Rafał Okoniewski nowym królem speedwaya! - MIM Nice PLŻ O Koronę Bolesława Chrobrego (relacja)

Zwycięstwem Rafała Okoniewskiego zakończyły się Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Nice PLŻ O Koronę Bolesława Chrobrego. Drugie miejsce zajął Hans Andersen, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Andrzej Lebiediew.

W stosunku do awizowanej listy startowej doszło do dwóch zmian. Do Gniezna nie przyjechał Zbigniew Suchecki, któremu podczas ostatniego meczu ligi duńskiej odnowiła się kontuzja. Jego miejsce zajął wychowanek leszczyńskich Byków, Tobiasz Musielak. Prócz wychowanka gorzowskiej Stali w pierwszej stolicy Polski nie pojawił się także Szymon Woźniak, którego zastąpił jego kolega z Polonii Bydgoszcz - Andriej Kudriaszow. Zmagania o insygnia królewskie zostały poprzedzone okolicznościowymi pokazami, a także prezentacją. Odbyła się ona w towarzystwie średniowiecznej scenerii. Mimo tego, że pogoda nie była zbyt sprzyjająca, na trybunach zasiadła dość pokaźna liczba kibiców.

Organizatorzy przygotowali twardy tor, co doskonale przypasowało Sebastianowi Ułamkowi. Reprezentant rybnickiego klubu w biegu inaugurującym zawody świetnie wystrzelił spod taśmy, a następnie niezagrożenie pomknął po triumf. Drugi wyścig również nie przyniósł większych emocji. Nawierzchnia szybko się przesuszyła, w związku z czym arbiter postanowił zarządzić roszenie. W trzeciej odsłonie dnia świetną jazdę zaprezentował Krzysztof Buczkowski. Reprezentant MRGARDEN GKM-u Grudziądz przez dwa okrążenia nękał atakami Andrieja Kudriaszowa, aczkolwiek ten zdołał dowieźć do mety trzy punkty. Patryk Dudek już na początku zawodów udowodnił, że nie ma zamiaru oddawać królewskich insygniów. Warto odnotować, że w pierwszej serii zwyciężali jedynie zawodnicy startujący z trzeciego pola.

Serię tę przełamał Andriej Kudriaszow, który triumfował po starcie z pola usytuowanego najbliżej bandy. Rosjanin nie miał sobie równych i po ośmiu odsłonach mógł się pochwalić kompletem punktów. Już od początku turnieju było widać, iż reprezentant Sbornej ma zamiar włączyć się w walkę o czołowe lokaty. Po drugim równaniu i polewaniu toru zgromadzeni widzowie mogli oglądać nieco więcej walki aniżeli w początkowej fazie rywalizacji. W ósmym wyścigu Krzysztof Buczkowski bardzo ambitnie atakował Patryka Dudka, aczkolwiek zielonogórzanin zaprezentował niesłychanie roztropną jazdę, dzięki czemu dowiózł do mety kolejne zwycięstwo.

Po ośmiu biegach Patryk Dudek był niepokonany.
Po ośmiu biegach Patryk Dudek był niepokonany.

W biegu dziewiątym pogromcę znalazł Patryk Dudek. Dość niespodziewanie został nim Tobiasz Musielak, który bardzo kiepsko rozpoczął zawody. Po dwóch startach wychowanek leszczyńskich Byków miał na swym koncie jeden punkt i nic nie wskazywało na to, że jego jazda ulegnie poprawie. W kolejnej gonitwie  próbował wydrzeć Krzysztofowi Buczkowskiemu trzecią lokatę, aczkolwiek przedobrzył i zaliczył upadek. Na szczęście jeździec powrócił do parku maszyn o własnych siłach i był zdolny do kontynuowania zawodów. Następnie kapitalną dyspozycję potwierdził Andriej Kudriaszow, który sięgnął po trzeci triumf. Rosjanin tym samym stał się samotnym liderem klasyfikacji generalnej.

Kolejna seria startów była całkiem interesująca. W piętnastej odsłonie dnia "Duzers" wykazał się dość kiepskim refleksem na starcie, przez co musiał odrabiać straty na dystansie. Uczynił to w kapitalnym stylu. Zielonogórzanin na ostatnim okrążeniu wykonał wyśmienity atak, dzięki czemu pokonał Sebastiana Ułamka. Aktualnie panujący król gnieźnieńskiego speedway'a zebrał gromkie owacje od zgromadzonej publiczności. Rywalizacja zaczęła wkraczać w decydującą fazę. Żaden z uczestników nie przebierał w środkach, o czym przekonał się Oskar Fajfer. Dla jeźdźca KS Toruń zabrakło miejsca na pierwszym łuku. Na szczęście zawodnik powrócił do parku maszyn o własnych siłach, jednak w powtórce nie wystąpił, bowiem został wykluczony.

Andriej Kudriaszow został pokonany dopiero w szesnastym biegu
Andriej Kudriaszow został pokonany dopiero w szesnastym biegu

Przed ostatnią serią startów z dalszej rywalizacji wycofać się postanowił Oskar Fajfer. Torunianin zanotował dość groźnie wyglądający upadek. Po tym incydencie zawodnik był zdolny do jazdy, jednak mimo tego zrezygnował. W biegu osiemnastym pewnie triumfował Dudek, dzięki czemu zapewnił sobie awans do wielkiego finału. Bezpośrednią przepustkę do ostatniego wyścigu dnia wywalczył także Hans Andersen. Na jazdę w biegu barażowym skazani zostali Rafał Okoniewski, Andrzej Lebiediew, Krzysztof Buczkowski oraz Andriej Kudriaszow.

