Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Marcin Kuźbicki: Czy pomogliśmy Wardowi jak należy?

Skala pomocy dla Darcy'ego Warda osiąga imponujące rozmiary. Ale uważam, że środowisko żużlowe stać na znacznie, znacznie więcej. Czas wnieść wsparcie Australijczyka na nowy poziom.
Marcin Kuźbicki
Marcin Kuźbicki
Darcy Ward WP SportoweFakty / Wojciech Tarchalski / Na zdjęciu: Darcy Ward

Od wypadku, który położył się cieniem na cały sezon 2015, minął już ponad miesiąc. Od tego momentu wszelkie inne sprawy zeszły na dalszy plan, a wyniki stały się niewiele wartym zbiorem liczb. Choć śledzę wszystkie rozgrywki na bieżąco, nie potrafię emocjonować się nimi tak, jak wcześniej. Myślę, że wielu z was ma podobnie. Medale rozdane w DMP czy rozstrzygnięcia w turniejach indywidualnych bledną w obliczu tragedii najbardziej utalentowanego żużlowca świata. Jego koledzy z toru będą jeszcze mieli szansę zawalczyć o sukcesy, jeśli nie teraz, to za sezon lub dwa. Darcy póki co walczy o to, żeby wstać z łóżka. Pomóżmy mu. Ale zróbmy to porządnie!

Koszt rehabilitacji przekracza 100 tysięcy złotych miesięcznie. Póki co kwotę tę pokrywają sponsorzy, ale trudno wymagać od nich, by robili to bezustannie przez kilka kolejnych lat. Otrzymane ubezpieczenie zapewni tylko dwa kolejne miesiące leczenia. Niestety, czy tego chcemy czy nie, za jakiś czas cała machina pomocy przycichnie, a Ward będzie jej potrzebował jeszcze przez wiele lat. Wykorzystajmy więc moment, by choć pod tym względem zapewnić mu spokój na długo.

Niecałe pół miliona złotych. Tyle wynosi dotychczasowa suma środków, które udało się zebrać. Na koncie fundacji założonej przez Chrisa Holdera znajduje się w chwili pisania tego tekstu 230 tysięcy złotych, a klubom z Torunia i Zielonej Góry dzięki sprzedaży koszulek udało się zebrać po około 100 tysięcy. Na pierwszy rzut oka wydaje się dużo. Ale patrząc na skalę zainteresowania sportem żużlowym w naszym kraju - uważam, że możemy, ba, że powinniśmy ten wynik zwielokrotnić. Pół miliona to tak naprawdę śmiesznie mało. Nawet nie pół roku rehabilitacji. Sumując wpisy na portalach społecznościowych, ich udostępnienia i polubienia, okaże się pewnie, że było ich więcej, niż złotówek na koncie.

Życzymy mu powrotu do zdrowia. Powrót do zdrowia może zapewnić mu rehabilitacja. Rehabilitacja jest piekielnie droga. Mamy w portfelach środki do osiągnięcia celu. I nie mówię tu o 20 czy 50 zł za koszulkę, a o kwocie, która pomnożona przez liczbę osób naprawdę zrobi różnicę. Wyrazy współczucia zalewające Internet są piękne, ale w momencie gdy nie są poparte wsparciem finansowym - także puste. Wyobraźcie sobie taką scenkę: na ulicy widzicie dziecko zbierające na jedzenie. Podchodzicie do niego i życzycie mu wszystkiego dobrego, pełnego brzuszka i wypchanej po brzegi lodówki, jednocześnie wrzucając mu do puszki dwugroszówkę. Owszem, to nie ta skala. Owszem, przykład jest maksymalnie przejaskrawiony. Ale doskonale obrazuje mechanizm, z którym mamy obecnie do czynienia. Zdrowie Darcy'ego można, przynajmniej w części, kupić. Zróbmy to!

