Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jana Kulczyka związki z żużlem

W środę media nie tylko w Polsce obiegła informacja o śmierci najbogatszego Polaka - Jana Kulczyka. Niewiele osób pamięta, że pomagał on nie tylko polskiemu, ale i światowemu żużlowi.
Damian Gapiński
Damian Gapiński

- Dla mnie wielki szok. Jan Kulczyk powszechnie znany doktorem Kulczykiem zmarł. Poznaliśmy się w 1993 roku, kiedy przyleciał na finał IMŚ do bawarskiego Pocking, który wygrał Sam Ermolenko, a Tomasz Gollob był wschodzącą gwiazdą. Spotkaliśmy się na takim mini wieczorze, na którym był z rodziną. Obecny był także sekretarz stanu w gabinecie prezydenta Lecha Wałęsy - Mieczysław Wachowski no i oczywiście familia Tomasza Golloba, z jego ojcem i mentorem na czele. Rozmowa oczywiście dotyczyła żużla. Fachowcy zagraniczni byli mocno zainteresowani postacią dynamicznie jeżdżącego Golloba. To właśnie wtedy Jan Kulczyk dał się poznać jako fan żużla. Będzie nam go bardzo brakowało - rozpoczyna swoje wspomnienie o najbogatszym Polaku Adam Jaźwiecki.


Doktor Kulczyk znany był jako mecenas sztuki i sportu. Wspierał przede wszystkim ruch olimpijski, ale niewiele osób wie, że finansował także światowy i polski żużel! - Jan Kulczyk w sezonie 1995 i kolejnych uratował serial Grand Prix. Pierwszy turniej rozegrany był we Wrocławiu, a wygrał go Tomasz Gollob. Warto wspomnieć, że w tej pierwszej fazie cyklu Grand Prix najlepszy sprzęt miał również dzięki Kulczykowi. John Postlethwaite, który dowodził całym cyklem, nie bardzo panował nad budżetem, choć wydawało się, że Anglicy mają wszystko opanowane. Wtedy do gry weszła Kompania Piwowarska z marką Lech, która nie tylko w sezonie 1995, ale i kolejnych sponsorowała cykl. Niestety trudno było łożyć duże pieniądze do kieszeni Anglików i projekt wsparcia przez markę Lech później upadł - dodał Jaźwiecki.

Jan Kulczyk nie stronił od licznych akcji sponsorskich z polskim ruchem olimpijskim. Wspierał także żużlową Polonię Bydgoszcz. - Wówczas rodził się projekt rozbudowy stadionu, którym się żywo interesował. Interesował go także los klubu. Niestety władze klubu zawsze przychylnie patrzyły na pieniądze, ale nie zawsze ze względów politycznych na poszczególne osoby. Coś musiało się zdarzyć, że Jan Kulczyk wycofał się z finansowania Polonii. Zapamiętam go przede wszystkim jako bardzo skromnego człowieka. Często rozmawialiśmy na tematy żużlowe. Bardzo zasmuciła mnie ta informacja z Wiednia. Tak jak zawsze ludziom życzymy, aby żyli sto lat, tak uważam, że ludziom pokroju Jana Kulczyka powinniśmy życzyć 120 lat. Będzie nam go wszystkim bardzo brakowało. Cześć jego pamięci - zakończył Adam Jaźwiecki.

Związki Jana Kulczyka z Polonią Bydgoszcz nie były przypadkowe. To właśnie w tym mieście się urodził i wychowywał. Od 2002 roku regularnie notowany był w rankingu najbogatszych Polaków. W 2013 czasopismo "Forbes" umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD.

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (152)
 • Stalowy Zgłoś komentarz
  Mooocno naciągane te związki Kulczyka z żużlem....
  • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
   Każdego człowieka szkoda ale należy wiedzieć że każdego to czeka. Niech spoczywa w pokoju.
   • Kaczor_ Zgłoś komentarz
    Niezłe bagienko poniżej a związki Kulczyka z żużlem właśnie tak mają się jak sens pisania tego artykułu;(
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     Kulczyk dość szybko nawiał z tego bagna zwanym żużlem a za nim po czasie inni. Minusy pod tematem zapewne od tych zapyziałych skrajnie prawicowych paprotek.
     • ginginho Zgłoś komentarz
      Napiszę wprost. Jestem ciekaw ilu ludzi tak naprawdę będzie tęsknić nie za Janem Kulczykiem, a za jego pieniędzmi... Sad but true.
      • leH Zgłoś komentarz
       ŚP.Jan jak wszystkim wiadomo skończył uniwerki poznańskie,był dr.prawa a kto jak nie tacy ludzie znający prawo,znają najlepsze kruczki gdzie i jak należy lawirować aby sobie i innym
       Czytaj całość
       chcącym sobie byt poprawić.Wiadomo chcąc być dobrym lawirantem trzeba znać i mieć wejścia do odpowiednich osób aby zaistnieć a że Jan takie układy miał,więc je wykorzystał.Nie każdemu by się to udało?a on widać miał wrodzoną smykałkę do robienia interesów pod siebie,wiadomo że innym też się opłacało i interes kwitł.Tak to wyglądało, wszystko niby w majestacie prawa?bo jakby inaczej skoro z tymi się ma układy którzy stoją na granicy prawa.
       • tylko speedway Zgłoś komentarz
        Widzę jak łatwo kogoś oceniać. Gość z jednego mln zrobił majątek. Po rozwodzie w ciągu roku pomnozyl majątek. Wiadomo że do wszystkiego potrzebne sa znajomości i układy ale to
        Czytaj całość
        wszytsko poparte było, wiedza, intuicja, odwaga i ciężka pracą. Jeśli ktoś myśli ze wszystko mu samo przyszło to jest ignorantem.
        • Apator Fan-RSKZ Zgłoś komentarz
         Posty pod tym tematem pokazują dlaczego Piłsudski miał 100% racji w swoim słynnym stwierdzeniu "naród wspaniały,ale ludzie ku**y".
         • SpartaWKS Zgłoś komentarz
          Jeszcze jeden.
          • gacek Zgłoś komentarz
           Wczesniej pisałem ,że Kulczyk to był człowiek nie z mojej bajki ,jego biznesy ,miliony i układy nie mają nic do rzeczy z tematem tego artykułu w ktorym przypominane są jego związki z
           Czytaj całość
           żużlem....
           • pietruchaa Zgłoś komentarz
            O jednego komucha mniej. Warto wspomnieć że pierwszy milion dostał od swojego ojca esbeka, do tego układy układziki i doszedł gdzie chciał. Bez pomocy ojca po dzień dzsiaj byłby to
            Czytaj całość
            zwykły kowalski
            • darty Zgłoś komentarz
             [b] ,to szacunek mu sie należy.....wszak był najbogatszym Polakiem [/b] masakra , szacunek za co ????
             • Janulino Zgłoś komentarz
              Kulczyk nigdy nie miał zamiaru finansować Polonii Bydgoszcz!!!!!!!!!! To jest bzdura wyssana z palca!
              Zobacz więcej komentarzy (5)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×