonsson Holder Zagar
Źródło artykułu: