Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Raport WP SportoweFakty: Szkolenie w Polsce kuleje. W niższych ligach brak wybijających się juniorów

Co roku kluby PGE Ekstraligi dokonują transferów wybijających się młodzieżowców z niższych lig rozgrywkowych. Przed nowym sezonem będzie to bardzo trudne, gdyż w Nice PLŻ i PLŻ2 brakuje wartościowych juniorów.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Dobry młodzieżowiec w PGE Ekstralidze to połowa sukcesu. Formacja ta jest niezwykle istotna i często decyduje o zwycięstwach w danych spotkaniach. Kluby częściej nastawiają się na zakupienie juniora z zewnątrz niż wyszkolenie własnego wychowanka. Wiąże się to z dużymi kosztami, jakie trzeba zainwestować w nieopierzonego zawodnika. Dlatego łatwiej jest "zrzucić" odpowiedzialność za wyszkolenie na kluby z niższych klas rozgrywkowych.

W poprzednich sezonach do Ekstraligi z Nice Polskiej Ligi Żużlowej i Polskiej 2. Ligi Żużlowej trafili między innymi Oskar Fajfer, Adrian Gała, Maksym Drabik i Damian Dróżdż. Zawodnicy ci w najwyższej klasie rozgrywkowej jeździli ze zmiennym szczęściem. Drabik i Fajfer osiągali dobre rezultaty, a Gała i Dróżdż byli w tym roku ważnymi ogniwami młodzieżowej formacji Betard Sparty Wrocław. Juniorów z innych klubów pozyskiwały kluby z Zielonej Góry, Grudziądza czy Rzeszowa.

Postanowiliśmy sprawdzić, jak w minionym sezonie radzili sobie młodzieżowcy w Nice Polskiej Lidze Żużlowej i Polskiej 2. Lidze Żużlowej. Wnioski są zatrważające. W najniższej klasie rozgrywkowej, która powinna być poligonem doświadczalnym dla najmłodszych żużlowców zostało sklasyfikowanych tylko ośmiu młodzieżowców, a łącznie wystąpiło ich 21. Najlepszy z nich był startujący jako gość w Polonii Piła Rafał Karczmarz, lecz w trakcie sezonu pojechał zaledwie w 26 wyścigach. Jego średnia wyniosła 1,577 punktu na bieg.

Najwięcej okazji do jazdy miał Dominik Kossakowski, który w dwunastu spotkaniach wystąpił 48 wyścigach, a na swoim koncie wraz z bonusami zapisał 69 punktów. Jego kolegą z pary był Patryk Beśko i nie ma co ukrywać - był to najlepszy duet młodzieżowców w lidze. Na dobrym poziomie w PLŻ 2. punktował również Robert Chmiel, a podstawowym juniorem KMŻ Motoru Lublin był Oskar Bober. Średnią poniżej punktu na bieg wykręcili Arkadiusz Pawlak, Mateusz Burzyński oraz Przemysław Portas.

Młodzieżowcy w Polskiej 2. Lidze Żużlowej (zawodnicy sklasyfikowani):

M Zawodnik Mecze Punkty* Biegi Śr. bieg
20. Rafał Karczmarz 8 41 26 1,577
22. Robert Chmiel 4 27 18 1,500
25. Dominik Kossakowski 12 69 48 1,438
29. Oskar Bober 8 34 29 1,172
30. Patryk Beśko 9 34 29 1,172
32. Arkadiusz Pawlak 11 31 34 0,912
33. Mateusz Burzyński 7 15 21 0,714
34. Przemysław Portas 9 18 30 0,600


* - punkty z bonusami

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (10):

 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  Bolączką dobrych juniorów mieć w składzie jest prawie każdego klubu ,Towar w naszych ligach deficytowy, Owszem jest paru wybijających się zawodników nazwiska wypisane powyżej w
  Czytaj całość
  reportażu ale to wszystko mało .Czytając posty po niżej pisane w nich nazwiska zawodników można by się zgodzić że kiedyś może coś z tych chłopców być ,Jak będzie zobaczymy .
  • intro Zgłoś komentarz
   kuleje kuleje, ale dmśj JEST
   • Penhal Zgłoś komentarz
    Fakt pisałem szybko Rybnik Częstochowa a dalej?????Sorry Panowie.
    • Penhal Zgłoś komentarz
     Z tym szkoleniem to chyba jaja robią Leszno długo nic Gorzów, Toruń może trochę Bydgoszcz, Zielona Gdańsk i dno
     • janusz antoni z Poznania Zgłoś komentarz
      Sprawa powinna być tak postawiona: na pozycjach juniorskich w drużynie TYLKO WYCHOWANKOWIE KLUBU!!! Nie masz juniorów, nie jedziesz w lidze, koniec kropka.
      • CKM80 Zgłoś komentarz
       Tak naprawdę to od lat juniorów szkoli tylko Unia Leszno, a później częstuje nimi wszystkie ligi, ale to ewenement i inna bajka, bo kuźnia talentów w tym niewielkim ośrodku jest od
       Czytaj całość
       zawsze, stąd nie dziwi przodownictwo w ilości medali. Szkoli też niewiele większy Gorzów, choć od kilku lat poza fenomenalnym Zmarzlikiem, reszta młodzieży kuleje, a inne kluby? Tylko podkupują i tak na poważnie, to prezesi klubów mają w nosie szkolenie i płacenie za nie, wolą wydać na transfer, a szkolenie zrzucać na takie Leszno, czy kilka innych ośrodków. U nas też posucha, ale np. taki Drabik, który talent ma niebywały po ojcu, kółka kręcił u nas i u nas się szkolił.
       • Kasi_a Zgłoś komentarz
        wielka szkoda że sezon się już skończył. jeżeli ktoś ma niedosyt to polecam świetną grę Speedway Club Manager SCM :) idealna na długie wieczory :)
        • yes Zgłoś komentarz
         Może się mylę - znalazłem w swoich notatkach, że licencję "ż" w 2015 w 6 egzaminach uzyskali ludzie z następujących klubów (w ilości od 1 do co najmniej 8): KM Cross Lublin, Unia
         Czytaj całość
         Tarnów, Stal Rzeszów, ZKŻ Zielona Góra, GTŻ Grudziądz, SCKM Włókniarz Częstochowa, KSM Krosno, WTS SA Wrocław, KS UNIA Leszno BTŻ POLONIA Bydgoszcz, KS STAL Gorzów, KŻ VICTORIA Piła, TŻ Start Gniezno, SŻKS ROW Rybnik, KS Toruń SA.
         • Jan Kreczman Cygan Zgłoś komentarz
          A CZYJA TO JEST WINA ? TYLKO SZANOWNYCH NASZYCH PREZESÓW !!!! MŁODZIEŻY W SZKOŁKACH JEST DUŻO ALE NASI KOCHANI PREZESI WOLĄ PAKOWAĆ HAJS W OBCOKRAJOWCA.. POLSKA BANDA DECYDENTÓW
          • lukim81 Zgłoś komentarz
           Prawda szkolenie młodzieży kustyka,najlepszym ośrodkiem obecnie według mnie jest Leszno.Wychowanek to wychowanek kibice zawsze na swojaka będą inaczej patrzeć i kibicować.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×