Rachunek jest prosty - sumując dane dotyczące frekwencji we wszystkich ośrodkach żużlowych w Polsce podczas tegorocznej rundy zasadniczej, na mecze żużlowe chodzi ponad 100 tysięcy ludzi. Dane dotyczące oglądalności ligi w stacjach nSport i TVP Sport sugerują, że liczba kibiców śledzących ten sport na bieżąco może oscylować wokół pół miliona. Ile z tych osób współczuje Wardowi? Zapewne każdy. Teraz zestawcie to sobie z zebraną kwotą. Odejmując sumę z fundacji Holdera wychodzi na to, że średnie współczucie kibica w Polsce jest póki co warte... aż wstyd mówić, ile.

Zastanówmy się więc, ile jest naprawdę warte? Mówi się, że "każdy grosz się liczy". Nieprawda. Sumując grosze czy pojedyncze złotówki nie uzbieramy żadnej sensownej sumy. Pieniądze są w tym przypadku najlepszą miarą współczucia, ponieważ niosą za sobą realną pomoc. Zatem proponuję, by każdy indywidualnie ocenił, jak bardzo współczuje Darcy'emu, i przeliczył to na realne pieniądze.

Jeśli co dziesiąty kibic przeznaczyłby na pomoc Darcy'emu średnio 100 zł, otrzymujemy kwotę rzędu 5 milionów. To już nie 4 miesiące, a 4 lata rehabilitacji. Wiem, że to wariant skrajnie optymistyczny, ale pokazuje skalę potencjału naszego środowiska. Nie wychodźmy z założenia, że "bogatsi pomogą wystarczająco", "kasa skądś się znajdzie" albo "mój wkład nic nie zmieni". Twój jako jednostki - może i nie. Nasz jako ogółu - jak najbardziej tak. Nie wierzę, że co dziesiąty fan żużla, z czego pewnie co piąty jest fanem Warda, nie jest w stanie przeznaczyć na niego stówy lub kilku.

Organizatorzy toruńskiej akcji #GetWellDarcy sprzedają koszulki po kosztach produkcji, za śmieszne 13 zł. Wszystko, co otrzymają powyżej, stanowi dobrą wolę kupującego. Z informacji, które otrzymałem wynika, że kibice średnio przeznaczają dodatkowo tylko 7 zł. 7 zł, czyli koszt jednego piwa na stadionie. Zastanówcie się, czy naprawdę tyle warta jest wasza empatia, którą tak chętnie emanujecie na portalach społecznościowych. Czy wolicie należeć do "wyrażających współczucie" (prawie jak nasz rząd, który przy każdej sytuacji kryzysowej "wyraża głębokie ubolewanie"), czy może udzielić faktycznej pomocy? Nie poświęcajcie dla niego jednego piwa. Poświęćcie wyjazd weekendowy. Odłóżcie kupno bluzy w sklepie. To wszystko są pierdoły, bez których się obejdziecie. Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy macie moralne prawo publicznie wyrażać troskę, jednocześnie samemu robiąc niewiele, by faktycznie pomóc Wardowi wrócić do zdrowia. Wrzucenie posta na Facebooku czy Twitterze jest miłe, ale sprawności mu nie przywróci. Taką szansę stworzy jedynie wydatna pomoc finansowa. Niech noszenie tej fioletowej lub czarnej koszulki z jego imieniem stanie się symbolem tego, że naprawdę wam zależy i że naprawdę pomogliście. Spłaćcie dług, który zaciągnęliście, mianując się poruszonymi losem Australijczyka.

Niniejszym apeluję do wszystkich o pomoc w rozkręceniu akcji #DonateForDarcy. Wykorzystajmy potęgę Internetu naprawdę efektywnie. Pokażmy, jak bardzo los tego chłopaka leży nam na sercu. W jaki sposób? Będzie kontrowersyjnie, ale zanim wybuchniecie oburzeniem, doczytajcie artykuł do końca - przez publiczne pochwalenie się kwotą, którą każdy z nas przeznaczy na pomoc dla Australijczyka. Tak jest - stosując powyższy hashtag udostępnijcie screen przelewu, nagrajcie filmik z życzeniami i podaniem konkretnej kwoty, albo cokolwiek jeszcze przyjdzie wam do głowy. Nie dla połechtania własnego ego. Nie dla pokazania wielkości swojego serca. Tylko i wyłącznie po to, by zmobilizować innych do zrobienia tego samego.

Powiecie, że epatowanie charytatywnymi przelewami to wiocha. Nawet jeśli - kogo to obchodzi, jeśli dzięki temu ten, któremu tak życzymy zdrowia, będzie miał najlepszą rehabilitację z możliwych? Ta wydawać by się mogło moralna tandeta ukróci większą szkodę - zaspokajanie sumienia wypisywaniem w internecie haseł, które nie dają nic poza dobrym samopoczuciem.

Bardzo chciałbym, żeby wszyscy czytający ten tekst dobrze mnie zrozumieli: nie chodzi o wyścig. Nie chodzi wytykanie palcem, kto dał więcej, a kto mniej. Chodzi o nakręcenie spirali, która może przynieść wymierną pomoc. Odpowiedzcie sobie na pytanie, ile naprawdę jesteście w stanie przeznaczyć. Jaką wygodę poświęcić. Z czego zrezygnować w imię wyższego celu. Nie przejmujcie się, że ktoś o wąskich horyzontach skrytykuje wasze działanie i uzna was za próżnych. Dla Darcy'ego schowajcie lęk przed oceną pozostałych do kieszeni. To naprawdę nieważne. Wszelkie potencjalne skutki uboczne takiego ruchu bledną wobec faktu, że chłopak, którego z wypiekami na twarzy oglądaliście na torze przez ostatnie 7 sezonów, może zyskać szanse na powrót do normalnego życia. Niech cały ten szum przerodzi się wreszcie w coś sensownego, czyli górę pieniędzy, do której każdy z nas dołoży sensowną cząstkę.

Kilka lat temu toczyła się ogólnoświatowa dyskusja nad tym, czy ludzi da się przekonać do płacenia za treści w internecie. Ogólny wniosek był taki, że da się jedynie zmusić i przyzwyczaić. Zmuśmy się więc wzajemnie. Dajmy ileś procent pensji, dajmy część kieszonkowego. Nie zbiedniejemy, a będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że naprawdę życzymy Darcy'emu powrotu do zdrowia. Pomagajmy i chwalmy się tym, tak jak chwalilibyśmy się zdjęciem z ulubionym zawodnikiem. Zróbmy z tego modę. Niech inni pójdą naszym śladem!

To również apel do żużlowców, bo wiem, że przynajmniej kilku z was to przeczyta - wykażcie się! Najlepszy przykład leci z góry, a nikt nie może zrobić w tej sprawie tyle dobrego, co wy. Wiadomo, że Darcy'emu pomogło póki co kilku zawodników. Jeśli pomogliście i wy - powiedzcie o tym! Niech inni zobaczą i zrobią to samo. Zamiast rzucać przed kamerami wytartymi frazesami o wymagającym przeciwniku, pochwalcie się, ile przeznaczyliście dla Warda i namówcie innych do tego samego. Wystartowanie w turnieju charytatywnym lub założenie kevlaru który później zostanie zlicytowany jest godne pochwały, ale jeszcze lepszy skutek miałoby przeznaczenie pieniędzy z kilku zdobytych punktów. Pomóżcie teraz, a niewykluczone, że kiedyś inni pomogą wam.

Nikt nie poprosił mnie o napisanie tego artykułu. Jestem zwyczajnym fanem Australijczyka, którego jazda powodowała u mnie regularny opad szczęki. Uczynił ten piękny sport, w którym zakochałem się prawie 20 lat temu, jeszcze piękniejszym. Wiem, że takich jak ja jest wielu. Ward ofiarował nam mnóstwo emocji. Teraz, równie mocno co naszego wsparcia duchowego, potrzebuje wsparcia materialnego. A my możemy mu to zaoferować.

Naprawdę, nie żałujcie mu i nie krępujcie się o tym powiedzieć. Dołączcie do akcji. Zróbmy razem coś pięknego! Jak dołączyć? Bardzo prosto - korzystając ze sposobów pomocy, które już są dostępne. Fundacja założona przez Chrisa Holdera, strony internetowe klubów z Zielonej Góry czy Torunia - to naprawdę bez znaczenia. Wybierzcie źródło, puszczajcie przelew, motywujcie innych. Warto!