Stawkę finalistów uzupełnili Lebiediew i Okoniewski, którzy bez problemu uporali się z przeciwnikami w wyścigu ostatniej szansy. W ostatniej odsłonie turnieju bezapelacyjnie triumfował Rafał Okoniewski. "Okoń" został nowym królem gnieźnieńskiego speedway'a!
Punktacja indywidualna

1. Rafał Okoniewski (MRGARDEN GKM Grudziądz) - 11+3 (1,3,3,1,3)
2.
Hans Andersen (Dania, Orzeł Łódź) - 12+2 (3,2,1,3,3)
3.
Patryk Dudek (SPAR Falubaz Zielona Góra) - 14+0 (3,3,2,3,3)
4. Andriej Kudriaszow (Polonia Bydgoszcz) - 12 (3,3,3,1,2)
5. Krzysztof Buczkowski (MRGARDEN GKM Grudziądz) - 10 (2,2,1,3,2)
6. Andrzej Lebiediew (Łotwa, Lokomotiv Daugavpils) - 8+1 (2,0,1,2,3)
7. Tobiasz Musielak (Fogo Unia Leszno) - 8 (1,0,3,2,2)
8. Oskar Fajfer (KS Toruń) - 7 (1,3,3,w,-)
9. Witalij Biełousow (Rosja, Orzeł Łódź) - 7 (2,1,0,3,1)
10. Davey Watt (Australia, Speedway Wanda Instal Kraków) - 7 (1,2,2,1,1)
11. Norbert Kościuch (Łączyńscy-Carbon Start Gniezno) - 6 (0,2,2,0,2)
12. Sebastian Ułamek (ŻKS ROW Rybnik) - 5 (3,0,0,2,0)
13. Robert Miśkowiak (Polonia Bydgoszcz) - 5 (2,1,1,1,0)
14. Adrian Gała (Betard Sparta Wrocław) - (0,0,2,0,1)
15. Jakub Jamróg (Orzeł Łódź) - 3 (0,1,u,2,0)
16. Robert Kościecha (Polonia Bydgoszcz) - 1 (0,1,d,d,0)
17. Maciej Fajfer (Polonia Piła) - 1 (1)
18. Dawid Wawrzyniak (Łączyńscy-Carbon Start Gniezno) - NS

Bieg po biegu:
1. (68,04) Ułamek, Lebiediew, Musielak, Jamróg
2. (68,18) Andersen, Miśkowiak, Watt, Kościuch
3. (66,85) Kudriaszow, Buczkowski, Okoniewski, Kościecha
4. (66,30) Dudek, Biełousow, O. Fajfer, Gała
5. (65,95) Kudriaszow, Kościuch, Biełousow, Musielak
6. (65,68) Okoniewski, Andersen, Jamróg, Gała
7. (66,03) O. Fajfer, Watt, Kościecha, Ułamek
8. (66,23) Dudek, Buczkowski, Miśkowiak, Lebiediew
9. (66,23) Musielak, Dudek, Andersen, Kościecha (d/4)
10. (66,16) O. Fajfer, Kościuch, Buczkowski, Jamróg (u)
11. (66,72) Kudriaszow, Gała, Miśkowiak, Ułamek
12. (66,23) Okoniewski, Watt, Lebiediew, Biełousow
13. (65,81) Buczkowski, Musielak, Watt, Gała
14. (66,44) Biełousow, Jamróg, Miśkowiak, Kościecha (d/4)
15. (66,72) Dudek, Ułamek, Okoniewski, Kościuch
16. (66,93) Andersen, Lebiediew, Kudriaszow, O. Fajfer (w)
17. (65,67) Okoniewski, Musielak, M. Fajfer, Miśkowiak
18. (65,75) Dudek, Kudriaszow, Watt, Jamróg
19. (66,38) Andersen, Buczkowski, Biełousow, Ułamek
20. (66,57) Lebiediew, Kościuch, Gała, Kościecha

Baraż:
(66,10) Okoniewski, Lebiediew, Buczkowski, Kudriaszow

Finał:
(66,16) Okoniewski, Andersen, Lebiediew, Dudek
Sędzia:

Wojciech Grodzki (Opole)
Widzów: około 4000
NCD: 65,67 - Rafał Okoniewski 
w 17. wyścigu.

Komentarze (35)
avatar
Kurak2om
6.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Okon jak zwykle z forma w pore 
avatar
Stadium Arcadium
6.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
W rowie mam wasze info , sprzedawcyki !!!! Macie teraz userow na poziomie , ktorzy lykaja reklamy podpasek . Buuuuuhaaaahaaaa jakby Night napisal 
avatar
AMBROS
6.09.2015
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Niestety wbrew zapowiedziom organizatorów zawodów o MIMNPLŻOKBCH-PKP impreza ta nie należała do zbyt emocjonujących. Kilka dni temu informowano że tor będzie przygotowany inaczej niż zwykle( Czytaj całość
avatar
SpasionyKot
6.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
oj Okoń Okoń, gdzie byś dzisiaj był gdyby nie te złamania nóg i śmierć ojca.... Wymiatałeś wszystkich i wszystko w 2001 roku.... 
avatar
pierniczony
6.09.2015
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Dla mnie to Dudek wygral i tyle.....