Ponad 4 tysiące sportowców ze 100 krajów świata odwiedzi Wrocław latem przyszłego roku. Wszystko za sprawą turnieju The World Games, które obejmuje rywalizację w 31 dyscyplinach. Impreza obywa się po patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a jej poprzednie edycje organizowano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Japonii. Rozgrywki World Games wzbudzają ogromne zainteresowanie mediów, a relacje z każdej edycji trafiają na wszystkie kontynenty.
The World Games to rozgrywki w takich m.in. dyscyplinach jak karate, squash, biegi, wspinaczka czy wrotkarstwo. Program obejmuje także starcie tancerzy, unihokej, a nawet... przeciąganie liny, ratownictwo wodne czy bule.
- Należy pamiętać, że The World Games obejmuje 31 dyscyplin i to, że któraś z nich nie jest do końca znana w Polsce, nie oznacza, że nie cieszy się wielką popularnością za granicą - komentuje dla WP SportoweFakty rzecznik prasowy The World Games, Kacper Cecota. - Tak jest np. z "ultimate frisbee", które niewiele mówi Polakom, a za Oceanem jest bardzo ważnym sportem. U nas bardzo znane i ważne są skoki narciarskie, które w innych krajach nie wzbudzają żadnych emocji. Z kolei trudno powiedzieć Japończykowi, że "sumo" to dyscyplina niszowa - dodaje.
Wrocław, jako organizator edycji 2017 roku, miał prawo włączyć do programu dyscypliny popularne w skali regionu i kraju. Wybór padł m.in. na żużel.
ZOBACZ WIDEO Ewa Swoboda: przyszła pora na dorosłe bieganie (źródło TVP)
{"id":"","title":""}
- Żużel to w Polsce niezwykle popularna dyscyplina. Wystarczy spojrzeć, jaką publiczność gromadzą zawody z Toruniu, Lesznie, Gorzowie czy u nas we Wrocławiu. To sport o ogromnej tradycji. Zresztą Polska zwyciężyła w rywalizacji o Drużynowy Puchar Świata, co dodatkowo przesądziło o wyborze właśnie żużla. Poza tym będzie też futbol amerykański, w którym Polacy odnoszą sukcesy, kickboxing, czy wioślarstwo halowe - dodaje rzecznik.
Jedną z zasad obowiązujących przy przyznawaniu prawa do organizacji kolejnych edycji The World Games jest to, że miasto-gospodarz nie musi budować obiektów, których później nie mógłby udostępnić mieszkańcom. Tym sposobem we Wrocławiu powstanie zadaszona pływalnia, zbudowany zostanie tor do wyścigów na rolkach, który będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Największą inwestycją związaną pośrednio z The World Games jest remont Stadionu Olimpijskiego, na czym skorzystają kibice sportu żużlowego i futbolu amerykańskiego.
- Ważne jest to, że nie będzie tak zwanych "białych słoni", które niejednokrotnie pozostawały nieużywane po igrzyskach czy mistrzostwach świata. Wykorzystujemy te obiekty, które już są i je odnawiamy czy gruntownie remontujemy, jak Stadion Olimpijski. Ponadto wszystkie te obiekty później posłużą wrocławianom. Ważne, że użyjemy tego, to co jest we Wrocławiu najpiękniejsze - np. Stare Miasto będzie miejscem rywalizacji we wspinaczce, a na terenie ZOO odbędą się biegi - opisuje rzecznik.
Po Wrocławiu w roku 2021 sportowców gościć będzie amerykańskie Birmingham, stolica stanu Alabama.
Gębka ubija interesy na nastę Czytaj całość