#GetWellDarcy - KLIK

Fundacja Falubaz Pomaga - KLIK

Darcy Ward Foundation - KLIK

Zaczynam i gorąco zachęcam was do pójścia w moje ślady. Darcy póki co nie może pójść nigdzie. Stwórzmy mu szansę.

#DonateForDarcy

Marcin Kuźbicki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (133)
 • Baader Meinhof Zgłoś komentarz
  • janusz1 Zgłoś komentarz
   Panie redaktorze.Mysle że pytanie postawione przez Pana jest zadane w najmniej odpowiedniej chwili! Teraz Darcemu mogą pomóż tylko lekarze i jeśli im to się uda należność z
   Czytaj całość
   pewnością otrzymają. Pytanie to proszę zadać za rok lub lat kilka gdyby co nie daj Boże, ten chłopak pozostał niepełnosprawny,wtedy okaże się że pieniądze niezbędne są mu do godnego życia!
   • Speedway_woman Zgłoś komentarz
    Bardzo współczuję Wardowi, że spotkał go taki wypadek. Ale śmieszy mnie nagonka na to, że MUSIMY mu pomagać. Kurde ma ubezpieczenie, wielkich sponsorów, cały garaż, który będzie
    Czytaj całość
    musiał tak czy tak wyprzedać i z tego będzie kasa. Podejrzewam, że zebraliście na niego już około miliona złotych. Ja wolę dać na dzieci z siepomaga, które naprawdę nie mają skąd wziąć pieniędzy niż na Warda. I na koniec zadam panu pseudoredaktorowi pytanie - co my jesteśmy winni facetowi, który generalnie miał 99% nas w dupie i ścigał się dla pieniędzy?
    • janusz1 Zgłoś komentarz
     Szanowny Panie! Zawsze się cieszę widząc ludzi pochylajacych się nad cudzą tragedią. Jednak uważam że pański apel o pomoc dla Darcego nie idzie w dobrym kierunku. Otóż nakłania
     Czytaj całość
     Pan kibiców by pasli MEDYCZNEGO MOLOCHA a twór to zachlanny i nienasycony ,pochłonie wszystko a nawet więcej! Dzisiaj bowiem medycyna nie ratuje ludziom życia nie leczy nie pomaga w cierpieniu!Dzisiaj medycyna świadczy usługi! !!Medycyna jest nauką ścisłą ujęta w ramy określające co może dokonać a czego nie .który z autorytetów w tej dziedzinie określi w jakim stopniu usprawni Darcego?Żaden! Pozostaje nadzieja jak pisał Haszek najpiękniejsze ze słów wznoszących człowieka ponad chaos życia. Dopóki źródło które proponuje Pan stworzyć z pieniędzy zebranych od ludzi przejętych
     • teknokiller Zgłoś komentarz
      Ja pana proszę .Bardzo trudny temat .Prostowanie kręgosłupów moralnych polskim ludziom?każdy ma sumienie i portfel to da.Może komuś będzie wstyd ,że nie ma 520 ,00 PLN by pana
      Czytaj całość
      przelicytować.Fajnie by było ale raju nie ma.
      • Erski Zgłoś komentarz
       Panie Marcinie, a co Pan zrobił dla Darka fantazjowanie, że każdy kibic miałby dać po 100 zł jest niedorzecznością, skala pomocy jest przeogromna i jeszcze jedno czy moralne jest że
       Czytaj całość
       szpital kosi rodzinę i samego Darka takimi kwotami i ostatnie pytanie co sami lekarze rehabilitanci zrobili dla Warda
       • Darcy zaufaj Bogu Zgłoś komentarz
        W czwartek o godz. 19.00 w kościele akademickim w Toruniu jest msza za Warda.
        • Dabka SpartaFan Zgłoś komentarz
         My i tak już zrobiliśmy za wiele dla Warda. Nie zasłużył nawet na kilka funtów za to, co zrobił kiedyś.
         • tomstol Zgłoś komentarz
          Hej gosciu. Tym artykulem mysle ze zniecheciles wszystkich .a conajmniej wiekszosc kibicow do pomocy .Zuzel zaj...ty sport ale zawodnicy zarabiaja wiecej niz przecietny Kowalski wiec stac jest
          Czytaj całość
