KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Fogo Unia nie potrzebuje wzmocnień? "Dominowanie to nic dobrego"

Były prezes Unii Leszno, Rufin Sokołowski, przyznaje, że na miejscu obecnych włodarzy klubu nie myślałby o takich zawodnikach jak Peter Kildemand. - Żużel to nie gospodarka. Tu nie warto dominować i nie mieć konkurencji - przekonuje.

Michał Wachowski
Michał Wachowski

Ważne kontrakty odnośnie kolejnego sezonu mają już Nicki Pedersen, Emil Sajfutdinow, Grzegorz Zengota i Tobiasz Musielak. Fogo Unia w dalszym ciągu myśli jednak o wzmocnieniach, dlatego oprócz braci Pawlickich negocjowała ostatnio z Peterem Kildemandem. Były prezes, Rufin Sokołowski nie uważa jednak, by zbudowanie jeszcze mocniejszego składu i próba zdominowania ligi były krokiem w dobrym kierunku.

- Uważam, że Unia niekoniecznie powinna zabiegać o to, by pozyskać kolejnych mocnych zawodników. W tym momencie posiada wystarczający potencjał, by z powodzeniem rywalizować w kolejnym sezonie. Zamiast kolejnych głośnych nazwisk, wolałbym zobaczyć, jak klub daje większą szansę wychowankom i stawia w jeszcze większym stopniu na szkolenie. Historia pokazuje, że ci, którzy zdominowali ligę, nie zawsze dobrze na tym wychodzili - przekonuje Sokołowski.

Były prezes Unii Leszno przywołuje przykład innych klubów, które po latach dominacji popadały zwykle w tarapaty i żegnały się w najwyższą klasą rozgrywek. - Gdy w gospodarce zniszczy się konkurencję to firma przynosi kolejne zyski i jeszcze więcej zarabia. W sporcie działa to zupełnie inaczej. Jeśli dany klub dominuje i nie ma żadnej konkurencji, działa na swoją szkodę i po prostu ginie. Gdy w 1994 roku obejmowałem stary w Unii, zaprosiłem na kawę wszystkich żyjących wówczas byłych prezesów. Od jednego z nich, Mariana Grysa usłyszałem bardzo mądrą rzecz. Wspomniał, że gdy w latach 87-89 klub zdobywał trzykrotnie mistrzostwo Polski, zaczęły się poważne problemy. Proszę sobie wyobrazić, że na stadion przychodziło wtedy po 1500 widzów. Kibice byli już znudzeni wygranymi. Zastanawiano się jedynie, czy Unia ponownie przekroczy granicę 60 punktów. Sukces może się przejeść, a dominacja w lidze nie przynosi niczego dobrego. Dwa lata po mistrzostwie w 1989 roku Unia spadła do drugiej ligi. Inne kluby, które dominowały, takie jak Polonia Bydgoszcz czy Rybnik, też później nabawiły się problemów finansowych i były degradowane - zauważył.

Zdaniem Sokołowskiego, jednym z wyzwań Fogo Unii przed kolejnym sezonem może być znalezienie motywacji u swoich zawodników. - Myśląc o budżecie na kolejny rok zarząd klubu musi mieć na uwadze to, że tegoroczny sukces może odbić się na frekwencji na trybunach. Kibiców, którzy zostali zaspokojeni złotem będzie z pewnością mniej. Pytanie też czy motywację do ponownej walki o mistrzostwo znajdą sami zawodnicy. Nicki Pedersen i Emil Sajfutdinow mieli o co walczyć, bo nigdy wcześniej nie zdobyli w mistrzostwa Polski. Teraz je już mają i są pod tym względem nasyceni. Zarówno im, jak i pozostałym zawodnikom trzeba będzie znaleźć nową motywację. Warto byłoby poszukać nowych bohaterów i wprowadzić kogoś do drużyny, nawet kosztem osłabienia składu. Uważam, że Unia nie powinna się tego obawiać. Zyskałaby na tym atrakcyjność rozgrywek, a nic nie napędza w sporcie tak bardzo, jak rywalizacja. Kolejne mistrzostwo, wywalczone w tym samym mocnym składzie może nie cieszyć już tak bardzo. Co innego, jeśli Unia postawi na coś nowego i trochę zaryzykuje. Zawsze uważałem, że drużynę powinno budować się w oparciu o polskich żużlowców, a ci zagraniczni powinni być uzupełnieniem. To z lokalnymi zawodnikami, takimi jak Musielak, najbardziej identyfikują się kibice, dlatego poszedłbym właśnie w tym kierunku - podsumował.