          ich na ubezpieczenie.Co ma powiedziec budowlaniec ktury spadl z rusztowania i ma te same obrazenia .tyle ze nie jest tak slawny pomozesz mu obliczysz ilu inwestorow kozysta znich moze jak kazdy da 10 zl to utwozy sie niezly fundusz.Moim zdaniem to co przedstawia autor tego tekstu to zalosna zebranina .
          • Ziomuś 30 Zgłoś komentarz
           Osobiście uważam że ten artykuł jest zły. Drogi redaktorze ochrzanianie ludzi że dali za mało na Warda jest delikatnie rzecz ujmując nie na miejscu. Wśród nas zapewne niewielu może
           Czytaj całość
           sobie pozwolić na dowolne wydatki, a nawet jeżeli tak to pytanie czy Ward jest najbardziej potrzebującą osobą na świecie. Mobilizacja kibiców była bardzo duża, ilość sprzedanym koszulek w Toruniu przekroczyła oczekiwania, ludzie zbierają kasę do puszek, są imprezy ale żeby kogoś rozliczać że kupił koszulkę z której jest 7 zł a powinien dać 100 zł? Zostawmy może naszej woli komu pomagamy i ile dajemy na to. Na koniec gorzkie słowo prawdy, Ward miał rok przerwy bo wypił w niewłaściwym momencie. Wcześniej zarabiał bardzo dużo i nie wiem czy chociaż trochę tej kasy odłożył a jeżeli odłożył czy nie skonsumował przez ten rok. wrócił dalej świetnie zarobił, miał sponsorów itd. Większość to czytających pieniędzy które Ward zarabiał przez rok nie zarobi przez większość życia, stąd nawoływanie do pomocy bardzo dużych dla wielu kwot dla osoby która niestety tą kasę straciła jest nie na miejscu. Podsumowując wszystkiego najlepszego dla Darcy i mniej takich artykułów.
           • Multi11 Przemek Zgłoś komentarz
            Różnie jest z dziennikarstwem w Polsce i z lewa i z prawa i w sporcie i w gospodarce. Jednak to coś powyżej to zaprzeczenie dziennikarstwa. Jakieś obłędna gra emocjami plus żałosne
            Czytaj całość
            kreowanie swojej osoby., Jak ktoś komuś pomaga to nie pokazuje tego na prawo i lewo, a trzyma to niemal w sercu. Tak jak tu pisano, ciekawe ile przeznaczyłeś panie dziennikarzyno na pomoc innym tym mniej znanym żużlowcom. Nie dziwie się, że kibiców żużla na SF coraz mniej i szukają innych stron,
            • Trzmiel260 Zgłoś komentarz
             Panie Marcinie, Po pierwsze, kto dał Panu prawo do oceniania innych? Po drugie, idąc Pana tokiem rozumowania te "marne" pięćset kilka złotych to żadna pomoc jeśli jest Pan wielkim fanem
             Czytaj całość
             Warda i powinien Pan pomnożyć tą kwotę... Po trzecie, "...a będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że naprawdę życzymy Darcy'emu powrotu do zdrowia..." - to w takim razie Ci co nie wydali pieniędzy na wsparcie Warda to życzą mu powrotu do zdrowia "na niby"? :/
             • DonMatteo Zgłoś komentarz
              Haha, no tak to jest Polska, tu wszystko trzeba hejtować. Akcja cały czas trwa, pewnie jeszcze pojawi się wiele inicjatyw (najbliższa podczas GP w Toruniu), ale redaktor już grzmi, że
              Czytaj całość
              zebrano "tylko" pół miliona praktycznie w miesiąc. Faktycznie wstyd i żenada. I najlepsza puenta na koniec. Wrzucę screen z przelewu i pochwalę się, jaki to mam gest. Do pana "redaktora" - ci którzy pomagają szczerze, od serca wcale się z tym nie obnoszą. Radzę zająć czymś pożyteczniejszym, niż pisaniem bzdurnych artykułów i szukaniem taniej sensacji.
              Zobacz więcej komentarzy (43)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×