Czy zgadzasz się z oceną Rufina Sokołowskiego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (64)
 • ACKMAN UG Zgłoś komentarz
  Rufin ciebie już całkiem pogieło?! Nie zbliżaj się do toru bo Cię rozjadą! Miałeś swój czas było pokazać klasę. Teraz siedź cicho i klaskaj.Ps. Zaproś Czesia na kawe bo ztym
  Czytaj całość
  oswietleniem...... to już lepszego alibi nikt Ci nie znajdzie.Człowiek honoru.
  • yes Zgłoś komentarz
   Dominowanie może nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej jednak było być w sezonie 2015 w skórze Unii Leszno, niż na przykład Grudziądza a nawet obu Stali.
   • tomas68 Zgłoś komentarz
    No tak lepiej jechać na na dziwacznych cudach i wsparciu sędziów. Dominacja to jest to i idealnie oddaje charakter przyszłego mistrza.
    • Marcin Maciejewski Zgłoś komentarz
     Jak może wypowiadać się o obecnych władzach człowiek, którego te władze zastąpiły ze względu na jego nieudolność i przekręty ? Panie Rufin Pan powinien mieć dożywotni zakaz
     Czytaj całość
     wstępu na stadion w Lesznie z powodu tego, że zostawił Pan klub w kiepskim stanie żeby nie powiedzieć beznadziejnym. Mało nie skończyła przez Pana Unia tak jak Piła czy Gdańsk a Pan tu wielkiego eksperta zgrywa.
     • Shymek Zgłoś komentarz
      Lecz mieć rację to zajebista radocha /;0
      • TOROazul Zgłoś komentarz
       Rusiecki to wszystko rozumie, dlatego z Pawlickimi będzie czwarte spotkanie, kwestia jest inna ile warta jest Unia dla Pawlickich.
       • Cysio Zgłoś komentarz
        Rufin Sokołowski to był Gość. Prawdziwy człowiek honoru. Mało kto pamięta, że objął stery klubu 28 listopada 1994 roku, kiedy Unia spadła do II ligi i była zadłużona po uszy.
        Czytaj całość
        Swoją mozolną i ciężką pracą doprowadził do podniesienia się Królowej z kolan i już w 1996 awansował do I ligi(ówczesna Ekstra). I do końca swoich rządów nie pozwolił już jej spaść niżej. Może i spektakularnych sukcesów(DMP) za jego kadencji nie było, ale przez 10 lat prowadził ten klub w odpowiedzialny sposób. Jego odejście w 2004 roku również nacechowane było godnością. To był honorowy protest przeciwko wycofaniu się ówczesnego prezydenta Leszna Tomasza Malepszego z obietnicy oświetlenia stadionu. Konsekwentnie zrezygnował wówczas również z członkostwa w SLD(partii Małolepszego). Dziś takich ludzi honoru niewielu w żużlu zostało. Dlatego warto się wsłuchać w jego słowa: "Zamiast kolejnych głośnych nazwisk, wolałbym zobaczyć, jak klub daje większą szansę wychowankom i stawia w jeszcze większym stopniu na szkolenie." Szkoda że Unia jest na to głucha i woli postawić na najemników :(
        • Tylko Bally Zgłoś komentarz
         Nie rozumiem tej krytyki. Gdyby, nie Rufin to w Lesznie już dawno żużla by nie było.
         • Goldi Zgłoś komentarz
          Ale bzdura o Nickim i Emilu. To są zawodnicy którzy nie patrzą na to czy jadą o MŚ czy o o 5 zł. Prawdziwy sportowiec zawsze chce wygrywać. Nie ważne czy jedzie się z Woffindenem czy z
          Czytaj całość
          Borowiczem, cel w sporcie jest prost - zwycięstwo.
          • Zion Zgłoś komentarz
           komentarze jak to na SF buraczane.pisze jeden chyba z rocznika 92 na Rufina,tyle tylko,że jak Sokołowski do klubu wchodził ów komentator miał 2 lata no to sorry!
           • pierniczony Zgłoś komentarz
            Były prezes dzięki któremu Unia toneła w długach,wsadz sobie te rady gdzie słonce nie dochodzi.......
            • RECON_1 Zgłoś komentarz
             Dlugi wywiad pocieto na czesci jak widze, chyba ze eks prezes zostanie kolejnym "ekspertem" na tym portalu.
             • viva UL Zgłoś komentarz
              Witam na chwilkę.Co ja "patrze"?SyFy utworzyły podstronę archeo?:))) Rufin generalnie niegłupio,ale proch już wymyślono a na stwierdzenia że "w nocy będzie ciemno" łapią się tylko
              Czytaj całość
              klienci Macieja i jemu podobnych Sztukmistrzów. Jedna rozmowa poszatkowana jak brzoza smoleńska i niezły "Rufin Show" się zapowiada... Pozdrawiam
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×